Schody młynarskie na wymiar i do samodzielnego montażu. Tanie i proste wejście na poddasze lub antresolę

2022-03-07 17:11

Schody młynarskie są tanie i proste w budowie. Wiele firm stolarskich przygotowuje różne schody młynarskie do samodzielnego montażu, który nie jest skomplikowany. Można je kupić także w marketach budowlanych. Montuje się je tam, gdzie jest mało miejsca na komunikację z wyższą kondygnacją. To tanie rozwiązanie schodów, które można zamówić u miejscowego stolarza.

Najprostsze schody młynarskie mogą być zainstalowane na czas prowadzenia prac wykończeniowych w domu lub zgromadzenia środków na bardziej reprezentacyjne i droższe rozwiązanie. Ponieważ łatwo je złożyć i potem zdemontować, bywają też używane okresowo, gdy trzeba wchodzić do pomieszczenia na wyższej kondygnacji tylko przez jakiś czas. Schody młynarskie to prosta konstrukcja, która może być również efektownie wykończona i stanowić dekoracyjne wejście na piętro.

Schody młynarskie
Autor: Dolle Skromne schody młynarskie wykonane z pięknego drewna są ciekawym detalem tego wnętrza

Schody młynarskie konstrukcja

Schody młynarskie to tanie rozwiązanie, buduje się je z drewna iglastego, najczęściej sosnowego lub świerkowego. Najprostsze to dwie belki boczne (policzki, wangi), między którymi są osadzone poziome stopnice (trepy). Takie schody można postawić z dala od ściany. Górę belek opiera się na stropie, a dół na podłodze parteru. Schody młynarskie mogą w ogóle nie mieć poręczy, choć zwykle jest ona umieszczona tylko z jednej strony. Może być to pozioma poręcz z pionowymi tralkami albo kilka poziomych belek wspartych na słupkach umieszczonych na dole, w środku i u góry biegu.

Schody młynarskie wysokość

Schody młynarskie produkuje się z myślą o pomieszczeniach o wysokości do 3 m, najczęściej 280 cm. Belki mają długość 300-330 cm, szerokość około 30 cm i grubość 3-5 cm. Stopnice mają grubość około 3 cm, głębokość 15-20 cm i szerokość 60, 70, 80, czasem nawet 90 cm. Stopnice mocuje się w zagłębieniach wykonanych w belkach albo opierając je na poprzecznych listwach - podpórkach - przytwierdzonych do belek. Długość belek można dociąć, żeby dostosować ją do wysokości pomieszczenia.

Schody młynarskie
Autor: PPH Wyroby z drewna W belkach schodów młynarskich do samodzielnego montażu są zagłębienia, w których osadza się stopnice
Schody młynarskie
Autor: PPH Wyroby z drewna Prosta poręcz to dwie lub trzy listwy przykręcone do słupków

Schody młynarskie kąt nachylenia i wysokość stopni

W zależności od miejsca w pomieszczeniu schody młynarskie można ustawić bardziej lub mniej stromo, regulując liczbę trepów i wysokość stopni. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w schodach młynarskich często jest ona dość wysoka - 20 cm, co sprawia, że takie schody nie są zbyt wygodne. Za korzystną w użytkowaniu uznaje się wysokość stopni do 17 cm. Schody, po których wygodnie się można poruszać powinny mieć kąt nachylenia 30-35o. Bywa, że schody młynarskie trzeba ustawić pod kątem ponad 60o.

Schody młynarskie z zabiegiem

Jeśli dostępne miejsce nie pozwala na wstawienie prostego biegu schodów łączącego obie kondygnacje, można przygotować schody młynarskie z zabiegiem, czyli zakręconym biegiem ustawionym pod kątem 90o względem pozostałej części. Zabieg wykonuje się na dole. Najczęściej obejmuje on 3-4 stopnie. Pierwszy jest ustawiony pod kątem prostym względem trzeciego (lub czwartego), a drugi (i czasem trzeci) ustawiony pod kątem 45o.

Schody młynarskie
Autor: Sowosz Schody młynarskie z zabiegiem i podstopnicami. Cena: 1438 zł

Schody młynarskie ażurowe lub nie

Schody młynarskie zwykle są ażurowe, nie obejmują podstopnic. Taka konstrukcja jest lekka, nie przeszkadza w swobodnym przenikaniu światła w przestrzeni. W modelach bardziej dekoracyjnych można wstawić pełne podstopnice albo pionowe półbelki tylko częściowo zamykające przestrzeń pod stopniem. Żeby uzyskać lepszy efekt dekoracyjny i poprawić wygodę podstopnica może być wsunięta pod stopnicę. Wtedy każdy stopień ma fantazyjny nosek.

Zobacz także:

Schody młynarskie
Autor: Fakro Proste ażurowe schody młynarskie z poręczą. Model Uniwersal firmy Fakro. Cena: 787 zł
Warto wiedzieć
Schody młynarskie kacze

Autor: Fakro

Schody młynarskie kacze mają wyprofilowane stopnice

Schody kacze

Schody kacze to bardzo ekonomiczne rozwiązanie stosowane wtedy, gdy naprawdę jest bardzo mało miejsca. Bieg schodów jest dość stromy, ale żeby można było wygodniej wchodzić na górę stopnie są odpowiednio wyprofilowane pod prawą i lewą stopę. Kolejne stopnie schodów kaczych na przemian są głębsze z odpowiedniej strony, tak żeby można było wygodnie postawić całą stopę - raz prawą, raz lewą.

Zobacz także:

Schody młynarskie cena

Najprostsze rozwiązanie ażurowych schodów młynarskich o szerokości 60 cm można kupić za mniej więcej 500 zł. Podobnie kosztują schody w wersji kaczej. Zależnie od producenta ceny te obejmują bądź nie prostą poręcz (w razie konieczności można ja dokupić za około 150 zł). Wiele modeli lepiej wyposażonych schodów młynarskich - szerszych, z ładną poręczą z rzeźbionymi tralkami kupimy w kwocie mniej więcej 1000 zł. Ceny najbardziej rozbudowanych schodów młynarskich - szerokich, z podstopnicami, z zębinami, na których dekoracyjnie osadza się trepy, z ładna poręczą - wynoszą ponad 2000 zł.

Schody młynarskie
Autor: Kornik Niezwykle prosta konstrukcja schodów firmy Kornik dostępna w sieci OBI kosztuje 439 zł
Schody młynarskie
Autor: Sowosz Schody młynarskie firmy Sowosz z pełnym biegiem i mocną poręczą. Cena 1500 zł

Schody młynarskie z drewna

Schody drewniane mogą być przez długie lata atrakcyjną dekoracją wnętrza. Istnieje wiele sposobów wykończenia ich powierzchni. Świeżo zamontowane można pozostawić w wersji surowej. Zapach drewna, oryginalne usłojenie i rozkład sęków będą bardzo interesujące. Gdy drewno nieco zszarzeje, można je przeszlifować i pomalować olejem, lakierem do drewna, lakierobejcą lub farbą kryjącą. Takie powierzchnie można co kilka lat odnawiać, zmieniając w razie takiej potrzeby kolor schodów. W takiej konstrukcji można wykorzystać kilka barw, co sprawi, ze schody staną się niezwykle oryginalne. Należy pamiętać, żeby do malowania stopnic używać farb, olejów albo lakierów twardych i odpornych na ścieranie - przeznaczonych na podłogi.

Sprawdź też:

Schody młynarskie
Autor: Dolle Schody młynarskie Normandie firmy Dolle do samodzielnego montażu. Cena 860 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE