Ciepły montaż drzwi zewnętrznych: jak go wykonać

2022-02-04 12:52

Osadzając drzwi wejściowe o dobrych parametrach termicznych, trzeba zadbać przede wszystkim o to, aby wokół ościeżnicy i w progu nie powstały mostki cieplne. Ciepły montaż drzwi: poradnik.

montaż drzwi w ścianie ceglanej
Autor: Małgorzata Góra Prawidłowe zamontowanie drzwi zewnętrznych to warunek ich trwałości, wygody użytkowania i zachowania właściwej termoizolacyjności. W przeciwnym razie mogą się źle otwierać i zamykać, wypaczyć oraz przepuszczać do wnętrza zimne powietrze i wilgoć

Po zainwestowaniu w ciepłe drzwi wejściowe powinniśmy zadbać o odpowiednie osadzenie ościeżnicy. Zazwyczaj ustawia się ją w zewnętrznym licu ściany i wybiera tzw. ciepły montaż, przez fachowców nazywany warstwowym. Polega on na osłonięciu styku drzwi ze ścianą taśmami izolacyjnymi, które regulują przepływ pary wodnej i zapobiegają gromadzeniu się jej w warstwie izolacji termicznej wypełniającej przestrzeń między ramą a murem. Tą izolacją może być zarówno piana, jak i taśma rozprężna. Rodzaj i rozstaw łączników mechanicznych, dzięki którym drzwi będą stabilnie osadzone w przegrodzie, powinno się dobrać do rodzaju muru, ciężaru drzwi i materiału, z którego jest zrobiona ościeżnica.

drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Dariusz Jan Bodzioch / PBPA PROJEKT Drzwi zewnętrzne należy zabezpieczyć przed bezpośrednim oddziaływaniem opadów atmosferycznych. To szczególnie ważne, jeśli wybierze się drzwi otwieranych na zewnątrz

Ciepły montaż: miejsce mocowania drzwi

Osadzenie ciepłych drzwi zewnętrznych musi gwarantować to, że wokół ościeżnicy nie powstaną mostki termiczne, przez które będzie uciekało ciepło. W ścianie jednowarstwowej ościeżnica powinna być osadzona w połowie grubości muru, wówczas rozkład temperatury w murze i drzwiach jest podobny. W dwuwarstwowej natomiast montuje się ją jak najbliżej zewnętrznej krawędzi ściany nośnej (na styku z warstwą ocieplenia). Miejsce styku z murem można osłonić wtedy warstwą termoizolacji, tworząc z niej węgarek zachodzący na ościeżnicę na mniej więcej dwie trzecie jej szerokości. W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych przy grubości termoizolacji wynoszącej 15–20 cm drzwi przynajmniej częściowo wysuwa się w warstwę ocieplenia. W ścianach trójwarstwowych ościeżnica powinna być umiejscowiona w warstwie izolacji termicznej.

Ciepły montaż drzwi stalowych: galeria krok po kroku

Ciepłe drzwi: montaż warstwowy

Trzeba pamiętać, że pianka montażowa nie może mieć bezpośredniego kontaktu z wodą i wilgocią, dlatego trzeba ją zabezpieczyć przed działaniem deszczu, śniegu, a nawet pary wodnej migrującej z ciepłym powietrzem z wnętrza. Przed wstawieniem ramy z progiem w otwór w murze do boków ościeżnicy przykleja się taśmy uszczelniające - od strony wnętrza paroizolacyjną, a od zewnątrz paroprzepuszczalną. Po unieruchomieniu ościeżnicy i wstępnym zamocowaniu zawiesza się skrzydło i sprawdza, czy poprawnie się otwiera i zamyka. Po tej kontroli zdejmuje się skrzydło i ostatecznie mocuje ościeżnicę. Szczelinę wokół ościeżnicy wypełnia się pianką poliuretanową, delikatnie odchylając taśmy izolacyjne. Zamiast tradycyjnie stosowanej piany montażowej można wykorzystać rozprężną taśmę uszczelniającą. Okleja się nią boki ościeżnicy przed wstawieniem jej w ościeże. Taśmę nakleja się luźno, bez naciągania, z naddatkiem w narożnikach. Po rozprężeniu szczelnie wypełni ona styk. Niezbędnym warunkiem do tego są równe płaszczyzny w ościeżu. Oczywiście również w tym wypadku niezbędne jest użycie łączników mechanicznych.

Po obróbce ściany wokół drzwi uzbraja się skrzydło, czyli wstawia zamek i przykręca klamkę, okucia oraz reguluje zawiasy.

Ciepły montaż drzwi w domu pasywnym

Istotne jest tu przede wszystkim właściwe usytuowanie drzwi w ścianie, w zależności od jej konstrukcji. Montaż z wysunięciem drzwi zewnętrznych w warstwę izolacji wykorzystywany jest w przypadku muru dwu- i trójwarstwowego. Ważne jest tu odpowiednie oparcie ościeżnicy, uszczelnienie styków i zachowanie ciągłości izolacji, z wykorzystaniem jak najmniejszej liczby elementów stalowych przewodzących ciepło, a tym samym powodujących jego straty. Drzwi otaczane są specjalną ramą izolacyjną, której elementy mocuje się do muru mechanicznie i klejem.

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:
Pozostałe podkategorie