Jak wybrać dobre drzwi wejściowe? 5 cech, które pomogą podjąć decyzję

2016-09-02 15:24 Krzysztof Domagała
Hörmann ThermoPlus
Autor: Hörmann

Drzwi wejściowe to wizytówka domu i element, którego nie da się nie zauważyć. Powinny być zatem niebanalne i cieszące oko. Trzeba pamiętać jednak, że wygląd to nie wszystko i drzwi muszą spełniać szereg wymagań dotyczących ich użytkowania. Jakie cechy powinny mieć dobre drzwi wejściowe?

drzwi zewnęrzne
Autor: Hörmann

Drzwi ciepłe i energooszczędne

Od 1 stycznia 2014 roku przepisy, dotyczące izolacyjności drzwi, zostały mocno zaostrzone. Maksymalny współczynnik przenikania ciepła UD dla drzwi mógł jeszcze niedawno wynosić 2,6 W/m2K. Obecnie jest to 1,7 W/m2K, a od 1 stycznia 2017 r. norma będzie wymagać już 1,5 W/m2K. Jednak po 4 latach nastąpi kolejne zaostrzenie przepisów i wymagana wartość UD spadnie do zaledwie 1,3 W/m2K. Warto zatem wyprzedzić wymogi i już teraz pomyśleć nad drzwiami, które będą spełniać warunki na rok 2021. Na rynku możemy już spotkać produkty o UD znacznie niższym od 1,0 W/m2K (taka wartość jest obecnie wymagana w przypadku domów energooszczędnych). Nie można tylko zapomnieć, że kupno ciepłych drzwi to połowa sukcesu. By móc w pełni wykorzystać ich dobre właściwości izolacyjne, konieczny jest poprawny i staranny montaż. Nie można dopuścić do tego, aby ciepło uciekało przez szczeliny między murem a ościeżnicą.

Dowolność wymiaru

W nowo budowanych domach, wymiary drzwi nie mają większego znaczenia. Na etapie budowy możemy wykonać takie otwory, jakie są nam potrzebne. Inaczej wygląda sprawa w przypadku remontu. Starsze otwory drzwiowe, mogą obecnie okazać się niestandardowe. Dobrze zatem mieć możliwość zamówienia drzwi na wymiar i nie marnować czasu na kłopotliwe przerabianie otworu.

Trwałość na długie lata

Drzwi wejściowe nie są rzeczą, którą powinno się wymieniać co kilka lat. Należy więc postawić na solidne materiały i dobrą jakość wykonania. Trzeba pamiętać, że drzwi do mieszkania i drzwi do domu to dwa różne produkty. Te pierwsze, nie są wystawiane na działanie warunków atmosferycznych i pracują w małym zakresie temperatur. Natomiast drzwi do domu muszą znieść największe mrozy zimą i najgorsze upały latem. Do tego często dochodzi deszcz oraz śnieg. Drzwi mieszkaniowe, poddane takim ekstremalnym warunkom, mogłyby szybko ulec zniszczeniu.

Hörmann ThermoPlus
Autor: Hörmann

Solidne zabezpieczenie domu

Każdy chce się czuć bezpiecznie we własnym domu. Dlatego drzwi wejściowe powinny oferować odpowiedni poziom zabezpieczeń antywłamaniowych. Produkty, które zostały poddane testom, otrzymują klasy od RC1 do RC6. Przy czym dla domów i mieszkań stosuje się klasy RC1 - RC4, wyższe są przeznaczone dla obiektów wymagających szczególnej ochrony. Trzeba jednak pamiętać, żeby zadbać także o inne drogi, którymi złodziej może dostać się do domu. Jeśli zaoszczędzimy na oknach i bramie garażowej, to drzwi wejściowe prawdopodobnie nie zostaną nawet poddane próbie sforsowania.

I w końcu… wygląd

Wreszcie, gdy znajdziemy drzwi, które będą odpowiednie pod kątem technologii wykonania, możemy zacząć się zastanawiać nad ich wyglądem. Na szczęście producenci oferują w tej kwestii duże możliwości wyboru. Ciepłe, solidne i bezpieczne drzwi, wcale nie muszą być brzydkie i nudne. Coraz częściej można spotkać produkty o naprawdę atrakcyjnym designie, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych. To dobrze, bo choćby drzwi były najwyższej klasy, zapewne nie zdecydujemy się na nie, jeśli nie będą dostępne w kolorze i wzorze pasującym do naszego domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE