Obudowa wanny. Pomysły, aranżacje i wskazówki wykonawcze, jak zabudować wannę!

2018-12-21 13:07

Wanna w łazience wygląda estetycznie, gdy jest obudowana. Obudowę wanny można zrobić na dwa sposoby. Używając fabrycznej obudowy dostarczonej razem z wanną przez producenta. Można też wykonać indywidualną zabudowę z płytek ceramicznych albo ozdobnych płyt lub drewna.

Obudowa wanny z płytek
Autor: Mariusz Purta Atut obudowy do wanny robionej na wymiar to szersza gama możliwości stworzenia aranżacji. Najczęściej do wykonania obudowy wykorzystuje się wodoodporną płytę g-k i stalowe profile, do których się ją mocuje. Płytę zagruntuj (zmniejszysz jej nasiąkliwość), potem pozostaje ci przykleić do niej płytki

Obudowanie wanny jest nie tylko estetyczne, lecz także praktyczne. Chowamy instalacje i sprawiamy, że łatwiej będzie utrzymać czystość w łazience. W przypadku wanny stojącej (choć jednym krańcem) przy ścianie styk obu tych płaszczyzn będzie szczelny, nie będzie tamtędy zaciekać woda, będzie można szybko i prosto go wyczyścić. W obudowanej wannie woda wolniej stygnie, a poruszanie się w niej nie jest tak akustyczne, jak w przypadku wanny bez obudowy, zwłaszcza wanny stalowej.

Gotowe obudowy wanny

Do wielu wanien producenci oferują gotowe obudowy. Są one przygotowane do konkretnych modeli wanien. Mają odpowiednie wymiary i kształt. Najlepiej kupować je od razu z wanną, będziemy mieć wtedy pewność, że oba elementy do siebie pasują. Najczęściej gotowe obudowy wanny są wykonane z akrylu sanitarnego, który charakteryzuje się gładką powierzchnią, więc łatwo można utrzymać go w czystości. Wadą tego rozwiązania jest to, że gotowe obudowy wanny są najczęściej białe, nie oferują więc zbyt dużych możliwości aranżacyjnych. 

Za to zaletą gotowych obudów jest szybki i sprawny montaż. Panele z tworzywa sztucznego mocuje się do wanny dostarczonymi w komplecie łącznikami lub zatrzaskami. Nie trzeba prowadzić żadnych prac mokrych. Montaż jest bardzo prosty, nie trzeba zatrudniać fachowca. Jeśli ma się trochę czasu, można zrobić to samodzielnie. Po zamontowaniu obudowy wanna jest gotowa do użytkowania.

Zaletą gotowej obudowy wanny jest także niewysoka cena i wygoda użytkowania. W razie awarii panele można zdemontować, a po usunięciu usterki założyć ponownie.

Gotowe obudowy wanny
Autor: Besco Gotowe obudowy wanny są produkowane do konkretnych ich modeli. Najlepiej kupować razem wannę i obudowę

Jak zrobić obudowę do wanny: podłoże

Żeby obudować wannę płytkami lub innymi elementami wykończeniowymi, trzeba stworzyć płaszczyzny, na których będzie można je zamocować. Do wykonania okładziny zabudowy wanny można wykorzystać kilka rodzajów podłoża.

  • Obudowa wanny: panele polistyrenowe lub elastyczne

Na rynku można kupić gotowe panele polistyrenowe lub elastyczne o różnym kształcie - do wanny prostokątnej, owalnej lub łukowej. W razie potrzeby można je docinać, żeby uzyskać potrzebny wymiar.

  • Obudowa wanny z betonu komórkowego

Drugim rozwiązaniem na zrobienie obudowy wanny jest zbudowanie podkonstrukcji z cienkich płytek betonu komórkowego. Płytki mają najczęściej wysokość 60 cm, szerokość 24 lub 25 cm i grubość 4-6 cm. Jeśli obudowa ma być łukowa, trzeba je pociąć na węższe paski. 

  • Obudowa wanny z płyt gipsowo-kartonowych

Trzecie rozwiązanie to podkonstrukcja obudowy wanny z płyt gipsowo-kartonowych. Żeby była sztywna i lepiej wygłuszała wannę można ułożyć podwójną warstwę płyt. Do łazienek są przeznaczone płyty g-k zielone, impregnowane przeciw wilgoci lub hydrofobizowane. Na łuku można zastosować cieńsze płyty przeznaczone do gięcia. Niektóre są wzmacniane włóknami szklanymi.

Zależnie od materiału wykończeniowego i rodzaju obudowy gotowe podłoże trzeba wyrównać, zaszpachlować lub zaimpregnować.

Zabudowa wanny
Autor: Leroy Merlin W marketach budowlanych i sklepach z wyposażeniem sanitarnym można kupić panele, z których można wykonać podkonstrukcję do zabudowy wanny

Obudowa wanny: wykończenie płytkami ceramicznymi

Jako materiał wykończeniowy do obudowy wanny najczęściej stosuje się płytki ceramiczne. Są one odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Wybór materiału jest przeogromny, więc łatwo będzie zrealizować najbardziej fantastyczną aranżację. W kolekcjach płytek łazienkowych są elementy podstawowe i dekory, które można łączyć w zabudowie wanny. Płytki można łatwo docinać, więc bez problemu zbudujemy dowolny kształt. Obudowę wanny owalną albo łukową lepiej wykonywać z elementów o małych wymiarach, np. płytek 10 x 10 cm lub mozaiki. Ceramikę klei się do podłoża klejem dobranym do jej rodzaju, a następnie należy wykonać spoiny między płytkami. Zaprawa do spoinowana powinna być wodoodporna, np. z efektem perlenia, żeby wilgoć nie była przez nią wchłaniana.

Zobacz także:

Podobnie można wykorzystać płytki betonowe, po uprzednim sprawdzeniu, że są przeznaczone do stosowania w łazienkach. W razie potrzeby okładzina betonowa powinna być pokryta impregnatem hydrofobowym.

Wykonanie obudowy wanny z mozaiki: instrukcja krok po kroku - galeria zdjęć

Obudowa wanny wykończenie drewnem

Nowe technologie i materiały uzupełniające pozwalają wykorzystać w łazience także drewno, panele drewniane lub płyty drewnopochodne. Niektóre gatunki drewna egzotycznego, np. tek, iroko, doussie, wręcz kochają wilgoć. Są to gatunki zawierające dużo żywic chroniących przed rozwojem grzybów i pleśni, więc nie wymagają dodatkowej impregnacji.

Zobacz także:

W łazience sprawdzi się też nasze drewno rodzime, np. dąb lub jesion, gatunki najstabilniejsze, czyli najmniej reagujące na zmiany wilgotności i temperatury. Powierzchnia drewna powinna zostać zaimpregnowana przeciw wilgoci, a jako połączenie deszczułek należy zastosować materiały plastyczne, np. masy elastomerowe, które przejmą minimalne ruchy elementów okładziny pod wpływem wilgoci. Jako zabezpieczenie powierzchni najlepiej zastosować olej. Obudowę wannę można także wykończyć panelami drewnianymi, które można ustawić na sztorc i przykleić do podłoża. Do łazienki najlepiej wybrać panele na płycie wodoodpornej.

Obudowa wanny
Autor: materiały prasowe Obudowa wanny i ściana tworzą kompozycyjną i kolorystyczną całość. W obudowie wanna prostokątna Oberon, Villeroy & Boch, z wyjątkowo odpornego na wstrząsy, uderzenia i zadrapania Quarylu

Ciekawy efekt można osiągnąć, obudowując wannę płytami OSB lub sklejką. Taki materiał może stanowić jednocześnie konstrukcję i wykończenie. Wśród różnych rodzajów sklejki znajdziemy też wodoodporną. Płyta OSB składa się z wiórów drewnianych sklejonych żywicami, więc jest odporna na wilgoć. Gdybyśmy chcieli na nich przykleić płytki ceramiczne, należy najpierw stworzyć warstwę sczepną, np. zamocować na płytach siatkę lub pokryć je specjalnym gruntem.

Pamiętaj, że...
Zabudowa wanny

Autor: Marcin Czechowicz

Zabudowa wanny może być wykonana z egzotycznych gatunków drewna, które lubią wilgoć, albo z drewna rodzimego zabezpieczonego hydrofobowo

Łazienka jest pomieszczeniem wilgotnym. Wszystkie stosowane w niej materiały powinny być przeznaczone do takiego wykorzystania. Niektóre materiały, np. drewno i płyty drewnopochodne, wymagają impregnowania preparatami hydrofobowymi lub mocowania w specjalny sposób, tak żeby wilgoć pod nie nie podciekała albo żeby w razie czego mogła odparować. Warunkiem dobrego funkcjonowania wyposażenia łazienki jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji tego pomieszczenia.

Zobacz także: Hydroizolacja łazienki: folia w płynie czy masa uszczelniająca >>>

Obudowa do wanny: inne wykończenia

Jeśli zbudowaliśmy konstrukcję wokół wanny, możemy wykończyć ją jeszcze na inne sposoby. Efekt zależy od naszej wyobraźni. Zawsze należy jednak sprawdzać wymogi wykonawcze różnych materiałów. Na przykład obudowę z płyt betonowych lub gipsowo-kartonowych można pomalować farbą do wnętrz albo elewacyjną. Wśród farb do ścian i sufitów są te przeznaczone do łazienek. Jest wiele farb dających specjalne efekty dekoracyjne, zwłaszcza strukturalne. Podobnie można zastosować tynk mozaikowy lub tynk cienkowarstwowy.

Sonda
Gdybyś miał wybrać jedną, luksusową rzecz do łazienki... co by to było?
Pozostałe podkategorie