Pękające łączenia płyt gipsowo-kartonowych z murem i pojawiające się rysy: jak ich uniknąć

2018-04-25 8:38
płyty g-k na skosach poddasza
Autor: Piotr Mastalerz Skosy poddasza chętnie wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi, łącząc je z murem ścianki kolankowej lub szczytowej

Na łączeniu płyt gipsowo-kartonowych z tynkiem często powstaje rysa. Mimo że nie stwarza zagrożenia, to jest nieestetyczna. Łączenia płyt gipsowych pękają, bo mur i płyty g-k mają inne właściwości fizyczne. Co zrobić, aby pęknięcia na łączeniu się nie pojawiły? 

Nawet małe, włosowate pęknięcie na łączeniu płyt g-k z tynkiem jest irytujące. A jeśli rysa ma kształt schodkowy lub nieregularny i odchodzi w kierunku ściany gipsowej, zaczyna być bardzo widoczna. Łączenie pęka, bo tynk na murze i płyta gipsowo-kartonowa mają inne właściwości fizyczne, inaczej się odkształcają, inaczej wchłaniają wilgoć zawartą w parze wodnej.

rysa schodkowa
Autor: Andrzej Lichacz Wykonawca okładzin może zrobić wiele, aby zapobiec pojawieniu się szpecących rys

Jak uniknąć pęknięć płyt g-k: rysa kontrolowana (włosowata)

Najlepszym rozwiązaniem na połączeniach płyt gipsowo-kartonowych z murem jest zrobienie rysy już podczas prac monterskich. Jest to tak zwana rysa kontrolowana lub rysa włosowata - cienka jak włos i łatwa do zamaskowania. Robi się ją inaczej w na połączeniu płyty gipsowo-kartonowych z ścianą tynkowaną, a inaczej – z nieotynkowaną.   

Łączenie płyt gipsowych ze ścianą otynkowaną

Na styku ściany z płyt g-k z otynkowanym murem stosuje się taśmę przekładkową, która nie dopuszcza do połączenia gipsu (masy szpachlowej) z murem (tynkiem). Taśma ma wąski pasek kleju, który ułatwia jej przytwierdzenie do podłoża. Nie przywiera do niej masa szpachlowa, więc na łączeniu możemy uzyskać rysę włosowatą. Taśmę przekładkową naklejamy do muru przy profilach ściany g-k lub sufitu podwieszanego z płyt g-k. Montując płyty gipsowo-kartonowe, trzeba dosunąć je do taśmy. Krawędź płyt powinna być lekko sfazowana, co ułatwi wciśnięcie masy szpachlowej w szczelinę na łączeniu płyty g-k z taśmą przekładkową i dokładne jej wypełnienie. Po wyschnięciu masy szpachlowej, przed malowaniem, należy odciąć nadmiar taśmy przekładkowej. 

>>> Sprawdź też: rodzaje płyt gipsowo-kartonowych i ich zastosowanie

Łączenie płyt gipsowych ze ścianą bez tynku

Nie zaleca się budowana ściany g-k przed położeniem tynków wewnętrznych na ścianach murowanych. Ale gdy jest taka sytuacja, płyty g-k montujemy standardowo, czyli bez taśmy przekładkowej. To tynkarz będzie musiał zrobić odcięcie nakładanego tynku od płyty gipsowej. Odcięcie robi się kielnią (szpachelką) w czasie zacierania tynku. Powstanie dylatacja, przez którą wilgoć z tynku nie będzie się przedostawać do płyty gipsowej, a dodatkowo łączenie tynku i płyty g-k będzie chronione przed skutkami niepożądanych naprężeń. Szpachlowanie połączeń płyt gipsowych ściany g-k trzeba zrobić dopiero po całkowitym wyschnięciu tynków. 

Wideo: ściana z płyty gipsowo-kartonowej

Ściana z płyt gipsowo-kartonowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE