Schody dywanowe: pomysły. Najmodniejsze dziś schody! Zobacz, jak wyglądają i z czego można je zbudować

2018-09-07 12:11 Anna Kazimierowicz
Schody dywanowe
Autor: Rintal Schody dywanowe wyróżnia charakterystyczny zygzak ich biegu widziany z boku

Schody dywanowe robią wrażenie. Wyglądają jak wstęga dywanu spływająca swobodnie z piętra. Oryginalna konstrukcja samonośna schodów dywanowych stanowi przykuwającą wzrok dekorację wnętrza.

Schody dywanowe to minimalizm w designie połączony z przemyślaną strukturą. To schody samonośne, więc ich konstrukcja musi być mocna, nośna i stabilna. Wykonuje się je z różnych materiałów z wykorzystaniem odmiennych rozwiązań konstrukcyjnych. Można wznosić schody dywanowe:

 • jedno- lub dwubiegowe,
 • zabiegowe,
 • z podestem,
 • wachlarzowe.

Warto pamiętać, że schody dywanowe, ze wzlędu na specyficzną budowę, zajmą nieco więcej miejsca niż te o innej konstrukcji, np. policzkowe albo ażurowe. Ponieważ schody dywanowe wyglądają bardzo atrakcyjnie, najlepiej jest przewidzieć dla nich takie miejsce w aranżacji wnętrza, w których będą dobrze wyeksponowane.

Co wyróżnia schody dywanowe:

 • charakterystyczny zygzak widocznego boku biegu,
 • pełne stopnie i podstopnie o takiej samej grubości,
 • monolityczny wygląd,
 • niewidoczne elementy konstrukcyjne,
 • mocna balustrada.
Schody dywanowe
Autor: Stolarstwo Samołyk Schody dywanowe robią wrażenie, więc najlepiej jest je wznosić w przestronnych holach stanowiących część otwartej przestrzeni dziennej

Schody dywanowe: konstrukcja i mocowanie

Ponieważ schody dywanowe są samonośne, muszą utrzymać swój ciężar, osób po nich chodzących oraz wnoszonych przedmiotów. Bieg schodów musi być odpowiednio mocny i sztywny, nie może uginać się pod obciążeniem (przyjmuje się obciążenia statyczne do 300 kg/m2). Dlatego wymaga też solidnego mocowania. Powinien być zakotwiony w podkładzie podłogowym na parterze i w stropie piętra. Takie wolno stojące konstrukcje schodów przeważnie są żelbetowe albo wykonane ze stalowych profili. Dodatkowym elementem konstrukcyjnym w tym rozwiązaniu jest obustronna balustrada stanowiąca rodzaj kratownicy, do której podwieszone są schody. Często jednak bieg schodów dywanowych planuje się obok ściany nośnej, żeby móc go w niej dodatkowo zakotwić metalowymi wspornikami. To wymaga odsunięcia go od ściany na 2-3 cm. Czasem schody dywanowe kotwi się do innych elementów konstrukcyjnych, np. filarów. Bywa, że producent zaprojektuje dodatkowy słup pod schodami.

Dostępne są trzy rodzaje konstrukcji schodów dywanowych:

 • żelbetowa,
 • stalowa,
 • drewniana. 

Galeria zdjęć: schody dywanowe w aranżacji wnętrz

Schody dywanowe żelbetowe

Schody dywanowe żelbetowe wykonuje się podobnie jak inne konstrukcje z tego materiału. Wymagają dokładnego zaprojektowania kształtu deskowania, solidnego jego zmontowania i podparcia. Wewnątrz deskowania powinno być ułożone zbrojenie z prętów stalowych o grubości 12 mm połączone ze zbrojeniem stropu oraz zakotwione w podkładzie podłogowym. Do wykonania konstrukcji stosuje się mieszankę betonową klasy C20/25. Wierzch betonu trzeba dokładnie wyrównać, żeby schody można było łatwo wykończyć. Beton dojrzewa i schnie około 4 tygodni. Po rozszalowaniu wszelkie nierówności, nadlewki betonu trzeba skuć.

Sprawdź też:

Schody dywanowe zwykle wykańcza się drewnem, ale można je także pokryć farbą do betonu, żywicą posadzkową albo mikrocementem. Bieg schodów dywanowych wykańcza się z każdej strony, co podraża taką inwestycję. W czasach mody na surowy beton schody dywanowe można też wykonać z betonu architektonicznego i tylko je wyszlifować.

Wideo: schody żelbetowe

  • Schody dywanowe żelbetowe: cena

  Schody dywanowe z żelbetu można zamówić jako usługę kompleksową. Są też firmy, które robią tylko konstrukcję. Taka usługa kosztuje 8000-10 000 zł.

  Schody dywanowe
  Autor: Piotr Mastalerz Schody o mocnej konstrukcji żelbetowej wiszą swobodnie na granicy salonu. Zostały wykończone drewnem tylko od góry. Betonowy bieg i stalowa balustrada świetnie wyglądają w nowoczesnym wnętrzu.Projekt: Jarosław Kubicki z zespołem cube architekci kubicki mizielinski

  Schody dywanowe o konstrukcji stalowej

  Schody dywanowe o konstrukcji stalowej to bardzo popularne rozwiązanie. Wewnątrz biegu schodów znajduje się konstrukcja z profili stalowych, którą należy zakotwić w stropie, podłodze i w razie potrzeby w ścianie. W profilach są wykonane otwory do mocowania okładziny, która najczęściej jest wykonywana z drewna. Poszczególne fragmenty okładziny są przykręcane do konstrukcji ukrytymi elementami mocującymi. Na wierzchu schodów ich nie widać. Powierzchnia i bryła schodów jest czysta, nie naruszają jej niepotrzebne elementy (czasem widać dekoracyjne mocowanie balustrady z boku biegu).

  Sprawdź też:

  Bieg schodów dywanowych można też wykończyć innym materiałem, np. taflami szkła, płytą OSB. Bardzo lekkie schody dywanowe można wykonać z blachy stalowej, która jest jednocześnie konstrukcją i wykończeniem. Poszczególne fragmenty muszą być ze sobą precyzyjnie zespawane. Całość można wykończyć farbą do metalu. Ponieważ to schody, dobrze jest zastosować taką o właściwościach antypoślizgowych.

  Schody dywanowe z drewna

  Do budowy schodów dywanowych drewnianych używa się elementów z drewna klejonego specjalnymi klejami. Drewno klejone z mniejszych fragmentów ma zdecydowanie lepsze parametry wytrzymałościowe niż to w postaci naturalnej. Co więcej, nie jest podatne na odkształcenia pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza. Do produkcji schodów dywanowych używa się drewna o wilgotności 8-12%. Elementy są masywne, mają 5-10 cm grubości. Do budowy schodów dywanowych stosuje się drewno bukowe, dębowe, jesionowe, a także gatunki egzotyczne. Powierzchnia może być zaolejowane lub polakierowana. Schody dywanowe składają się ze stopni i podstopni, które są sklejone i dodatkowo skręcone niewidocznymi śrubami. Konstrukcja, podobnie jak w pozostałych rozwiązaniach, musi być zakotwiona w stropie, podłodze i ewentualnie ścianie. To najtańsze rozwiąznie w tym typie schodów dywanowych ze względu na niewielką ilośc materiałów potrzebnych do produkcji.

  Sprawdź też:

  Schody dywanowe
  Autor: Eugeniusz Filipiuk Na poddaszu schody dywanowe wkomponowano w elementy więźby, które wykorzystano jako wsporniki. Projekt: Anna Bartman, Dagmara Dela/DELABARTMAN Stylizacja: Karolina Klepacka
  Warto wiedzieć
  Schody dywanowe

  Autor: Schody-betonowe.pl

  Stopnie schodów dywanowych musza być dość głębokie, żeby można było po nich wygodnie chodzić

  Dłuższy bieg

  Schody dywanowe będą mieć dłuższy bieg niż inne, np. ze stopniami z noskami lub ażurowe, zbudowane w tym samym miejscu. Ich stopnie muszą mieć głębokość odpowiednią do postawienia całej stopy, zwykle co najmniej 30 cm. Do obliczeń przyjmuje się długość kroku 63 cm. W schodach z noskami stopnie są płytsze, bo nadwieszony nosek je przedłuża. Z kolei w schodach ażurowych czubek stopy może wystawać z przodu stopnia.

  Balustrada do schodów dywanowych

  Balustrada jest ważnym elementem konstrukcji schodów dywanowych, dlatego stosuje się raczej mocne konstrukcje z drewna, profili stalowych lub szkła, które mogą dodatkowo usztywnić i wzmocnić schody. Gdy bieg schodów dywanowych jest wolny, balustrada powinna być wykonana z dwóch stron.

  Schody dywanowe
  Autor: Zebrano Design Gdy chcemy mieć schody wolno wiszące w przestrzeni salonu, należy zaprojektować mocną balustradę, na której będą one dodatkowo podwieszone
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Pozostałe podkategorie
  KOMENTARZE
  Cattllover
  |

  Witam. Planujemy zakup rozkładanych schodów strychowych i zastanawiam się jak ten temat ugryźć. Mogliby może Państwo coś polecić? Na co powinno się zwrócić uwagę? Zależy nam, żeby schody były przede wszystkim bezpieczne i wygodne.