Zabudowa łazienki z płyt gipsowo-kartonowych: krok po kroku. Jakie płyty g-k do łazienki?

2018-04-26 16:12
Zabudowa z płyt g-k w łazience
Autor: Andrzej Szandomirski Wnęka i półki zbudowane z płyt g-k stanowią oryginalną dekorację łazienki pod skosami.

Zabudowa łazienki płytami gipsowo-kartonowymi to dobry sposób na ciekawą aranżację. Płyta g-k jest bardzo użyteczna. Można nią dowolnie zabudowywać pomieszczenia. Skos dachu, załamanie muru, belka konstrukcyjna? Wszystko można zabudować płytą g-k. Pokazujemy jak to dobrze zrobić, żeby płyta była wykończona estetycznie i nie pękała na złączeniach.

Za ścianką z płyt gipsowo-kartonowych można schować instalacje sanitarne, np. stelaż od WC. Jest to również okazja do wykonania ciekawej aranżacji w łazience.

Jakie płyty g-k do łazienki?

Na rynku są różne rodzaje płyt g-k. W łazienkach należy stosować te o kolorze zielonym, oznaczone symbolem H. Mają one podwyższoną odporność na wilgoć. Można robić z nich zabudowy w pomieszczeniach okresowo wilgotnych - w których do 10 godzin wilgotność wynosi do 85%. Jeśli w łazience jest prawidłowa wentylacja, a płyty giposowo-kartonowe zostały zabezpieczone powłoką uszczelniającą i wykończeniową, ani para wodna w powietrzu po kapieli, ani krople wody nie powinny zniszczyć zabudowy.

Co można zbudować z płyt gipsowo-kartonowych w łazience?

Z płyt g-k w łazience można zrobić obudowę wanny, wydzielić kabinę natryskową, przygotować ściankę, za którą zostaną poprowadzone przewody instalacyjne. W dużej łazience można wydzielić ścianką parawanową z płyt gipsowo-kartonowych mniejszy kącik kąpielowy. Ponieważ takie płyty są bardzo wygodne w użyciu, wielu specjalistów od zabudów wyspecjalizowało się w przygotowywaniu różnego rodzaju półek, wnęk, dostawek, które można wykorzystać w dekoracyjnej aranżacji wnętrza łazienki. Półka nad umywalką będzie dobrym tłem dla akcesoriów lub ozdobnych lampek. We wnękach obok wanny można umieścić ręczniki oraz pojemnik z przyborami do mycia. Stojak z płyt g-k może być podstawą dla kwiatów.

Sprawdź też:

Zalety płyt g-k

Płyty gipsowo-kartonowe mają grubość 12,5 mm. Na wierzchu są dwie warstwy grubego kartonu, w środku twardy gips. Łatwo się je docina nożykiem budowlanym, mocuje w nich wkręty i wierci otwory. Są wystarczająco sztywne i wytrzymałe, żeby robić z nich małe konstrukcje oparte na stelażu z profili aluminiowych lub drewnianych. Na ściankach z płyt g-k można wieszać lekkie przedmioty, mocując je gwoździami wbitymi pod kątem lub kołkami rozporowymi.

Jak wykończyć zabudowę z płyty g-k?

Obudowa z płyt g-k stanowi dobre podłoże do malowania farbami do wnętrz, wyklejenia tapetą lub zrobienia okładziny z płytek (Uwaga! Przy ciężkich płytkach może być wymagana podwójna warstwa płyt g-k). Po wykonaniu zabudowy płyty należy zaszpachlować i wyszlifować (narożniki wcześniej są wzmacniane profilami aluminiowymi). W łazience, zwłaszcza przy wannie i w kabienie prysznicowej, należy pamiętać o powłoce uszczelniającej z płynnej folii. Powierzchnia płyt g-k zwykle musi być zagruntowana przed ułożeniem warstwy wykańczającej.

Jak zrobić zabudowę w łazience z płyt gipsowo-kartonowych: instrukcja galeria zdjęć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie