Podłoga to wizytówka domu. Stanowi bardzo ważny element w aranżacji każdego wnętrza. Nadaje mu styl i charakter. Jej wybór powinien być starannie przemyślany. Musi ona współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia – pasować do mebli, drzwi, a także koloru ścian. Tak aby aranżacja wnętrza była spójna, a wszystkie jej elementy ze sobą idealnie współgrały.
Materiały na wykończenie podłogi
Wybierając materiały na wykończenie podłogi musimy wziąć pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale także jakość i trwałość, tak aby podłoga w domu dobrze znosiła upływ czasu i z biegiem lat prezentowała się równie dobrze, jak w momencie jej montażu. Co wybrać na podłogę? Jakie materiały będą najlepsze? Możliwości wykończenia podłogi jest naprawdę dużo – drewno, panele, płytki ceramiczne, kamień, posadzki przemysłowe, lastryko, korek czy wykładziny.
Zupełnie inne materiały sprawdzą się w kuchni, a inne w łazience czy salonie. Decydując się na konkretny materiał wykończeniowy na posadzki, należy wziąć pod uwagę to czy jest on trwały, odporny na ścieranie i wilgoć, uszkodzenia, zarysowania i zaplamienia, a także łatwy w codziennej pielęgnacji. Warto również ocenić walory akustyczne wybranego materiału. Kolejny ważny aspekt to ogrzewanie podłogowe – nie wszystkie produkty wykończeniowe dobrze z nim współpracują.
Na wybór podłogi duży wpływ ma przeznaczenie pomieszczenia oraz intensywność jego użytkowania.
Polecany artykuł:
Deski podłogowe
Swoją popularność zawdzięczają temu, że ładnie wyglądają w każdego rodzaju wnętrzach. Wytwarza się je z bardzo wielu gatunków drewna. W sprzedaży znajdziemy zwykłe – o grubości od 22 do 32 mm. Mogą mieć krawędzie profilowane, aby można je było łączyć na wpust i wypust, lub całkowicie proste. Od spodu mają podłużne rowki, które poprawiają przyczepność do warstwy kleju i ograniczają możliwość powstawania odkształceń. Deski nie są ani wyszlifowane, ani niczym wykończone.
Przeczytaj też:
Podłogi z drewna bez tajemnic. Jak kupować klepki i deski podłogowe >>
Najczęściej przykleja się je do równego i stabilnego podłoża za pomocą wytrzymałego i elastycznego kleju poliuretanowego lub polimerowego. Mogą być też przybijane do drewnianych legarów bądź belek stropowych. W sprzedaży znajdziemy również deski warstwowe. Mają niemal identyczną budowę jak panele podłogowe, z tą różnicą, że ich powierzchnia nie przedstawia żadnego wzoru. Są też z reguły dłuższe niż panele – mogą osiągać nawet 4 m długości. Podobnie jak warstwowy parkiet lub panele wykończone są fabrycznie olejem lub kilkoma warstwami lakieru.

i
Parkiet tradycyjny
To niegasnąca gwiazda polskich posadzek. Drewniane klepki w zależności od wzoru ułożenia nadają się do wnętrz tradycyjnych i urządzonych w nowoczesnym stylu. Klepki zazwyczaj mają grubość 22 mm. Ich krawędzie wyprofilowane są we wpusty i wypusty, które zapewniają sztywniejsze połączenie elementów i większą szczelność gotowego parkietu. Klepki mogą być lewe lub prawe. Zazwyczaj kupuje się po równo – połowę takich i połowę takich.
Przeczytaj też:
Finishparkiet i finishdeski: opinie, rodzaje, układanie >>>
Jednak gdy zdecydujemy się na parkiet o wzorze w jodełkę lub okrętowym, wystarczą tylko prawe lub tylko lewe. Jedna paczka starcza na 0,7-1,12 m² gotowego parkietu.

i
Wykończenie podłogi: panele drewniane
Panele drewniane mają budowę warstwową. Spód tworzą obłogi, czyli cienkie paski drewna. W środku znajdują się poprzecznie ustawione deszczułki z taniego drewna sosnowego lub świerkowego. Od góry oklejone są fornirem z drewna szlachetnego. Powierzchnia nie wymaga szlifowania i zazwyczaj jest wykończona 5-7 warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV, nasączona olejem lub zabezpieczona powłoką z PCW, która chroni przed wilgocią i brudem. Mają grubość od 0,8 do 2,5 cm. Warstwa forniru ma od 1 do 14 mm – im jest grubsza, tym lepiej.
Przeczytaj też:
11 pytań o panele drewniane i deski warstwowe >>
Wszystkie panele mają boki wyprofilowane tak, by dało się łączyć je na wpust i wypust. Nie przykleja się ich do podłoża, a jedynie nanosi klej na krawędzie. W sprzedaży są także panele do łączenia bezklejowego. Mają zamki boczne pozwalające zatrzasnąć wzajemnie krawędzie paneli.
Mozaika podłogowa
Ma postać małych lamelek ułożonych we wzór i naklejonych na papier lub siatkę. Montuje się je szybko, gdyż zestaw lamelek tworzy zazwyczaj kwadratową płytę o wymiarach 32 x 32 cm lub 64 x 64 cm. Przyklejanie dużych płyt przebiega sprawnie.
Przeczytaj też:
Parkiet przemysłowy i bruk drewniany: nietypowa podłoga z drewna >>>
Do produkcji mozaiki używa się najpopularniejszych gatunków krajowego drewna. Niekiedy w jednej płycie zestawia się lamelki z kilku gatunków. Lamelki mozaiki mogą też być ustawione tak, że nie tworzą kwadratowych płyt. Są połączone w taki sposób, że po naklejeniu na podłogę imitują wzory parkietowe – jodełkę, podwójną jodełkę lub cegiełkę.

i
Płytki ceramiczne i z kamienia na podłogę
Są idealnym produktem do posadzek w łazienkach, kuchniach i innych intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach, gdzie liczy się łatwość utrzymania czystości. Są trwałe, odporne na zniszczenia, łatwe w pielęgnacji. oferowane są w różnorodnych formatach, a bogactwo dostępnych wzorów jest wręcz nieograniczone. Mogą z powodzeniem imitować drewno, marmur, beton czy lastryko. Dostępne są płytki podłogowe ceramiczne gresowe, klinkierowe lub lastrykowe. Płytki kamienne produkowane są głównie z granitu i marmuru.
Przeczytaj też:
Modne płytki. Jakie kolory, wzory i formaty płytek są na topie >>

i

i
Podłoga betonowa
Beton przestał być materiałem wykorzystywanym w halach przemysłowych czy obiektach użyteczności publicznej. Betonowa podłoga to obecnie jeden z najmodniejszych trendów wykończenia wnętrz. Świetnie prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych czy loftowych. To materiał trwały, odporny na zarysowania, nie chłonie wody, łatwo utrzymać go w czystości. I wbrew pozorom wcale nie musi być surowy i szary – odpowiednie wykończenie betonu nada mu różnorakie faktury i kolory.
Przeczytaj też:
Mikrocement: nowoczesna cienkowarstwowa powłoka na ściany, podłogi, schody >>

i

i
Wykończenie podłogi korkiem
Korek jest elastyczny i trwały, bezpieczny dla zdrowia, przyjazny dla środowiska, doskonale tłumi dźwięki. Doskonale sprawdzi się w roli materiału wykończeniowego. Jest łatwy w montażu. Odporny na zabrudzenia, nie pochłania kurzu ani roztoczy. Korek poleca się na podłogę w sypialni i do pokoju dziecka. Wnętrza wykończone korkiem sprawiają wrażenie przytulnych.
Przeczytaj też:
Korek na podłodze - opinie o korku podłogowym
Lastryko na podłodze
Lastryko, zwane też terazzo czy lastriko, wraca do łask. Jest ono chętnie wykorzystywane szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Do produkcji lastryka używa się cementu, wody oraz kruszywa, pierwotnie głównie marmurowego, obecnie również z innych kamieni naturalnych. To materiał kojarzony głównie z płytami nagrobnymi, jednak ma o wiele więcej zastosowań. Jest bardzo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć. Wyróżnia go efektowny design. Występuje w szerokiej palecie kolorystycznej.

i
Wykładzina dywanowa na podłogę
Wykładziny dywanowe nadają wnętrzu przytulny charakter, są miękkie w dotyku, chronią przed zimnem, tłumią dźwięki, poprawiając tym samym izolacyjność akustyczną wnętrza. Wytwarzane są z włókien. Polecane do pokoi dziennych, gabinetów, pokoi dziecięcych, sypialni. Najwyżej cenione są wykładziny wełniane – zdrowe i ekologiczne o miękkim runie. Tańsze są te z włókien sztucznych – poliamidowe, akrylowe, poliestrowe oraz polipropylenowe – najbardziej odporne na ścieranie.

i
Wykładziny elastyczne
Wykładziny elastyczne przeznaczone są do miejsc intensywnie użytkowanych, a więc korytarzy, klatek schodowych, kuchni. Łatwo je utrzymać w czystości. W sprzedaży znajdziemy elastyczne wykładziny: homogeniczne z PCW, wielowarstwowe z PCW, kauczukowe. Swoją drugą młodość przeżywa linoleum – wytwarzane z substancji organicznych.