Jak wykończyć narożniki zewnętrzne z płyt gipsowych? Czym je zabezpieczyć?

2024-09-13 8:37

Właściwe wykończenie narożników z płyt gk jest ważne z punktu widzenia estetyki. Ale równie ważne jest jest ich skuteczne zabezpieczenie przed ewentualnym obiciem - narożniki zewnętrzne są szczególnie podatne na uszkodzenia. Co zatem zastosować na narożniki zewnętrzne z płyt gk, aby były ładnie wykończone, a jednocześnie trwałe?

Spis treści

  1. Co zastosować na narożniki z płyt g-k?
  2. Jak stosować taśmy narożnikowe?
Murator Remontuje: Jak łatwo nałożyć gładź szpachlową
Materiał sponsorowany

Płyty kartonowo-gipsowe to najbardziej popularny materiał wykończeniowy każdego wnętrza, każdego pomieszczenia. Montuje się je szybko, również szybko wykańcza. Mają jednak taki mankament, że nie są tak trwałe jak ściany murowane. Dlatego szczególną uwagę przy suchej zabudowie wnętrz powinno się jednak poświęcić narożnikom, zwłaszcza tym zewnętrznym - na połączeniu ścian, w narożach lukarn czy okien połaciowych na poddaszu. Te wyeksponowane detale są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Warto więc poświęcić im nieco więcej uwagi i dodatkowo zabezpieczyć przed przypadkowym wgnieceniem, obiciem czy otarciem.

Co zastosować na narożniki z płyt g-k?

Do niedawna najpopularniejszą metodą wykańczania narożników było stosowanie perforowanych profili metalowych - aluminiowych lub stalowych. Należy jednak zaznaczyć, że sam profil z metalu nie zabezpieczy naroży płyt gipsowo-kartonowych przed trwałymi wgnieceniami czy pęknięciami. O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zastosowanie specjalnych kątowników w formie taśmy z rdzeniem z twardego, ale zarazem elastycznego kopolimeru. Są one odporne nawet na silne uderzenia, z łatwością dopasowują się do każdego narożnika. Papierowo-metalowe taśmy można zresztą stosować nie tylko na narożniki zewnętrzne, ale też wewnętrzne. Można też nimi spoinować płyty gipsowo-kartonowe, używając masy szpachlowej.

Kątowniki estetycznie wykańczają narożniki i zapewniają większą odporność na wgniecenia, ale także eliminują problemy, takie jak korozja metalu czy wykwity rdzy, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. kuchniach i łazienkach. Poleca się je też do wykańczania naroży o nietypowych kątach na poddaszach, długich odcinków, krzywizn czy kolumn.

Taśmy narożnikowe z rdzeniem z kopolimeru stosuje się tak samo jak profile aluminiowe. Ich konstrukcja pozwala na trwałe zamocowanie w narożach zewnętrznych. Tworzą idealnie równe kąty ścian.

Jak stosować taśmy narożnikowe?

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie obrabianej powierzchni z wszelkich pyłów i zanieczyszczeń. Następnie nanosimy na nią gotową masę szpachlową - w niej zatapia się taśmę narożnikową.

Kolejnym krokiem jest jej wyrównanie. Grubość zaaplikowanej zaprawy powinna wynosić około 1 mm. Po osadzeniu narożnika ważne jest, by wycisnąć spod niego nadmiar masy. Dopiero wtedy możemy przystąpić do nałożenia kolejnej warstwy masy szpachlowej.

Dla lepszego zespolenia powierzchni, pas aplikowanej masy powinien mieć szerokość około 30 cm. Po jego zaschnięciu, miejsce pracy należy przeszlifować siatką bądź papierem ściernym, by pozbyć się wszelkich nierówności.

Źródło: Rigips

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.