Zabudowa łazienki z płyt gipsowo-kartonowych: krok po kroku. Jakie płyty g-k do łazienki?

Zabudowa z płyt g-k w łazience
Autor: Andrzej Szandomirski Wnęka i półki zbudowane z płyt g-k stanowią oryginalną dekorację łazienki pod skosami.

Zabudowa łazienki płytami gipsowo-kartonowymi to dobry sposób na ciekawą aranżację. Płyta g-k jest bardzo użyteczna. Można nią dowolnie zabudowywać pomieszczenia. Skos dachu, załamanie muru, belka konstrukcyjna? Wszystko można zabudować płytą g-k. Pokazujemy jak to dobrze zrobić, żeby płyta była wykończona estetycznie i nie pękała na złączeniach.

Za ścianką z płyt gipsowo-kartonowych można schować instalacje sanitarne, np. stelaż od WC. Jest to również okazja do wykonania ciekawej aranżacji w łazience.

Jakie płyty g-k do łazienki?

Na rynku są różne rodzaje płyt g-k. W łazienkach należy stosować te o kolorze zielonym, oznaczone symbolem H. Mają one podwyższoną odporność na wilgoć. Można robić z nich zabudowy w pomieszczeniach okresowo wilgotnych - w których do 10 godzin wilgotność wynosi do 85%. Jeśli w łazience jest prawidłowa wentylacja, a płyty giposowo-kartonowe zostały zabezpieczone powłoką uszczelniającą i wykończeniową, ani para wodna w powietrzu po kapieli, ani krople wody nie powinny zniszczyć zabudowy.

Co można zbudować z płyt gipsowo-kartonowych w łazience?

Z płyt g-k w łazience można zrobić obudowę wanny, wydzielić kabinę natryskową, przygotować ściankę, za którą zostaną poprowadzone przewody instalacyjne. W dużej łazience można wydzielić ścianką parawanową z płyt gipsowo-kartonowych mniejszy kącik kąpielowy. Ponieważ takie płyty są bardzo wygodne w użyciu, wielu specjalistów od zabudów wyspecjalizowało się w przygotowywaniu różnego rodzaju półek, wnęk, dostawek, które można wykorzystać w dekoracyjnej aranżacji wnętrza łazienki. Półka nad umywalką będzie dobrym tłem dla akcesoriów lub ozdobnych lampek. We wnękach obok wanny można umieścić ręczniki oraz pojemnik z przyborami do mycia. Stojak z płyt g-k może być podstawą dla kwiatów.

Sprawdź też:

Zalety płyt g-k

Płyty gipsowo-kartonowe mają grubość 12,5 mm. Na wierzchu są dwie warstwy grubego kartonu, w środku twardy gips. Łatwo się je docina nożykiem budowlanym, mocuje w nich wkręty i wierci otwory. Są wystarczająco sztywne i wytrzymałe, żeby robić z nich małe konstrukcje oparte na stelażu z profili aluminiowych lub drewnianych. Na ściankach z płyt g-k można wieszać lekkie przedmioty, mocując je gwoździami wbitymi pod kątem lub kołkami rozporowymi.

Jak wykończyć zabudowę z płyty g-k?

Obudowa z płyt g-k stanowi dobre podłoże do malowania farbami do wnętrz, wyklejenia tapetą lub zrobienia okładziny z płytek (Uwaga! Przy ciężkich płytkach może być wymagana podwójna warstwa płyt g-k). Po wykonaniu zabudowy płyty należy zaszpachlować i wyszlifować (narożniki wcześniej są wzmacniane profilami aluminiowymi). W łazience, zwłaszcza przy wannie i w kabienie prysznicowej, należy pamiętać o powłoce uszczelniającej z płynnej folii. Powierzchnia płyt g-k zwykle musi być zagruntowana przed ułożeniem warstwy wykańczającej.

Jak zrobić zabudowę w łazience z płyt gipsowo-kartonowych: instrukcja galeria zdjęć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Paweł
|

3 uwagi.Jako specjalista w tej dziedzinie wykonczen i wszelkiej masci zabudów gk mam 3 zastrzeżenia/błedy które popełniliście. 1Izolacja akustyczna na stelażu wc jest zbędna bo niz cie daje gdyż profil ua musi być do niej przygrecony wiec pracuja razem, tym bardziej ze sa tym samym materiałem. 2, źle przykręcone płyty na przedostatnim zdjęciu, łaczenie nie powinno przechodzic na rogu zabudowy, to z czasem moze pęknąć, 3 nie przykreca sie na sztywno wszystkich profili ze sobą tym bardziej gdy zabudowa obejmuje sobą 3 rózne powierzchnie, sciane, sufit i podłoge, góra i dół powinny byc luźne to płyta scala wszystko i musi miec lekki luz na ewentualna prace miedzy tymi 3 powierzchniami, to definitywny i karygodny bład.

Piotr
|

A co jeśli mam ogrzewanie podłogowe i nie mogę profilu U przykręcić do podłogi kołkami rozporowymi? Co w takim razie zrobić, Jak to połączyć? Przecież podłoga z podłogówką będzie pracować i przenosić ruchy na zabudowę. Czy w takim razie zostawić szczelinę czy może na jakimś silikonie?

Gość
|

sposób trochę dziwny trzeba mieć ze 6m2 łazienki żeby się bawić z taką zabudową. Nikt nie potrafi pokazać praktycznego rozwiązania dla małych łazienek właśnie takich 1,5mx2m przecież to jest standartowy wymiar najczęściej spotykany, a taka konstrukcja jest wogule nie przydatna w takiej łazience.