Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych. Zobacz, jak łatwo je zbudować.

2017-08-22 16:32 Zuzanna Podwysocka
Sufit podwieszany
Autor: Piotr Mastalerz Podwieszany sufit zakrywa nierówny strop i instalacje, które pod nim biegną

Sufity podwieszane maskują nierówności, ukrywają instalacje i obniżają pomieszczenia. Najłatwiej zrobić je z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do konstrukcji z profili stalowych. Jak buduje się sufity podwieszane?

Sufity podwieszane - pożyteczne rozwiązanie

W sufitach podwieszanych chętnie umieszcza się oświetlenie punktowe, belki świetlówkowe lub taśmy z oświetleniem LED. Między sufitem z płyt g-k a stropem możesz też ukryć nieestetyczne rury (c.o., wodne lub kanalizacyjne), przewody wentylacyjne albo rurę od okapu. Podwieszany sufit może się też przydać, gdy nad głową mieszka hałaśliwy sąsiad i chcesz mieszkanie wyciszyć. Zamiast zwykłych płyt g-k stosuje się wówczas płyty dźwiękochłonne lub między rusztem a stropem układamy warstwę izolacji akustycznej. Sufit podwieszany zawsze zmniejsza wysokość pomieszczenia. Warto wiedzieć, że grubość najcieńszej konstrukcji wraz z okładziną wynosi 4,5-5 cm. Takim sufitem można zamaskować pęknięcia na suficie lub zamontować w nim oświetlenie punktowe. W domach jednorodzinnych, w których pokoje mają standardową wysokość 2,80-3,00 m, często buduje się sufit na ruszcie tylko pod częścią stropu albo zasłania źródła światła za podwieszanymi gzymsami lub półeczkami.

Przeczytaj także:

WIDEO. Jak zrobić sufit podwieszany

Kiedy budować sufity podwieszane?

W nowo budowanym domu sufity podwieszane z płyt g-k montuje się po otynkowaniu ścian wewnętrznych oraz zrobieniu wylewek pod podłogi. W domu powinny być już wstawione wszystkie okna, a jeżeli prowadzisz prace w chłodnej porze roku, to najlepiej, aby działało już ogrzewanie, gdyż temperatura w pomieszczeniu powinna być stała i wynosić minimum 10ºC. Lepiej nie narażać płyt g-k na kontakt z wilgocią z wysychających ścian oraz zmiany temperatury. Wilgotność względna w pomieszczeniach, gdzie się znajdują, nie może przekraczać 70%. Jeżeli planujesz umieszczenie w suficie oświetlenia, trzeba przed budową rusztu rozplanować punkty świetlne i doprowadzić do nich zasilanie.

Materiały na sufity podwieszane

Płyty g-k stanowią okładzinę podwieszanych sufitów. Przykręca się je do rusztu drewnianego lub metalowego mocowanego do stropu. Obecnie najpopularniejsze są systemowe ruszty metalowe z profili ze stali ocynkowanej, do których dopasowanych jest wiele dodatkowych akcesoriów. Do budowy będą potrzebne tak zwane profile stalowe sufitowe CD i przyścienne UD mające nieco inną budowę niż słupki i profile U używane do konstrukcji szkieletowej ścian działowych. Kształt profili sufitowych CD umożliwia mocowanie ich do wieszaków sufitowych wkręconych w strop, na których wisi cała konstrukcja.

Montaż sufitów podwieszanych: profile stalowe

Profile przyścienne UD montuje się do ściany – służą do stabilizacji poziomych profili CD. Rozstaw profili CD zależy od układu płyty oraz jej grubości – najczęściej profile nośne rozmieszcza się co 40-50 cm, profile główne w rusztach krzyżowych co 100-120 cm, a wieszaki co 75 cm. Przy bardzo małych rozpiętościach można również do zbudowania podkonstrukcji sufitów podwieszanych wykorzystać profile ścienne bez wieszaków. Rozmieszcza się je wówczas nieco gęściej niż profile sufitowe – w rozstawie około 30 cm. Profile ścienne C wsuwa się w profil U przykręcony do ściany.

Sprawdź też:

Dwupoziomowa konstrukcja z profili
Autor: Andrzej T. Papliński W dużych pomieszczeniach sprawdzi się dwupoziomowy ruszt krzyżowy na wieszakach – można na nim ułożyć izolację cieplną
Warto wiedzieć

Czym mocować ruszt?

Do przykręcania wieszaków i rusztu do stropu nie powinno się używać zwykłych kołków rozporowych z plastikowymi częściami, tylko specjalnych metalowych. Zwykłe kołki na skutek mikropęknięć podczas obciążania stropu mogą się obluzować lub nawet wypaść z betonu. Ich plastikowe, łatwo topiące się elementy stanowią też zagrożenie w czasie pożaru.

Zobacz artykuł:

Rozwiąż nasz QUIZ i sprawdź, ile wiesz o płytach g-k

Rożne rodzaje konstrukcji sufitów podwieszanych

Wybierając rodzaj konstrukcji sufitów podwieszanych, bierzemy pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, planowany układ płyt oraz odległość podwieszenia od sufitu.

  • Pojedyncza konstrukcja z profili - sprawdzi się w niskim pomieszczeniu lub gdy chcesz tylko zamaskować nierówności na suficie i założyć lekkie oprawy świetlne, a nie zależy ci na obniżaniu wnętrza. W takim przypadku do podwieszenia rusztu wybierz wieszaki ES. Minimalna odległość od stropu, na jakiej możesz podwiesić na nich płyty, wynosi 3 cm, maksymalna – 12,5 cm. Ruszt pojedynczy można też montować na dłuższych wieszakach obrotowych. W tym układzie profile nośne CD rozmieszcza się równolegle do krótszych ścian pokoju. Wsuwa je w przyścienny profil UD przykręcony do ściany. Ruszt pojedynczy najczęściej stosuje się w niewielkich wnętrzach o kształcie wydłużonego prostokąta, których szerokość nie przekracza 4 m. Zużywa się na niego niewiele materiału, lecz jego wadą jest wiotkość konstrukcji utrudniająca wypoziomowanie płyt. Okładzinę na takiej konstrukcji montujemy zawsze prostopadle do profili.
  • Krzyżowa, jednopoziomowa konstrukcja z profili - najlepiej stosować go w korytarzach oraz wąskich pomieszczeniach. Jest dużo sztywniejszy od rusztu pojedynczego. Można na nim układać izolację akustyczną. Jego sztywna struktura znacznie ułatwia poziomowanie płyt. W tym układzie główne profile wiszą na wieszakach i są usztywnione profilami poprzecznymi, które wpina się w nie za pomocą łączników poprzecznych jednostronnych lub dwustronnych. Konstrukcja taka tworzy jedną płaszczyznę. Rozstaw profili głównych wynosi 120 cm. Minimalna wysokość podwieszenia wynosi 15 cm.
  • Krzyżowa, dwupoziomowa konstrukcja z profili - montuje się go i poziomuje najłatwiej. Jest uniwersalny – nadaje się zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń. Ma największą grubość konstrukcyjną. W tym rozwiązaniu profile główne są mocowane wieszakami do stropu konstrukcyjnego. Pod nimi jest umieszczona druga warstwa profili tak zwanych nośnych, do których mocowane są płyty g-k. Profile górnej i dolnej warstwy rusztu łączy się łącznikami krzyżowymi. Końce profili stabilizuje się w profilach przyściennych UD. Na rusztach krzyżowych można układać warstwę izolacji akustycznej.

WIDEO: Sufity podwieszane - dekoracja czy konieczność

Sufity podwieszane - dekoracja czy konieczność

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Montaż sufitów podwieszanych: wieszaki

Profile przykręca się do elementów konstrukcyjnych podwieszanego sufitu wieszakami, które umożliwiają jego poziomowanie. Jeżeli zależy ci na niewielkiej grubości sufitu podwieszanego, wybierz wieszaki ES – łączą one profile z podłożem w sposób sztywny. Można na nich podwiesić sufit w odległości od 3 do 12,5 cm od stropu. Do zamontowania sufitu opuszczonego niżej potrzebne będą wieszaki obrotowe. Ponieważ mają one pewien zakres ruchu, montowane na nich płyty łatwo się poziomuje. Na poddaszach najlepiej sprawdzają się wieszaki płaskie, które mocuje się do boków drewnianych elementów konstrukcyjnych. Do przytwierdzania płyt do równego podłoża stropu można też użyć tak zwanych profili kapeluszowych. Przykręca się je w tedy bezpośrednio do stropu.

Sufity podwieszane z uskokiem i krzywoliniowe

Dzięki temu, że zarówno profile, jak i płyty g-k dają się wyginać, podwieszany sufit można aranżować na różne sposoby i budować pod stropem rozmaite figury geometryczne. Aby uzyskać na suficie miękką linię, trzeba przed przykręceniem do stropu ponacinać profil. Ułatwi to jego wygięcie. Podczas montowania najłatwiej wspomóc się przygotowanym wcześniej szablonem oraz rysunkiem na suficie. Do tak wygiętego profilu przykręca się ukształtowaną (również za pomocą szablonu) płytę. Do łuków najlepiej nadają się cienkie płyty o grubości 6,5 mm, którym odpowiednie kształty nadaje się na mokro.

Sufit podwieszany krzywoliniowy
Autor: Andrzej Szandomirski Z giętkich płyt g-k można ukształtować sufit w kształcie fali. Do wyginania najlepiej użyć cienkich płyt ze szklanym rdzeniem

Wykończenie sufitów podwieszanych: montaż płyt g-k

Do wykańczania sufitów podwieszanych używa się płyt g-k o grubościach 12,5 lub – rzadziej – 15 mm. Lepiej mocować je prostopadle do profili nośnych rusztu, choć dopuszczalny jest też układ podłużny. Rozmieszcza się je na mijankę, to znaczy styki płyt nie mogą się krzyżować. Płyty najlepiej przykręcać tylko do profili CD, nie powinno się ich mocować do profili przyściennych UD. Przytwierdza się je wkrętami, które rozmieszcza się co 15-20 cm. Dobrze jest pozostawić między ścianą a brzegiem płyty kilkumilimetrowy luz i wypełnić go materiałem elastycznym. Światło na suficie będzie się układać bez większych załamań, a jego powierzchnia wyda się gładsza, jeśli dłuższe krawędzie płyt będą ułożone równolegle do kierunku padania promieni słonecznych, czyli prostopadle do okna.

Wideo: Sufit podwieszany - co warto wiedzieć?

Sufit podwieszany - co warto wiedzieć

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Artur M
|

Widząc facetów ze zdjęcia tytułowego można mieć pewność że tutaj otrzymamy maksymalnie "fachową" wiedzę... Zdjęcie należy podpisać... "Nigdy tak nie kładź płyt g/k"

Yethi
|

I co jeszcze od klimatyzacji można dostać według ciebie, może zapalenia opon mózgowych? Bredzisz jak nienormalny. Miliony osób na całym świecie tak mieszka, ale Andrzej z netu mówi, że się pochorują :D Przy ogrzewaniu powietrzem lub ogrzewaniem podłogowym / kaloryferami ale z obiegiem powietrza problemu z wysokością stropów nie ma. Zresztą nawet w starych kamienicach ludzie którzy mają bardzo wysokie stropy i kaflaki czy kaloryfery takich problemów o których piszesz nie mają. Twój komentarz to takie klasyczne brednie internetowego fachowca.

Asia
|

Myślałam, że skoro pokazali ledy przy suficie, to pokażą też montaż. Czy ktoś już robił u siebie lub komuś oświetlenie ledowe liniowe z wykorzystaniem profilu? Czy słyszał ktoś o profilu do led GK z plastiku do montażu na płycie gipsowo-kartonowej? Na Allegro widziałam że jest dużo tańszy od metalowych, a czy jest dobry? Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie :-)

daniel.
|

na pierwszym zdjęciu chłopaki ta płyta nie w tą strone.

Rom-Kon
|

Boże! Ty patrzysz i nie grzmisz!!! Kto ten artykuł pisał!! Zgadzam się w pełni z Andrzejem! Gdybym ja takie coś popełnił szybko bym przebierał nóżkami uchodząc z budowy...

...to pisałem ja, Rom-Kon z Forum... ocieplam poddasze, krotkie pytania.

Andrzej Goerst
|

Standardowa wysokość pokoi mieszkalnych 2.8 do 3.0 m ? Co to za standard? Czyj standard i przez kogo ustanowiony?
Powyżej 2.65 m wysokości pokoje mają dwie opcje. 1) w nogi jest za zimno, podkręca się ogrzewanie i wtedy w głowę jest za gorąco.
2) w głowę jest za gorąco, zmniejsza się ogrzewanie i wtedy jest w nogi za zimno (chroniczne zapalenia układu moczowego). I tak w kółko.
Ogrzewania podłogowego bez pełnej klimatyzacji z filtrowaniem i odkażaniem powietrza nie polecam z uwagi na gwarantowane ustawiczne stany podrażnienia dróg oddechowych a w końcu do raka płuc.

Grzech
|

Uwaga! Jan Przybyłek z Olesnicy (budowa, remonty, wykonczenia) - partacz, oszust i złodziej. Jedyna czarna owca wśród wszystkich ekip z jakimi pracowalem. Naprawdę ciezko sobie zapracowal na ta reklamę.

zaciekawiony
|

Marten - to, ze Tobie sie nie podoba nie znaczy, ze innej osobie nie będzie
Andrzej - wskaż niedociągnięcia czy braki w artykule

Duży plus za artykuł. Ja na pewno podwieszanego sufitu robić nie będę (nawet nie sądziłem, że przy suficie korzysta się z innych profili jak przy ściankach). U siebie wykonałem 2 gzymsy na stałych zwykłych profilach (jak do ścianek) i jak na razie nic nie pęka (3 rok), a ściany żelbetonowe noszą ślady pęknięć. Dzięki art. poznałem inne techniki podwieszania. Gratulację fajny art.

Andrzej
|

Po przeczytaniu artykulu, jestem wstrząśniety brakami wiedzy jakimi wykazał się piszący. Już pierwsze zdjęcie przyprawiło mnie o ból głowy. Konstrukcja sufitu jest katastrofalnie źle wykonana. Jak widać pierwszy profil główny jest odsunięty od ściany o około 1,00 m, a wystarczy zajrzeć do jakiegokolwiek zeszytu systemowego, żeby zobaczyć że ta odległość nie powinna być większa niż 15 cm !!!, a pierwszy wieszak nie dalej jak 25 cm !!! od ściany, natomiast pierwsza szyna nośna powinna być ok 10 cm od ściany, kiedy na zdjęciu wynosi ona duuuuuuuużo więcej. Natomiast jak to się stało, że łączenie poprzeczne płyt wypadło tym Panom w powietrzu, to już nawet oni sami chyba nie wiedza, pewnie przy szpachlowaniu siatkę zbrojeniową na łączenie wstawia i powiedzą: „zawsze tak robiliśmy i było dobrze”. Ja jednak twierdzę że jest to nie dozwolone !!!. To tyle na temat zdjęcia.
Idąc dalej profile ścienne rozmieszcza się do 50 cm, a nie do 30 cm, są to tak zwane sufity na konstrukcji samonośnej lub inaczej nazywajac sufity przensłowe. Przy profilu CW 75 i pojedyńczym zapłytowaniu taki sufit może mieć rozpiętość do 3,25 m !!!!
Profile główne i wieszaki w sufitach krzyżowych rozmieszcza się w zawsze od obciżęnia sufitu, a nie od „widzi mi się” montera !!!

Z pozdrowieniami

Andrzej z blogu „Płyty gipsowe porady montera”

ja
|

Wloz sobie halogeny w Twoj wytynkowany sufit