Płytki i płyty granitowe. Granit: zastosowanie we wnętrzach i na zewnątrz domu

2018-09-13 11:11

Granit to symbol trwałości i elegancji. Płytki granitowe dzięki swojej urodzie i walorom użytkowym są wykorzystywane w wielu miejscach wewnątrz domu i na zewnątrz.

Zastosowanie granitu
Autor: Interstone Wielkoformatowe płyty z jasnego granitu nadają szlachetny wygląd reprezentacyjnemu salonowi

Granit: twardy i trwały

Granit jest minerałem o bardzo wysokiej twardości i odporności. Z tego powodu był używany w budownictwie już od starożytności. I wciąż cieszy się powodzeniem.

Granit jest jedną z najtwardszych skał - w dziesięciostopniowej skali Mohsa zajmuje pozycję 7. To materiał odporny na mróz, wiatr i wodę. Nasiąkliwość granitu jest znikoma, a po impregnacji lub żywicowaniu - zerowa. Granit bardzo dobrze akumuluje ciepło, ponieważ jest bardzo gęstym materiałem. Granit niełatwo ulega ścieraniu, nie zniszczą go związki chemiczne ani ogień. Bardzo trudno go zarysować, bo niewiele jest materiałów twardszych od niego. Jego popularność wynika również z tego, że jest podatny na kształtowanie. Łatwo można obrobić granit w różny sposób zależnie od przeznaczenia.

Granit: zastosowanie

Granit można stosować do wykańczania wnętrz, a ponieważ niestraszne mu zmienne warunki atmosferyczne wykorzystuje się go także na zewnątrz. Z płytek granitowych robi się posadzki, zwłaszcza ogrzewane, schody, blaty kuchenne, parapety, obudowy kominków, okładziny ścian, a nawet elementy wyposażenia wnętrz, np. zlewy, umywalki, nie wspominając o bibelotach.

Granit: kolory

Granit to skała magmowa głębinowa zbudowana głównie z kwarcu, skalenia potasowego, plagioklazu i biotytu. Jest najpospolitszą skałą magmową na świecie. To materiał o budowie krystalicznej rozproszonej, który charakteryzuje różnorodna ziarnistość. Na najczęściej szarym tle widać nieregularnie ułożone ziarna różnokolorowych minerałów. Czasem barwne ziarna tworzą wzór pasków, wstęg, plam. Granit może mieć kolor:

  • szary,
  • ciemnoszary,
  • prawie czarny,
  • jasnoszary,
  • prawie biały,
  • różowy,
  • czerwony,
  • zielony.

Wśród dodatków mineralnych w nim zawartych jest np. mika, więc niektóre odmiany granitu mienią się szkliście lub jak złoto. W Polsce granit jest wydobywany w Tatrach i Karkonoszach. Na naszym rynku można kupić również płyty lub płytki z granitu sprowadzanego z Indii, Chin, Portugalii, Włoch, Francji, Brazylii itp.

Granit
Autor: Rafał Póławski Kuchenna wyspa została wykończona płytami granitu. Jest on płomieniowany, co sprawiło, że materiał wygląda znacznie jaśniej i matowo

Płytki granitowe - gdzie je wykorzystać

Płytki granitowe mogą być wykorzystane jako materiał wykończeniowy w bardzo wielu miejscach. Wykonuje się z niego posadzki, zabudowy lub okładziny w pomieszczeniach suchych i wilgotnych, oraz tam, gdzie będą one poddane działaniu zmiennej temperatury, np. na podłodze ogrzewanej lub tarasie. Najpopularniejsze to:

  • posadzka,
  • blat kuchenny,
  • parapet,
  • obudowa kominka,
  • schody,
  • okładzina ścienna,
  • półka,
  • taras,
  • ścieżka do domu,
  • okładzina na elewacji.

Sprawdź też:

Granit
Autor: Michal Glinicki Jacek Kucharczyk Granit dobrze komponuje się z innym kamieniem naturalnym. W tej łazience zestawiono go z marmurem. Projekt: ARC Architekci - Adam Pulwicki, Rafał Mroczkowski Aranzacja: Bożena Kowalewska

Płytki granitowe: wymiary i ceny

Najwięcej na rynku jest płytek granitowych docinanych tak, żeby przypominały popularne formaty płytek ceramicznych. Mają one grubość 1-2 cm i wymiary np. 30,5 x 30,5, 40 x 40, 60 x 60, 30 x 60 cm. Ze względu na wartość materiału wyjściowego, który tnie się tak, żeby powstała jak najmniejsza ilość odpadów, częste są nietypowe formaty płytek granitowych, np. 47,5 x 47,5, 33 x 33, 42 x 61,5 cm. Cena płytek granitowych zależy od formatu i kraju pochodzenia materiału i wynosi 50-250 zł/m2. Najtaniej kupimy płytki z polskiego albo chińskiego materiału dostępne w wielkich marketach budowlanych. Płytki granitowe można przyklejać tak jak ceramiczne, należy jednak stosować kleje do kamienia naturalnego.

Sprawdź też:

Granit
Autor: Kamulec.pl Możliwość przygotowywania płytek o niewielkich rozmiarach sprawiła, że granit stał się popularnym materiałem wykończeniowym. Na zdjęciu płytki granitowe Kashmir Cream

Płyty granitowe (slaby)

W zakładach specjalizujących się w imporcie i obróbce kamienia naturalnego są dostępne też wielkie płyty granitowe, tak zwane slaby. Mają one grubość 2,5-3 cm i stanowią płaty skały wycięte kolejno w wielkiego bloku. Ze slabów można zamówić wielkoformatowe płyty granitowe, np. kamienne blaty kuchenne, długie parapety z kamienia, wielkie płyty podłogowe lub elewacyjne, stopnie na schody. Najlepiej taki materiał zamówić od razu z montażem, bo ze względu na wagę i gabaryty oraz umiejscowienie płyty granitowej mogą wymagać specjalnego systemu montażu na podkonstrukcji.

Sprawdź też:

Granit
Autor: Map Stone Wielkie slaby granitu mają wielkość około 3 m2. Na zdjęciu granit Turquoise

Granit: sposób obróbki

Przez odpowiednie szlifowanie powierzchnia płyt granitowych staje się szorstka i antypoślizgowa. Płyty granitowe przeznaczone na powierzchnie poziome tam, gdzie konieczne jest zachowanie wysokiej higieny, powinny zostać dodatkowo szczotkowane i impregnowane. To pozwoli potem utrzymać je w czystości. Blaty kuchenne z granitu po szczotkowaniu najlepiej poddać jeszcze polerowaniu lub półpolerowaniu, żeby nadać im największą gładkość i lustrzany połysk. Polerowanie wydobywa z kamienia najgłębsze nasycenie barwy. W razie potrzeby można nadać im też mniej połysku, tak zwany wyraz matowy. Tak wykończone płytki granitowe są stosowane na podłogach, blatach, w okładzinach. Na schody, także na zewnątrz, najlepiej stosować matowe płyty granitu płomieniowanego, które są szorstkie i antypoślizgowe. Ponieważ kamień płomieniowany ma niezamknięte pory, zaleca się jego impregnację. Na schodach można także ułożyć płyty granitowe z wyprofilowanymi rowkami antypoślizgowymi na brzegu. W razie potrzeby można w nich umieścić dodatkowo metalowe lub gumowe profile. Granit szczotkowany ma bardzo głęboki wyraz. Jest poddany obróbce polegającej na usunięciu miększego materiału w niektórych miejscach. Pod palcami wyczuwa się delikatną fakturę materiału, drobne nierówności. Wyszczotkowanie granitu wcześniej płomieniowanego służy do uzyskania powierzchni satynowej. Piaskowanie granitu tworzy na granicie delikatnie szorstką powierzchnię.