Co na podłogę? 30 pomysłów wykończenia podłogi w domu

2022-07-07 22:16
Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Mariusz Bykowski Wybór podłogi to ważna sprawa, wpływa ona na wygląd i charakter wnętrza, jest jego ozdobą przez długie lata

Wybór materiału na podłogę trzeba starannie przemyśleć. Sposobów wykończenia podłogi jest mnóstwo. To stały element mieszkania, który służy nam przez lata. Należy więc wziąć pod uwagę nie tylko jej walory estetyczne, ale także jakość i trwałość wykończenia.

Podłoga to wizytówka domu. Stanowi bardzo ważny element w aranżacji każdego wnętrza. Nadaje mu styl i charakter. Jej wybór powinien być starannie przemyślany. Musi ona współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia – pasować do mebli, drzwi, a także koloru ścian. Tak aby aranżacja wnętrza była spójna, a wszystkie jej elementy ze sobą idealnie współgrały.

Odnawianie podłogi drewnianej. Cyklinowanie

Materiały na wykończenie podłogi

Wybierając materiały na wykończenie podłogi musimy wziąć pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale także jakość i trwałość, tak aby podłoga w domu dobrze znosiła upływ czasu i z biegiem lat prezentowała się równie dobrze, jak w momencie jej montażu. Co wybrać na podłogę? Jakie materiały będą najlepsze? Możliwości wykończenia podłogi jest naprawdę dużo – drewno, panele, płytki ceramiczne, kamień, posadzki przemysłowe, lastryko, korek czy wykładziny.

Zupełnie inne materiały sprawdzą się w kuchni, a inne w łazience czy salonie. Decydując się na konkretny materiał wykończeniowy na posadzki, należy wziąć pod uwagę to czy jest on trwały, odporny na ścieranie i wilgoć, uszkodzenia, zarysowania i zaplamienia, a także łatwy w codziennej pielęgnacji. Warto również ocenić walory akustyczne wybranego materiału. Kolejny ważny aspekt to ogrzewanie podłogowe – nie wszystkie produkty wykończeniowe dobrze z nim współpracują.

Na wybór podłogi duży wpływ ma przeznaczenie pomieszczenia oraz intensywność jego użytkowania.

Deski podłogowe

Swoją popularność zawdzięczają temu, że ładnie wyglądają w każdego rodzaju wnętrzach. Wytwarza się je z bardzo wielu gatunków drewna. W sprzedaży znajdziemy zwykłe – o grubości od 22 do 32 mm. Mogą mieć krawędzie profilowane, aby można je było łączyć na wpust i wypust, lub całkowicie proste. Od spodu mają podłużne rowki, które poprawiają przyczepność do warstwy kleju i ograniczają możliwość powstawania odkształceń. Deski nie są ani wyszlifowane, ani niczym wykończone. 

Przeczytaj też:

Podłogi z drewna bez tajemnic. Jak kupować klepki i deski podłogowe >>

Najczęściej przykleja się je do równego i stabilnego podłoża za pomocą wytrzymałego i elastycznego kleju poliuretanowego lub polimerowego. Mogą być też przybijane do drewnianych legarów bądź belek stropowych. W sprzedaży znajdziemy również deski warstwowe. Mają niemal identyczną budowę jak panele podłogowe, z tą różnicą, że ich powierzchnia nie przedstawia żadnego wzoru. Są też z reguły dłuższe niż panele – mogą osiągać nawet 4 m długości. Podobnie jak warstwowy parkiet lub panele wykończone są fabrycznie olejem lub kilkoma warstwami lakieru.

Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Mariusz Bykowski W mieszkaniu pozostawiono sosnową podłogę, deski mają po pięć metrów, dzisiaj praktycznie są nie do kupienia. Wystarczyło je oszlifować i pomalować farbą do podłóg drewnianych, aby zyskała niepowtarzalny charakterewnianych

Parkiet tradycyjny

To niegasnąca gwiazda polskich posadzek. Drewniane klepki w zależności od wzoru ułożenia nadają się do wnętrz tradycyjnych i urządzonych w nowoczesnym stylu. Klepki zazwyczaj mają grubość 22 mm. Ich krawędzie wyprofilowane są we wpusty i wypusty, które zapewniają sztywniejsze połączenie elementów i większą szczelność gotowego parkietu. Klepki mogą być lewe lub prawe. Zazwyczaj kupuje się po równo – połowę takich i połowę takich.

Przeczytaj też:

Finishparkiet i finishdeski: opinie, rodzaje, układanie >>>

Jednak gdy zdecydujemy się na parkiet o wzorze w jodełkę lub okrętowym, wystarczą tylko prawe lub tylko lewe. Jedna paczka starcza na 0,7-1,12 m² gotowego parkietu.

Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Maria Miklaszewska W mieszkaniu postawiono na renowację podłogi z nadzieją zachowania dużej ilości parkietu istniejącego

Wykończenie podłogi: panele drewniane

Panele drewniane mają budowę warstwową. Spód tworzą obłogi, czyli cienkie paski drewna. W środku znajdują się poprzecznie ustawione deszczułki z taniego drewna sosnowego lub świerkowego. Od góry oklejone są fornirem z drewna szlachetnego. Powierzchnia nie wymaga szlifowania i zazwyczaj jest wykończona 5-7 warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV, nasączona olejem lub zabezpieczona powłoką z PCW, która chroni przed wilgocią i brudem. Mają grubość od 0,8 do 2,5 cm. Warstwa forniru ma od 1 do 14 mm – im jest grubsza, tym lepiej.

Przeczytaj też:

11 pytań o panele drewniane i deski warstwowe >> 

Wszystkie panele mają boki wyprofilowane tak, by dało się łączyć je na wpust i wypust. Nie przykleja się ich do podłoża, a jedynie nanosi klej na krawędzie. W sprzedaży są także panele do łączenia bezklejowego. Mają zamki boczne pozwalające zatrzasnąć wzajemnie krawędzie paneli.

Mozaika podłogowa

Ma postać małych lamelek ułożonych we wzór i naklejonych na papier lub siatkę. Montuje się je szybko, gdyż zestaw lamelek tworzy zazwyczaj kwadratową płytę o wymiarach 32 x 32 cm lub 64 x 64 cm. Przyklejanie dużych płyt przebiega sprawnie.

Przeczytaj też:

Parkiet przemysłowy i bruk drewniany: nietypowa podłoga z drewna >>>

Do produkcji mozaiki używa się najpopularniejszych gatunków krajowego drewna. Niekiedy w jednej płycie zestawia się lamelki z kilku gatunków. Lamelki mozaiki mogą też być ustawione tak, że nie tworzą kwadratowych płyt. Są połączone w taki sposób, że po naklejeniu na podłogę imitują wzory parkietowe – jodełkę, podwójną jodełkę lub cegiełkę.

Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Mariusz Bykowski Podłoga dębowa ułożona w jodełkę francuską

Płytki ceramiczne i z kamienia na podłogę

Są idealnym produktem do posadzek w łazienkach, kuchniach i innych intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach, gdzie liczy się łatwość utrzymania czystości. Są trwałe, odporne na zniszczenia, łatwe w pielęgnacji. oferowane są w różnorodnych formatach, a bogactwo dostępnych wzorów jest wręcz nieograniczone. Mogą z powodzeniem imitować drewno, marmur, beton czy lastryko. Dostępne są płytki podłogowe ceramiczne gresowe, klinkierowe lub lastrykowe. Płytki kamienne produkowane są głównie z granitu i marmuru.

Przeczytaj też:

Modne płytki. Jakie kolory, wzory i formaty płytek są na topie >>

Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Marcin Czechowicz Płytki ceramiczne doskonale łączą w sobie estetykę z funkcjonalnością, są trwałe, odporne na zniszczenia, łatwe w pielęgnacji
Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Mariusz Bykowski W kuchni mocnym elementem jest posadzka z płytek z graficznymi wzorami

Podłoga betonowa

Beton przestał być materiałem wykorzystywanym w halach przemysłowych czy obiektach użyteczności publicznej. Betonowa podłoga to obecnie jeden z najmodniejszych trendów wykończenia wnętrz. Świetnie prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych czy loftowych. To materiał trwały, odporny na zarysowania, nie chłonie wody, łatwo utrzymać go w czystości. I wbrew pozorom wcale nie musi być surowy i szary – odpowiednie wykończenie betonu nada mu różnorakie faktury i kolory.

Przeczytaj też:

Mikrocement: nowoczesna cienkowarstwowa powłoka na ściany, podłogi, schody >>

Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Mariusz Bykowski Na podłodze jest położony beton: daje klimat loftu, jest łatwy do czyszczenia i wbrew obiegowym opiniom – ciepły i przyjemny w dotyku
Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Mariusz Bykowski Podłoga z żywicy. Na podłodze w otwartej strefie dziennej wykonano cementową wylewkę pokrytą żywicą cienkowarstwową

Wykończenie podłogi korkiem  

Korek jest elastyczny i trwały, bezpieczny dla zdrowia, przyjazny dla środowiska, doskonale tłumi dźwięki. Doskonale sprawdzi się w roli materiału wykończeniowego. Jest łatwy w montażu. Odporny na zabrudzenia, nie pochłania kurzu ani roztoczy. Korek poleca się na podłogę w sypialni i do pokoju dziecka. Wnętrza wykończone korkiem sprawiają wrażenie przytulnych.

Przeczytaj też:

Korek na podłodze - opinie o korku podłogowym

Lastryko na podłodze 

Lastryko, zwane też terazzo czy lastriko, wraca do łask. Jest ono chętnie wykorzystywane szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Do produkcji lastryka używa się cementu, wody oraz kruszywa, pierwotnie głównie marmurowego, obecnie również z innych kamieni naturalnych. To materiał kojarzony głównie z płytami nagrobnymi, jednak ma o wiele więcej zastosowań. Jest bardzo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć. Wyróżnia go efektowny design. Występuje w szerokiej palecie kolorystycznej.

Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Marcin Grabowiecki Podłoga i ściany w łazience zostały wyłożone płytami gresowymi w kształcie długich prostokątów

Wykładzina dywanowa na podłogę

Wykładziny dywanowe nadają wnętrzu przytulny charakter, są miękkie w dotyku, chronią przed zimnem, tłumią dźwięki, poprawiając tym samym izolacyjność akustyczną wnętrza. Wytwarzane są z włókien. Polecane do pokoi dziennych, gabinetów, pokoi dziecięcych, sypialni. Najwyżej cenione są wykładziny wełniane – zdrowe i ekologiczne o miękkim runie. Tańsze są te z włókien sztucznych – poliamidowe, akrylowe, poliestrowe oraz polipropylenowe – najbardziej odporne na ścieranie.

Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Michał Skorupski Wykładzina dywanowa wprowadza do pomieszczenia, w którym się znajduje poczucie przytulności i komfortu

Wykładziny elastyczne

Wykładziny elastyczne przeznaczone są do miejsc intensywnie użytkowanych, a więc korytarzy, klatek schodowych, kuchni. Łatwo je utrzymać w czystości. W sprzedaży znajdziemy elastyczne wykładziny: homogeniczne z PCW, wielowarstwowe z PCW, kauczukowe. Swoją drugą młodość przeżywa linoleum – wytwarzane z substancji organicznych.

Galeria zdjęć: pomysły na wykończenie podłogi

Sonda
Jaki materiał wybrałbyś na posadzki w swoim domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają