Styl loftowy - elewacja i wnętrze

2017-08-02 15:29

Aranżacja wnętrza w stylu loftowym daje dużą swobodę i możliwości w urządzaniu. Zobacz, jak powinien wyglądać dom w stylu loftowym. Dowiedz się, czym różni się hard loft od soft loftu. Poczuj klimat pofabrycznego wnętrza, które zostało zaadaptowane na funkcjonalne mieszkanie. Nowy dom w duchu industrialnego budownictwa.

Elewazja z klinkieru - loft
Autor: Mariusz Bykowski

Lofty to pomieszczenia odziedziczone po nieczynnych fabrykach lub magazynach. Są przekształcane na mieszkania, pracownie lub biura. Przestrzeń loftowa jest surowa i chłodna. Nieotynkowane ściany, widoczna metalowa konstrukcja nośna i przemysłowe oświetlenie to nie wady a zalety oraz znak rozpoznawczy stylu loftowego. Nie chodzi o to, aby było przytulanie, ma być surowo i industrialnie.

Cechami charakterystycznymi loftu jest imponująca przestrzeń, nietuzinkowy charakter i stylowe dodatki. Zarówno we wnętrzach jaki i na zewnątrz budynku panuje surowy klimat i naturalna forma materiałów budowlanych. Szkło, beton, cegła, metal i plątanina instalacji. Ilość dodatków w lofcie powinna być raczej skąpa, dlatego wszystkie muszą być wyszukane i idealnie dopasowane do stylu wnętrza. Mogą to być np. tapicerowane meble z metalowymi nóżkami i podłokietnikami, stoły ze spawaną konstrukcją, obrazy z pchlego targu, kredens ze strychu babci i przemysłowe lampy.

Czym się różni hard loft od soft loft?

Pierwsze lofty pojawiły się w latach 70 XX wieku. Zamieszkiwali je artyści i ludzie poszukujący nietypowej przestrzeni do życia. Pierwsza taka przestrzeń w Polsce powstała w Bytomiu – Bolko Loft.

Lofty dzielą się na 2 kategorie. Pierwsza to hard loft, która charakteryzuje się tym, że przestrzenie mieszkalne powstały w oryginalnym, wiekowym budynku industrialnym – w starym magazynie, fabryce, spichlerzu czy browarze.

Brak tego typu budynków w okolicy nie oznacza braku loftów. Deweloperzy znaleźli na to rozwiązanie budując tak zwane soft lofty. Nowo postawione budynki, stylizowane na stare opustoszałe fabryki zyskały wielu zwolenników. Nie jest to trend występujący tylko w budownictwie mieszkaniowym, coraz częściej spotyka się domy w stylu loftowym.

Elewacja w stylu loftowym

Elewacje w stylu loftowym powinny nawiązywać do starej architektury. Dobrym pomysłem jest tradycyjna cegła czerwona lub cegła klinkierowa. Ceglana elewacja w połączeniu z dużymi przeszkleniami i metalem może tworzyć fabryczny klimat. Do tego dochodzą zaokrąglone nadproża okien oraz dekoracyjne szprosy, masywne kominy i minimalistyczna architektura ogrodu. Kolor i fakturę ceglanej elewacji po zmroku może podkreślić oświetlenie rodem z XX-wiecznego magazynu lub nowoczesne lampy ogrodowe o dosyć prostej, minimalistycznej formie.

Cegły elewacyjne wcale nie muszą być rozbiórkowe czy stylizowane na etapie produkcji. Klinkier gładki, glazurowany nada budynkowi powiew nowoczesności. Producenci cegieł elewacyjnych oferują szeroki wachlarz kolorów i faktur. Wśród nich są również te, które z pewnością sprawdzą się w stylu loftowym. Szarości, brązy, czerwienie i żółcie to podstawowe kolory, które mogą posłużyć do wykończenia elewacji domu. Świetnie wyglądają również cegły dwukolorowe i cieniowane. Dobrze będzie korespondowała z industrialnym stylem również cegła ryflowana i rustykalna.

Dom w stylu loftowym
Autor: Tomasz Myśluk Prosta, ceglana elewacja wygląda dość surowo i industrialnie.

Wnętrza w stylu loftowym

Urządzając mieszkanie w stylu loftowym należy pamiętać, że to przede wszystkim nietypowa przestrzeń, proste wykończenie ścian i podłóg oraz industrialne dodatki. Powinien przede wszystkim panować minimalizm, surowość i naturalność. Szczególnie ceniony jest realny wygląd materiałów budowlanych i wykończeniowych jak beton, cegła, szkło, drewno i metal.

Widoczne instalacje i elementy konstrukcyjne budynku, metalowe pręty i nieotynkowane ściany to loftowy must have. Ściana wykonana w ceglanej okładzinie nada wnętrzu loftowej autentyczności. Jeżeli bardzo nam zależny na cegle, a mamy małe mieszkanie to można pomalować ją na biało. Pozwoli to na zachowaniu pożądanej formy, ale optycznie powiększy i rozjaśni pomieszczenie.

Styl loftowy to przede wszystkim przestrzeń. W małym mieszkaniu można ją uzyskać poprzez wyburzenie ścian i połączenie kilku pomieszczeń: kuchni, salonu i przedpokoju. Ciekawymi materiałami na stworzenie industrialnej posadzki będą: żywica epoksydowa, parkiet przemysłowy lub po prostu wylewka betonowa dobrze zabezpieczona. Nie należy bać się niedoróbek powłok ścian, rys i dziur. Wszystkie te niuanse, niedopuszczalne w standardowym wykończeniu wnętrz, tutaj wprowadzają klimat wnętrza industrialnego.

Właściwymi dodatkami do mieszkania są meble z palet. Dobrym pomysłem na regał jest zbudowanie go z desek i bloczków betonowych. Styl loftowy pozwala na wprowadzanie do wnętrza dodatków w innych różnych stylach. Może to być komoda w stylu galmour lub rustykalna lampa nad stołem.

Pozostałe podkategorie