Układanie płytek podłogowych: jak przyklejać płytki? Wybór materiałów i poradnik wykonawczy

2018-09-11 15:14

Poznaj podstawowe zasady jak układać płytki podłogowe. Posadzki z płytek ceramicznych lub kamiennych są ładne, trwałe i łatwe do pielęgnacji. Ich przyklejanie najlepiej powierzyć fachowcom. Można też zrobić to samodzielnie. Układamy płytki: instrukcja.

Płytki na podłodze
Autor: Refin Wzory płytek podłogowych są bardzo różnorodne i niezwykle atrakcyjne. Warto zrobić taką posadzkę

Płytki na podłogę mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejszy jest gres, wielkim zainteresowaniem cieszy się kamień naturalny, klinkier i terakota mają również swoich zwolenników. Płytki mają niedużą grubość i różne rozmiary. Bez trudu można wybrać takie, które będą pasować do naszej aranżacji wnętrza. W jednej kompozycji można połączyć różne formaty i kolory płytek, co urozmaici podłogę. Warto wiedzieć, jak to wszystko wykonać bez błędów.

Najczęściej popełniane błędy podczas układnia płytek to:

  • źle przygotowane podłoże,
  • nieodpowiednia zaprawa klejowa,
  • nieprzestrzeganie receptury producenta kleju,
  • niestosowanie odpowiednich przerw technologicznych,
  • brak fug i dylatacji.

Rodzaje płytek podłogowych

Gres jest wręcz wymarzonym materiałem na podłogi. Jest bardzo twardy i odporny na uszkodzenia. Może być szkliwiony lub nie (gres techniczny). Ten drugi jest lepszy w razie ukruszenia, bo jest taki sam w całym przekroju. Płytki gresu są często rektyfikowane, czyli cięte na ostro pod kątem prostym. Kamień naturalny na podłogi to granit, trawertyn, piaskowiec, marmur. Płytki mają podobne wymiary jak gresowe. Zwykle po ułożeniu trzeba je zaimpregnować i od czasu do czasu powtarzać ten zabieg. Klinkier i terakotę na podłogi często wybierają osoby lubiące naturalne kolory ziemi. Płytki dają wrażenie ciepła pod stopami. Warto sięgnąć po klinkier, gdy chcemy takimi samymi płytkami wykończyć też schody - w kolekcjach podłogowych są specjalne płytki na stopnie i podstopnie.

Układanie płytek podłogowych: przygotowujemy podłoże pod płytki

Musi być wysezonowane, suche, równe i czyste. Trzeba usunąć z niego kurz i pył oraz wszelkie materiały osłabiające przyczepność, np. tłuszcze, bitumy. Podłoże pod płytki podłogowe musi być mocne i nośne, zwłaszcza gdy chcemy układać duże płyty. Beton podkładu trzeba opukać. Jeśli podczas opukiwania wydaje głuche odgłosy, to te fragmenty trzeba skuć i naprawić podłoże mocną zaprawą betonową.

Zwykle producent zaprawy klejowej zaleca zagruntowanie podłoża pod ukłądanie płytek preparatem z jego oferty. Można też zastosować grunt uniwersalny. Gruntowanie ma za zadanie wyrównanie chłonności podłoża i poprawienie jego przyczepności.

Klej do płytek

Wybór odpowiedniego kleju jest sprawą kluczową podczas układania płytek podłogowych. Źle dobrany może być przyczyną nietrwałości posadzki. Powinien pasować do rodzaju podłoża i płytek. Gres jest bardzo mało nasiąkliwy, dlatego należy go mocować klejami cementowymi do gresu albo klejami cementowymi klasy C2, czyli o podwyższonej przyczepności. Wybór zaprawy klejowej do kamienia naturalnego jest bardziej skomplikowany.

Sprawdź też:

Należy sprawdzić jak bardzo chłonny jest to kamień oraz zwrócić uwagę na jego jasność. Producenci chemii budowlanej dokładnie wskazują, jaki kamień naturalny może być przyklejany konkretnym klejem, np. granit jest mniej chłonny niż marmur. Do cienkich płyt z jasnego przeziernego kamienia należy użyć kleju białego zawierającego biały cement. Do mocowania klinkieru najlepiej stosować kleje do klinkieru albo te zaprawy, których producent wskazuje, że można go tak zastosować. Terakotę można przyklejać zwykłymi klejami do płytek klasy C1.

Jeśli pod posadzką jest ogrzewanie podłogowe, płytki (bez względu na ich rodzaj) należy mocować klejem o podwyższonej elastyczności - klasy S1, a przy bardzo wielkich formatach gresu - nawet S2.

Większość klejów można układać w warstwie o grubości około 1 cm. Gdy podłoże jest bardzo równe, można wykorzystać do płytek podłogowych kleje cienkowarstwowe. Gdy są w nim niewielkie nierówności, warto sięgnąć po klej grubowarstwowy. Zaprawy klejowe nie służą do wyrównywania podłoża do określonego poziomu albo gdy trzeba zrównać poziom sąsiadujących posadzek. W takiej sytuacji trzeba odpowiednio wcześniej zrobić wylewkę z podkładu samopoziomującego, w razie potrzeby szybkoschnącego.

Przyklejanie płytek podłogowych
Autor: Łukasz Kozyra Posadzki wykonane z płyt gresu o wielkich wymiarach z prawie niewidocznymi fugami są wciąż bardzo popularne

Jak układać płytki: rozplanowanie posadzki

Zanim przystąpimy do klejenia, dobrze jest na sucho zaplanować układ płytek na podłodze z wybranej szerokości fugami. Posadzkę można zacząć układać w dowolnym miejscu, ale dobrze jest zachować symetrię - po bokach pod ścianami płytki powinny mieć taki sam wymiar. Jeśli marzy nam się dekoracja z innych płytek i materiałów, podłoga powinna być dokładnie rozmierzona. 

Układanie płytek: przyklejanie

Klej należy rozrobić wodą za pomocą mieszadła na wiertarce. Gdy powstanie gładka masa, trzeba go odstawić na 3 minuty i potem znów przemieszać. Na zagruntowanym podłożu rozprowadza się pas zaprawy klejowej, który będzie można obłożyć płytkami za jednym razem w czasie otwartym kleju, czyli zanim zacznie tworzyć się na nim naskórek, co pogarsza przyczepność. Zwykle jest to 30 minut, ale są też kleje szybkowiążące albo z przedłużonym czasem otwartym.

Sprawdź też:

Płytkę podłogową położoną w odpowiedniej pozycji trzeba lekko docisnąć albo dobić gumowym młotkiem. Wielkość zębów pacy, a zarazem grubość warstwy kleju, dobiera się też do rozmiaru płytek. Zwykle jest to 8-10 mm. Im większe płytki na podłodze, tym grubsza powinna być warstwa zaprawy klejowej. Nałożenie grubiej kleju jest też bezpieczne, bo bardzo często płytki nie są idealnie proste, mają nierówną powierzchnię. Więcej kleju pozwala korygować takie niedokładności. Służą temu również szerokie szczeliny na fugę. W narożnikach pomiędzy płytkami ustawionymi we właściwej pozycji umieszcza się krzyżyki dystansowe.

Przyklejanie płytek podłogowych
Autor: Joanna Wróblewska-Marciniak Kamień naturalny wygląda bardzo szlachetnie i dodaje stylu pomieszczeniom

Spoinowanie płytek podłogowych

Spoinowanie płytek podłogowych można robić, dopiero gdy klej zwiąże, więc zwykle przystępuje się do tego następnego dnia. Najczęściej używa się mas cementowych, które są łatwe do aplikacji. Suchą mieszankę rozrabia się wodą, aż uzyska odpowiednią konsystencję. Masę nakłada się gumową pacą na dużej powierzchni posadzki (w wielkim salonie można ją podzielić na pół). W czasie rozprowadzania trzeba tak prowadzić pacę, żeby wcisnąć masę w szczeliny. Zaspoinowana powierzchnia musi przeschnąć 30-60 minut. Wtedy gąbką namoczoną w wodzie zbieramy kolistymi ruchami nadmiar spoiny z powierzchni posadzki. Po każdym czyszczeniu płuczemy gąbkę i czyścimy dokładnie płytki na podłodze, uważając, żeby nie wygarnąć fugi ze spoin.

Sprawdź też:

Na podłogach intensywnie eksploatowanych warto zastosować fugi epoksydowe, które są bardzo trwałe. Ich aplikacja jest trudniejsza. Są dwuskładnikowe. Rozrabia się je małymi porcjami, łącząc masę z utwardzaczem (żywicą). Na aplikację jest 20 minut, potem masa twardnieje i jest do wyrzucenia. Nakłada się je gumową pacą tylko w szczeliny między płytkami i od razu powierzchnię czyści twardą gąbką.

Przyklejanie płytek podłogowych
Autor: Marcin Czechowicz Spoiny między płytkami mają za zadanie zniwelować niewielkie ruchy okładziny i naprężenia np. termiczne między płytkami. Dlatego posadzka z płytek powinna mieć wypełnione fugi

Układanie płytek podłogowych: dylatacje

Podczas układania w posadzkach z płytek muszą być zawsze wykonane dylatacje obwodowe, a czasem też pośrednie. Ich zadaniem jest niwelowanie ruchów okładziny pod wpływem osiadania budynku, zmian temperatury, drgań konstrukcji itp., co mogłoby skutkować pękaniem płytek.

Sprawdź też:

Przy ścianach, kominach, słupach płytki docina się nieco krócej, żeby nie stykały się z nimi. Tak powstają dylatacje obwodowe. W wielkich pomieszczeniach, a także w posadzkach ogrzewanych, podłogę trzeba co 6 m podzielić na fragmenty oddzielone szeroką elastyczną dylatacją pośrednią. W pustą przestrzeń wstawia się kliny lub krzyżyki dystansowe, które ustabilizują posadzkę na czas wiązania kleju. Dylatacji obwodowych się nie wypełnia, tylko osłania je listwą cokołową lub przypodłogową. W dylatacje pośrednie nakłada się materiał trwale elastyczny, np. silikon lub masę dylatacyjną.

Przyklejanie płytek podłogowych
Autor: Marcin Czechowicz Z płytek podłogowych można wyczarować bardzo atrakcyjną posadzkę. Żeby ją pięknie wykonać, potrzeba dobrego fachowca

Cena układania płytek podłogowych

Zależnie od rejonu kraju za ułożenie 1 m2 posadzki z płytek trzeba zapłacić 50-70 zł. Układanie grubego gresu lub kamienia kosztuje nawet 90-100 zł/m2. Układanie bardzo małych płytek albo płytek wielkoformatowych jest droższe i może kosztować 90-120 zł/m2. Podobnie droższe jest również układanie posadzki z małymi elementami dekoracyjnymi wstawianymi między duże płytki. Wykonanie ozdobnego paska lub cokołu z gotowych elementów jest wyceniane na 15-20 zł/m, a ułożenie cokołu z elementów, które trzeba dociąć - 28-35 zł/m. Docinanie elementów dekoracyjnych, zwłaszcza skośne lub po łuku i tworzenie ozdobnych wstawek w posadzce glazurnik wyceni indywidualnie i trzeba się liczyć z tym, że koszt skomplikowanej aplikacji może nawet dorównać kwocie za pozostałą robociznę. Glazurnik może również policzyć dodatkowo za wiercenie otworów w płytkach i impregnację posadzki. Układanie fugi epoksydowej jest także wyceniane osobno.

Układanie płytek krok po kroku: galeria zdjęć

Układanie płytek na ogrzewaniu podłogowym. Jak to zrobić?