Mikrocement na podłodze i ścianie - jak się nakłada mikrocement? Ile kosztuje m²?
Cienka warstwa, duża odporność, możliwość zastosowania na różnorodnych podłożach, ciekawe efekty dekoracyjne – wszystkie te cechy łączy w sobie mikrocement. Czy mikrocement pęka? Czy się brudzi? Czy rysuje? Jak się go nakłada i ile kosztuje za m²? Odpowiadamy na te wszystkie pytania.
Autor: Festfloor
Jednolita, bezspoinowa posadzka z mikrocementu tworzy oryginalne wnętrze, a przy tym jest łatwa do utrzymania w czystości
Spis treści
- Co to jest mikrocement?
- Cienka warstwa mikrocementu to zaleta
- Jakie zastosowanie ma mikrocement?
- Czy mikrocement się rysuje? Czy się brudzi?
- Kolory i faktury mikrocementu
- Okładzina z mikrocementu, czyli zestaw produktów
- Przygotowanie podłoża pod mikrocement
- Jak się nakłada mikrocement?
- Impregnowanie mikrocementu
- Ile kosztuje mikrocement za m²?
Co to jest mikrocement?
Mikrocement, zwany też mikrobetonem, to rodzaj cienkowarstwowej zaprawy przeznaczonej do wykańczania powierzchni. Od tradycyjnego, powszechnie znanego cementu różni się dodatkiem żywic polimerowych. Powodują one, że przygotowana zaprawa ma bardziej spoistą konsystencję. Dzięki temu można ją ułożyć na wykańczanej powierzchni cienką warstwą (grubości do 3 mm).
Pozwala uzyskać powierzchnię w modnym stylu loftowym na każdym materiale: betonie, drewnie, płytkach ceramicznych, panelach podłogowych, metalu, szkle, plastiku, płytach g-k. Oczywiście po odpowiednim przygotowaniu podłoża.
Mikrocement wyróżnia się bardzo drobną strukturą, która pozwala wypełniać najcieńsze pęknięcia i wzmacniać adhezję z każdą powierzchnią.
Cienka warstwa mikrocementu to zaleta
Materiał do wykończenia podłóg i ścian o niewielkiej grubości jest idealny do zastosowania podczas remontu domu lub mieszkania. Kwestie wysokości nowych warstw podłogi są kluczowe dla późniejszych etapów remontu: wysokości drzwi, poziomu posadzek w pokojach i łazience, zachowania odpowiedniego spadku rur kanalizacyjnych od urządzeń sanitarnych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nową posadzkę można ułożyć bez usuwania warstw starej podłogi (co zawsze jest kosztowne i czasochłonne), mimo to nie zmniejszy się zbytnio wysokość remontowanego pomieszczenia. W przypadku ścian z kolei materiałem tym możemy wykończyć te o niezbyt dużej nośności, na przykład z płyt g-k, zyskując modny wizualny efekt ciężkiego betonu.
Niewielka grubość posadzki z mikrocementu, a dodatkowo dobre przewodzenie ciepła to cechy przydatne w przypadku ogrzewania podłogowego. Cienka warstwa nowej powłoki będzie też zaletą podczas odnawiania lub budowy mebli – mikrocementem można wykończyć na przykład blat kuchenny.
Jakie zastosowanie ma mikrocement?
Mikrocement można stosować jako wykończenie podłóg lub ścian w pomieszczeniach o dowolnym przeznaczeniu. Po ułożeniu uzyskujemy jednolitą, gładką powierzchnię, bez łączeń. Taką podłogę łatwo utrzymać w czystości, więc sprawdzi się w salonie czy jadalni. Do jej czyszczenia nie potrzeba żadnych specjalnych środków chemicznych, wystarczy standardowa pielęgnacja (podobnie jak w przypadku podłóg z drewna czy z paneli). Można ją woskować, co nada jej szlachetny wygląd.
Mikrocement sam w sobie jest tworzywem porowatym, a więc i nieszczelnym. Nakłada się na niego jednak warstwę uszczelniającą, dzięki czemu staje się materiałem nieprzepuszczalnym, wodoodpornym. Odpowiednio zaimpregnowany jest odporny na wilgoć i wodę. To sprawia, że można go użyć do wykańczania podłóg i ścian w pomieszczeniach mokrych: kuchni, toalecie, łazience, nawet w strefie prysznica.
Ciekawym pomysłem jest zastosowanie mikrocementu jako wykończenia mebli – na przykład na blatach kuchennych lub na powierzchniach stołów.
Czy mikrocement się rysuje? Czy się brudzi?
Okładzina z mikrocementu jest odporna na zarysowania, zabrudzenia czy uderzenia, dlatego poleca się ją w miejscach intensywnie użytkowane, jak korytarze, lub narażone na zabrudzenia przynoszone z zewnątrz (piasek na butach) – czyli przedpokoje i wiatrołapy.
Dobrze sprawdza się na schodach, zarówno do pokrywania stopni, jak i ścian klatek schodowych, które dzięki temu uzyskują dużą wytrzymałość na uderzenia, przypadkowe kopnięcia i zabrudzenia.
Kolory i faktury mikrocementu
Najczęściej stosuje się mikrocement do wykończenia wnętrz w nowoczesnym stylu – loftowym czy minimalistycznym. Ale można z niego uzyskać powierzchnię o dowolnej fakturze, teksturze, a także kolorze.
O tym ostatnim decydują barwniki dodawane do masy. Do wyboru mogą być kolory z katalogu producenta lub z palety RAL czy NCS. Najpopularniejsze są odcienie szarości, ale można też kupić wyroby w kolorze czarnym i białym.
Uzyskana powierzchnia może też mieć różny poziom gładkości – w sprzedaży jest mikrocement gładki i szorstki. O stopniu połysku gotowej powłoki decyduje lakier, którym pokrywa się wyprawy mikrocementowe.
Autor: Conbar
To często wybierany kolor w miejscach intensywnie użytkowanych, na przykład na schodach
Okładzina z mikrocementu, czyli zestaw produktów
Mikrocement jest sprzedawany w postaci suchych mieszanek oraz gotowych do ułożenia mas, jedno- bądź dwukomponentowych. Jednak do wykonania okładziny potrzebny jest firmowy zestaw zawierający od trzech do sześciu produktów dobranych do konkretnego przeznaczenia. Wśród nich znajduje się zawsze preparat gruntujący oraz dwukomponentowy lakier poliuretanowy, którym wykańcza się posadzkę.
W zestawie mogą też być pigmenty do mikrocementu, pozwalające nadać masie wybrany kolor, mikrobazy wzmacniająco-wyrównujące podłoże, a także preparaty ograniczające i wyrównujące chłonność mikrocementu (nanoszone na posadzkę przed jej lakierowaniem). W przypadku stosowania mikrocementu na trudnych podłożach – na przykład posadzkach łazienkowych – na podłożu trzeba zastosować również masę sczepną, którą wzmacnia się siatką z włókna szklanego.
Przygotowanie podłoża pod mikrocement
Powłoka z mikrocementu jest cienka, więc kluczowe dla jej trwałości i osiągnięcia zamierzonego efektu jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno ono być równe i nośne, bez pęknięć, resztek zapraw tynkarskich i innych zabrudzeń po poprzednich pracach. Aby uszczelnić podłoże i poprawić jego przyczepność, należy nanieść na nie odpowiedni preparat gruntujący. Dzięki temu płynny polimer z mikrocementu nie zostanie „wessany” do podłoża, a cały system będzie miał prawidłową przyczepność.
W niektórych rozwiązaniach na gruncie, który penetruje w podłoże, rozprowadza się warstwę izolacyjno-sczepną (mikrobazę) i wzmacnia ją posypką z piasku kwarcowego. Gdy te warstwy zwiążą i wyschną, niezwiązane z podłożem resztki trzeba dokładnie odkurzyć. Bardzo słabe podłoża i często podłogi (zwłaszcza w pomieszczeniach wilgotnych) wymagają wzmocnienia, na przykład warstwą podkładową, w którą wtapia się siatkę.
Jak się nakłada mikrocement?
Układanie posadzek lub okładzin ściennych z mikrocementu warto zlecić profesjonalnej ekipie – wyspecjalizowanej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem oraz ma wiedzę i doświadczenie. Oczywiście samodzielne wykonanie warstwy z mikrocementu także jest możliwe, i możemy się o to pokusić, jeśli wykończyć trzeba jedynie niewielką powierzchnię. Potrzebne będą szlifierka oscylacyjna, mimośrodowa i polerka do posadzek oraz odkurzacz przemysłowy do odpylania powierzchni mikrocementu po szlifowaniu. Samo układanie na niewielkich płaszczyznach można wykonać za pomocą narzędzi ręcznych, takich jak paca stalowa i kielnie sztukatorskie.
Masę mikrocementową przygotowuje się i układa ściśle według wskazówek producenta umieszczonych na opakowaniu, które mogą się różnić w zależności od składu i przeznaczenia mieszanki. Rozpoczynając prace, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, tak by wszystkie miejsca były dobrze widoczne i pozwalały na dokładne rozłożenie masy mikrocementowej. Jeśli przygotowuje się masę z suchej mieszanki, najpierw z wodą miesza się pigment i, stale mieszając, dosypuje mikrocement. To wymaga precyzyjnego odmierzania składników w każdej kolejnej partii, żeby uzyskać powłokę o takiej samej barwie. Znacznie łatwiej uzyskać jednolity kolor, stosując gotowe do użycia masy w wybranym kolorze.
Produkt należy rozprowadzić przy użyciu pac i innych metalowych narzędzi na grubość nie większą niż 1 mm. Sposób nakładania masy i rodzaj użytych narzędzi decydują o ostatecznym efekcie wizualnym powierzchni, więc warto dokładnie omówić to z wykonawcami, zanim rozpoczną prace. Zazwyczaj powłokę mikrocementową układa się w dwóch warstwach, za każdym razem nanosząc masę szybkimi, energicznymi ruchami w różnych kierunkach.
Po około 4 godzinach, gdy materiał całkowicie zwiąże i będzie suchy, należy posadzkę przeszlifować szlifierką jednotarczową. Przy ostatniej warstwie używa się papieru o gradacji 80, aby uzyskać jak najbardziej gładką powierzchnię.
Mikrocement bardzo szybko się utwardza (w chemicznym procesie polimeryzacji), dlatego w krótkim czasie jego powierzchnia jest gotowa do użytku. Czas schnięcia jest inny dla produktów jedno- i dwuskładnikowych, co warto wziąć pod uwagę przy samodzielnym prowadzeniu prac. Jeśli kładzie się mikrocement na podłodze, to po 24 godzinach od nałożenia warstwy można po nim chodzić. Po około tygodniu uzyskuje pełną twardość.
Impregnowanie mikrocementu
Powierzchnię mikrocementu należy jeszcze zaimpregnować, aby ją uszczelnić. Wykorzystuje się do tego lakiery poliuretanowe o różnym stopniu połysku. Matowy daje najbardziej naturalny wygląd, ale do wyboru są jeszcze półmat, satyna oraz połysk. Lakier nakłada się na suche i odkurzone podłoże, używając do tego wałka nylonowego lub z mikrofibry wysokiej jakości. Aby uzyskać trwałą powłokę, nanosi się go w dwóch warstwach, zachowując między kolejnymi wymalowaniami przynajmniej dwugodzinny odstęp, aż wyschnie pierwsza warstwa lakieru. Ostatnim krokiem (o ile zachodzi taka potrzeba) jest odtworzenie dylatacji istniejących w starym podłożu.
Ile kosztuje mikrocement za m²?
Wykończenie z mikrocementu nie jest tanie. Za m² mikrocementu płaci się 200-300 zł. Cena zależy od stanu podłoża, poziomu skomplikowania powierzchni i jej wymiarów. Im większa powierzchni jest do wykończenia, tym mniejsza cena za wykonanie 1 m².