Fornir kamienny: łupek zastosowany do wykończenia szafek kuchennych
Fornir kamienny to ciekawy pomysł na dekoracyjną okładzinę, którą można zastosować do wykończenia np. frontów zabudowy meblowej. Prezentujemy projekt kuchni z okładzinką z łupka.
Autor: Bernard Białorucki
Łupana, nierówna kamienna faktura stała się główną ozdobą kuchni. Dzięki kontrastowemu zestawieniu z gładkimi powierzchniami kuchennymi - blatem, okapem, piekarnikiem i płytą - wygląda jeszcze bardziej intrygująco. Projekt wnętrza: Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak / QBIK DESIGN.
Okładzina kamienna ma niewielką grubość – 3 mm – z czego 2 mm to warstwa kamienia zespolona z włóknem szklanym i wzmocniona żywicą epoksydową. Dzięki temu, że okładzina jest lekka i sprężysta, można ją zastosować tam, gdzie użycie grubej, ciężkiej płyty kamiennej byłoby niemożliwe. Prezentujemy projekt kuchni, w którym wykorzystano fornir kamienny do wykończenia szafek kuchennych. Zabudowa wykończona łupkiem sprawia wrażenie masywnej. To pozory – cienka kamienna okładzina jest tylko nieco cięższa od drewnianej.
Fornir kamienny: oryginalna okładzina
Fornir kamienny jest dostępny w formatkach 122 x x 61 cm, które ważą około 1 kg. Technologia produkcji okładziny z łupku sprawia, że każdy arkusz jest niepowtarzalny. Opiera się na warstwowej strukturze tego kamienia. Po przyklejeniu do bloku skalnego siatki z włókna szklanego i ogrzaniu jego powierzchni możliwe jest oderwanie wraz z siatką cienkiej warstwy łupku. Potem spód takiego arkusza jest wzmacniany żywicą. Okładzina tak jak łupek może mieć różne odcienie, a jej kolor nie ulega zmianie pod wpływem promieni UV.
Fornir kamienny: pomysł na aranżację kuchni
Do wykończenia szafek z reguły są wykorzystywane forniry drewniane, ale doskonale sprawdzi się w tej roli także tak zwany fornir kamienny. Kamień idealnie nadawał się do aranżacji kuchni, która miała być zimna i surowa. Za takim rozwiązaniem przemawiało także to, że szafki wykończone kamieniem wyglądają oryginalnie. Poza tym nierówna, łupana faktura łupku z założenia miała ożywić monochromatyczną szarą aranżację, tworząc kontrast z idealnie gładką powierzchnią blatów wykończonych spiekiem kwarcowym. Oczywiście wykończenie szafek grubymi płytami kamiennymi byłoby bardzo trudne i kosztowne, ale kilkumilimetrowa okładzina bez problemu sprostała temu zadaniu. Obróbka takiego materiału jest dość łatwa – wszelkie docięcia można robić nożycami do blachy albo piłą do metalu. Jest to na tyle proste, że nie potrzebna jest nawet pomoc fachowca. Mimo to tym razem prace zostały zlecone firmie stolarskiej, która najpierw pocięła cienki kamień na odpowiednie formatki, a następnie nakleiła go na płyty MDF odtłuszczone benzyną i zmatowione papierem ściernym.
Przyklejanie forniru kamiennego
Do przyklejenia łupku stosuje się taki sam klej, jaki jest wykorzystywany do mocowania drewnianych fornirów - klej kontaktowy. Może to być Pattex Universal Classic, który idealnie nadaje się do kuchni, bo oprócz tego, że jest łatwy w nakładaniu, jest też odporny na działanie wysokiej temperatury i wilgoć.