Mikrocement: nowoczesna cienkowarstwowa powłoka na ściany, podłogi, schody

2020-02-12 10:08

Mikrocement to cienka powłoka stanowiąca dekoracyjne, a jednocześnie trwałe wykończenie ścian, podłóg, a nawet schodów. Można ją niemal dowolnie kształtować i barwić.

Mikrocement (nazywany też nanocementem) to jedna z odmian posadzek żywicznych stosowanych w obiektach użyteczności publicznych. Została ona opracowana tak, żeby dawać bardziej dekoracyjny efekt. Powłoki z mikrocementu stosuje się w biurach, sklepach, salonach wystawowych – wszędzie tam, gdzie można je wykorzystać jako element atrakcyjnego wykończenia wnętrza. Jednocześnie dzięki swojemu składowi produkt ten tworzy bardzo trwałe powłoki. Mikrocement jest stosowany we wnętrzach w stylu nowoczesnym, często loftowym, przemysłowym.

Mikrocement
Autor: Bautech Posadzka wykończona mikrocementem na najczęściej modny obecnie kolor szary

Zalety mikrocementu:

  • modne wykończenie podłogi lub ściany,
  • można tworzyć oryginalne faktury,
  • powłoka w tonacji szarości,
  • można barwić na wiele kolorów,
  • trwała cienka powłoka,
  • odporna na uszkodzenia,
  • odporna na wilgoć i temperaturę,
  • do salonu, kuchni, łazienki...

Co to jest mikrocement

W skład kompozycji do nakładania na ściany lub podłogi wchodzą żywice polimerowe, wysokosprawny cement, twarde kruszywa, pigmenty i domieszki modyfikujące. Dzięki temu z mikrocementu można tworzyć powłoki wyglądające jak dekoracyjny beton. Mają one grubość zaledwie 2-3 mm. W skład zestawu do wykonania posadzki z mikrocementu albo dekoracji ściany wchodzą grunt, składnik proszkowy (mikrocementy i modyfikatory), składnik płynny (żywica) oraz kruszywo i ewentualnie barwnik. Do wykończenia powłoki można wykorzystać dodatkowo lakier nawierzchniowy nakładany na grunt systemowy. Lakier może nadać powłoce wykończenie matowe, satynowe (półmat) lub lśniące.

Mikrocement
Autor: Bautech Mikrocement w kolorze ciemnym grafitowym zacierany z efektem jodełki

Mikrocement: właściwości

Cienkowarstwowe powłoki z mikrocementu są twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, ścieranie) i wilgoć oraz wysoką temperaturę. Są też odporne na chemię gospodarczą, tłuszcz, a nawet oleje samochodowe. Jedynie mocne środki o odczynie kwaśnym mogą je odbarwić lub osłabić.

W powłoce z mikrocementu nie ma fug. Powierzchnia jest jednolita, co ułatwia jej czyszczenie. Może być ona bardzo gładka, jeśli ją wyszlifujemy, albo strukturyzowana, gdy obrobimy ją wybranym narzędziem. Może nim być paca prosta lub zębata, mała szpachelka, grzebień, zwitek papieru, patyk itp. Ponadto powłoka z mikrocementu może być barwiona, również tak, żeby uzyskać efekt przecierek.

Mikrocement
Autor: Festfloor Ściany w łazience wykończono powłoką z mikrocementu w kolorze różowym

Mikrocement: zastosowanie

Mikrocementu można używać zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Podstawowym zastosowaniem jest układanie jako posadzka na wylewkach z betonu. Można tak wykończyć podłogę, jak i schody monolityczne. Jednak mikrocement może mieć dużo szersze wykorzystanie. Przede wszystkim można wykończyć nim otynkowane ściany. Można ułożyć go w salonie, w kuchni nad blatem, w łazience nad wanną, a nawet w saunie. Można nim pokryć blat kuchenny albo pod umywalkę, zabudowę wanny, obudowę kominka.

Mikrocement
Autor: Piotr Mastalerz W tej kuchni ułożono mikrocement na podłodze i na ścianie nad blatem

Mikrocement: gdzie kupić i cena

Powłoki z mikrocementu najczęściej są wykonywane na zamówienie. Jest wielu producentów lub dystrybutorów chemii budowlanej oferujących taką usługę. Do domu przyjeżdża ekipa, która układa posadzkę albo wykonuje powłokę na ścianie albo schodach na gotowo. Inwestor musi tylko uzgodnić kolor oraz sposób wykończenia nawierzchni.

Zobacz też:

Wylewki cementowe i anhydrytowe, czyli podkłady podłogowe układane na mokro

Na rynku znajdziemy też zestawy do samodzielnego wykonania powłoki z mikrocementu. Każdy producent oferuje własny system, który jest przebadany pod względem jakości i trwałości, więc nie należy zastępować produktów innymi. Poszczególne komponenty są przygotowane w odpowiedniej ilości, tak żeby zachować odpowiednią proporcję w stosunku do innych składników. Najczęściej oferuje się zestawy do wykonania 10 m2 powłoki. Ich koszt to 400-600 zł. W większości przypadków są to produkty do układania natychmiast po zmieszaniu. Na rynku znajdziemy też zestawy, które producent opracował tak, że po zmieszaniu są zdatne do użycia przez rok.

Mikrocement
Autor: Festfloor Zestaw do wykorzystania 10 m2 posadzki

Mikrocement: warunki układania

Prace trzeba prowadzić w temperaturze 10-25oC. Podłoże musi być suche (maksimum 4% wilgotności). W przypadku tradycyjnych wylewek cementowych lub tynków cementowo-wapiennych trzeba odczekać 4 tygodnie.

Mikrocement: przygotowanie podłoża

Podłoże powinno mieć otwarte pory, żeby dobrze chłonęło. Trzeba je więc oczyścić z kurzu, a potem przeszlifować, aby usunąć resztki mleczka cementowego. Powinno też być czyste, więc należy usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogą osłabić przyczepność powłoki, zwłaszcza tłuste. Jeśli podłoże jest słabe (pyli), należy najpierw wzmocnić je gruntem głęboko penetrującym.

Mikrocement na ścianie: układanie krok po kroku (zdjęcia)

Mikrocement: jak ułożyć

Mikrocement układa się w dwóch warstwach. Pierwsza - konstrukcyjna – jest robiona z gęstszej masy grubozirnistej, ponieważ powinna być mocniejsza. Druga – wykończeniowa, drobnoziarnista – jest rzadsza. Składniki odmierzone w proporcjach zalecanych przez producenta rozrabia się małymi porcjami, ponieważ czas na ułożenie masy to tylko 30 minut. Jeśli chcemy ją specjalnie obrabiać narzędziami, żeby nadać strukturę, trzeba to robić na tym etapie. Dodatek żywic polimerowych sprawia, że masa szybko wiąże i schnie. Świeżo układaną powłokę trzeba chronić przed zbyt szybkim wysychaniem, bo to zmniejszy jest parametry użytkowe. Należy unikać przeciągów. Jeśli mieszanka będzie układana w upalny dzień na nasłonecznionej podłodze, lepiej zasłonić okna, żeby chronić ją przed promieniami UV.

W czasie układania mikrocemenu nie należy robić przerw, bo to będzie widoczne w gotowej powłoce. Duże powierzchnie można układać w zespole 2-osobowym pod warunkiem zgrania prac. Następnego dnia gdy powłoka wyschnie, trzeba ją przeszlifować i odkurzyć. Dobrze jest ją polakierować (2 warstwy), bo to ułatwi przyszłą pielęgnację.

Podłogi na gruncie

Pytanie 1 z 15
Czy podłoga na gruncie to:
Nasi Partnerzy polecają