Piany poliuretanowe. Jak stosować piany montażowe i uszczelniające?

2014-08-12 15:47

Pianki poliuretanowe stosowane są głównie do montażu okien i drzwi. Można też wykonywać z nich dylatacje i kleić materiały ociepleniowe. Zobacz, jak poprawnie aplikować pianę montażową.

Piana poliuretanowa do klejenia styropianu
Autor: HENKEL Piana coraz częściej zastępuje zaprawę klejącą podczas ocieplania ścian styropianem

Jak działa pianka rozprężna

W puszce o pojemności 300, 400, 500, 840, 850 lub najczęściej 750 ml znajduje się płynny, sprężony poliuretan. Puszka ma zawór zwykły lub pistoletowy. W zwykły wtyka się rurkę, a do pistoletowego jest podczepiany specjalny pistolet. Po wciśnięciu rurki lub naciśnięciu spustu na zewnątrz wydostaje się piana. W krótkim czasie zwiększa ona swoją objętość, nawet trzykrotnie. Proces ten nazywa się rozprężaniem. Dzięki tej właściwości piana dokładnie wypełnia szczeliny, tworząc trwałe i dokładne uszczelnienie. Po kilkudziesięciu minutach piana twardnieje. Można wtedy odciąć jej nadmiar.

Przygotowanie do nanoszenia piany poliuretanowej

W pierwszej kolejności trzeba puszką energicznie wstrząsnąć – 15-20 razy. Przed wstrząśnięciem piany dwuskładnikowej należy przekręcić zawór w dolnej części puszki, aby oba składniki mogły się połączyć. Jeśli jest to piana zwykła, ma dołączoną rurkę. Delikatnie w tyka się ją w dyszę wystającą z puszki. Po mocniejszym wciśnięciu rurki piana zacznie się przez nią wydostawać na zewnątrz. W sprzedaży są też piany z aplikatorem, do którego wkłada się rurkę. Ich zaletą jest to, że w trakcie nanoszenia piany rurki nie trzeba trzymać palcami, więc do obsługi wystarczy jedna ręka. Ponadto dzięki aplikatorowi nie musisz zużyć piany do końca, co jest niestety koniecznością w przypadku standardowych puszek. Jeżeli kupiłeś pianę pistoletową, odkręć jej zawór i od góry podczep pistolet. Jego zawór z kolei musi być wtedy zamknięty. Odkręcając zawór pistoletu, regulujesz jednocześnie wielkość strumienia piany. Po zakręceniu zaworu w puszce można ją odłożyć na później i nic z niej nie ubędzie.

WIDEO: Wydajna pianka montażowa. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Wydajna pianka montażowa. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Zasady aplikacji piany

  • Podłoże, na które będziesz nakładać pianę, musi być odkurzone.
  • Elementy narażone na zabrudzenie lepiej będzie zabezpieczyć taśmą malarską.
  • Przed nanoszeniem piany podłoże warto zwilżyć wodą, bo piana wiąże w kontakcie z wilgocią.
  • Aplikując pianę, puszkę zazwyczaj trzeba trzymać do góry dnem, chyba że jest to piana, którą można nanosić w każdej pozycji.
  • Puszkę piany zimowej przed użyciem w mroźny dzień warto na chwilę zanurzyć w wiaderku z ciepłą wodą.
  • Nanoszona warstwa piany nie powinna być grubsza niż 3 cm (przed stwardnieniem).
  • Szczeliny szersze lub głębsze niż 3 cm wypełnia się warstwami, uważając, by każda kolejna była nanoszona dopiero wtedy, gdy poprzednia stwardnieje. Przed nanoszeniem następnej warstwy wcześniejszą należy zwilżyć.
  • W przypadku szczelin pionowych piankę nanosimy od dołu do góry.
  • Używając pian dwuskładnikowych, trzeba się spieszyć, bo w ciągu kilku minut połączone składniki zaczną wiązać.
  • Świeżych śladów z piany można się pozbyć, stosując specjalny preparat czyszczący. Niektóre z takich środków zdolne są też zmyć ślady stwardniałej piany, które w przeciwnym razie można usunąć jedynie mechanicznie. Uwaga, są to preparaty silnie żrące!
  •  Stwardniałą pianę da się malować, tynkować, szlifować, ciąć, można też wiercić w niej otwory.
Łatwopalna piana
Autor: Mariusz Bykowski Stosując piany, nie wolno palić papierosa i trzeba się znajdować z dala od ognia. Piany i wytwarzane przez nie opary bywają palne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie