Jak urządzić przedpokój: porady i zdjęcia. 15 pomysłów na przedpokój
Poradnik, jak urządzić przedpokój funkcjonalnie i ładnie. Inspiracje na nowoczesny przedpokój w domu i bloku. Podpowiadamy, jakie wybrać materiały wykończeniowe i meble do przedpokoju. W galerii zdjęć: ładne aranżacje przedpokojów z prawdziwych mieszkań.
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Nowoczesna aranżacja przedpokoju z pomysłowo rozmieszczonymi lustrami. Projekt wnętrz: Hanna Pietras Pracownia Architektoniczna
Spis treści
- Jak urządzić przedpokój: wydzielony czy otwarty
- Jak urządzić ciemny przedpokój w domu: dobre oświetlenie korytarza
- Wyposażenie przepokoju: wybieramy lustro
- Meble do przedpokoju: pojemna szafa i wieszak
- Przedpokój: szafka na buty i inne dodatki
- Urządzanie przedpokoju: jak wykończyć ściany w przedpokoju
- Jak urządzić przedpokój: co na podłogę?
- Czy przedpokój w domu musi być ogrzewany?
Przedpokój powinien zapewniać komfortowe wejście do domu. Ważna jest jego wielkość i umeblowanie. Najwięcej kłopotów sprawia urządzenie małego i ciemnego przedpokoju w bloku. Powinno się w nim znaleźć miejsce na szafę, wieszak, buty i parasole. Wielkość przedpokoju powinna pozwalać wygodnie zdjąć i powiesić płaszcz, odłożyć torbę i klucze na swoje miejsce. Dobrze, żeby znalazł się tam mebel z blatem, na którym można odłożyć zakupy lub korespondencję. W przedpokoju nie tylko sami wchodzimy do domu. Tam również witamy gości, odbieramy od nich okrycia, które trzeba odwiesić w szafie lub na wieszaku. Dlatego przedpokój nie może być zbyt ciasny i niewygodny. Ponadto ładnie urządzony przedpokój to wizytówka naszego domu lub mieszkania. To on decyduje o pierwszym wrażeniu.
Jak urządzić przedpokój: wydzielony czy otwarty
W domu czy mieszkaniu w bloku przedpokój nie zajmuje zbyt dużo miejsca, jednak warto dobrze przemyśleć jego urządzenie. Nowoczesny przedpokój ma ciekawe rozwiązania, dobrze dobrane kolory, ciekawą zabudowę i ładne dekoracje. Obecnie panuje tendencja do otwierania i łączenia pomieszczeń oraz ich funkcji w aranżacji wnętrz. Otwarty przedpokój połączony z holem, korytarzem i salonem może przestać być tylko użytkowy i nabrać charakteru reprezentacyjnego. Pięknie witać domowników i gości. Otwarty przedpokój to także dobre rozwiązanie na powiększenie przestrzeni w małym mieszkaniu. Trzeba tylko pamiętać, by kolory, materiały wykończeniowe oraz meble pasowały do stylu aranżacji całego wnętrza strefy dziennej.
Jak urządzić ciemny przedpokój w domu: dobre oświetlenie korytarza
Nie ma nic gorszego niż wchodzenie do domu przez ciemny przedpokój. Jeśli nie ma w nim miejsca na okno elewacyjne, wybierzmy drzwi wejściowe z elementem doświetlającym w skrzydle albo bocznymi naświetlami. Jeśli przedpokój jest zamknięty, to drzwi prowadzące do holu powinny być przeszklone, żeby również zapewnić dopływ światła. Fragment ściany w przedpokoju można zrobić przeszklony, dzięki temu wpuścimy do wnętrza sporo światła.
Wyposażenie przepokoju: wybieramy lustro
Przed wyjściem z domu dobrze jest się przejrzeć, więc lustro to nieodzowny element wyposażenia przedpokoju. Dzięki jego zdolności odbijania widoku możemy wizualnie powiększyć ciasny przedpokój. Jeśli obok lustra w przedpokoju lub nad nim powiesimy kinkiet lub dwa, światło emitowane przez żarówki nawet niewielkiej mocy rozświetli pomieszczenie. Lustro wiesza się na ścianie prostopadlej do drzwi wejściowych. W wersji oszczędnej może być umieszczone na skrzydle drzwi szafy w przedpokoju. W długim wąskim przedpokoju lepiej jest powiesić lustro na dłuższej ścianie (poprawi to proporcje wnętrza). Lustra można też umieścić obok lub naprzeciwko siebie - stworzą wrażenie głębi w aranżacji przedpokoju.
Meble do przedpokoju: pojemna szafa i wieszak
W urządzaniu przedpokoju ważne jest dobre rozplanowanie przestrzeni i jego funkcjonlane umeblowanie. Blisko wejścia powinna znaleźć się szafa na tyle duża, żeby móc tam pomieścić okrycia wierzchnie domowników używane na co dzień. Zwykle jest to szafa dwudrzwiowa. Zabudowana od podłogi do sufitu może mieć także szuflady na przybory do pielęgnacji butów oraz półki na kapelusze, czapki, szaliki, rękawiczki. Najwyższe półki mogą pomieścić rzadko używane torby podróżne, sprzęt rekreacyjny lub sportowy. Obok szafy w przedpokoju dobrze jest mieć odkryty wieszak, na którym odwiesimy mokre płaszcze, żeby wyschły, albo okrycia gości.
Przedpokój: szafka na buty i inne dodatki
Nic tak nie szpeci wystroju przedpokoju, jak rząd rozdeptanych butów pozostawiony w nieładzie pod ścianą. Dlatego w przedpokoju trzeba koniecznie wygospodarować miejsce na szafki na buty. Może być to pojemna ława z blatem na wierzchu, siedząc na którym wygodnie zmienimy obuwie. Innym rozwiązaniem, polecanym szczególnie do małego przedpokoju, są płaskie szafki na buty, które nie zajmują dużo przestrzeni podłogi, lub tradycyjna komoda wyposażona w drążki, na których oprzemy obuwie.
Z drobnych elementów wyposażenia przedpokoju nie można zapomnieć o parasolniku, w którym odłożymy mokre parasole, żeby wyschły przed złożeniem. W małym przedpokoju przyda się też półka albo konsolka, na której możemy odłożyć klucze, korespondencję, rękawiczki. W domu rodziny z małymi dziećmi przyda się niewysokie krzesełko, na którym wygodnie będzie rozbierać maluchy. Niektórzy umieszczają w przedpokoju tablicę korkową na informacje domowe. Można na niej również powiesić klucze. Choć do przedpokoju można kupić specjalne szafeczki do powieszenia różnych drobiazgów. W płytkich wnękach możemy zawiesić obrazki czy zdjęcia, podświetlić, i zamiast nudnego długiego korytarza mamy ciekawą przetrzeń.
Urządzanie przedpokoju: jak wykończyć ściany w przedpokoju
Ściany w przedpokoju powinny być pokryte farbą odporną na ścieranie, taką którą można wielokrotnie zmywać, a nawet szorować. Na rynku są przezroczyste lakiery, którymi można pomalować do wysokości 1-1,5 m ścianę wykończoną farbą dyspersyjną. Lakier nieco wzmacnia kolor i tworzy mocną powłokę ochronną. Ściany w przedpokoju można też wykończyć zmywalnymi, np. winylowymi tapetami, a nawet płytkami. Obecnie jest olbrzymi wybór płytek dekoracyjnych z ceramiki, betonu, tworzyw sztucznych lub gipsu, z których można stworzyć dodatkową dekorację w aranżacji przedpokoju, zwłaszcza gdy stanowi on element otwartej strefy dziennej.
Sprawdź też:
Jeśli chcemy, by przedpokój był jasny i rozświetlony, warto pomalować ściany na biało. Ciemne kolory w przedpokoju sprawdzą się, gdy w holu jest okno albo doświetla go przeszklenie w sąsiednim wnętrzu, lub jest on otwarty na salon.
Jak urządzić przedpokój: co na podłogę?
W urządzaniu przedpokoju jako materiał wykończeniowy na podłogę bezapelacyjnie najlepiej sprawdzają się płytki z gresu. Są one bardzo mocne, odporne na uderzenia i zabrudzenia. Do przedpokoju należy wybierać te, które mają najwyższą klasę ścieralności (PEI IV lub V), bo na pewno będziemy wnosić do domu piasek, który szybko niszczy płytki. Jeśli chcielibyśmy mieć w przedpokoju drewnianą posadzkę, wybierzmy twarde drewno dębowe lub egzotyczne w wersji zaolejowanej.
Czy przedpokój w domu musi być ogrzewany?
Przedpokój w domu pełni funkcję wiatrołapu. To do niego wchodzimy bezpośrednio z dworu. Przy każdym otwarciu drzwi, wpada do wnętrza zimne powietrze. Pomieszczenia mieszkalne należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza i wyziębieniem, więc przedpokój dobrze jest ogrzewać. Wystarczy umieścić tam mały grzejnik lub elektryczne maty grzejne. W domach z ogrzewaniem podłogowym zwykle instalacja jest rozłożona również w przedpokoju.