Schody zabiegowe w aranżacji wnętrz. Pomysły na schody zabiegowe drewniane, metalowe, betonowe

2018-06-12 11:30

Nowoczesne schody zabiegowe mogą być wyeksponowane lub mało widoczne w aranżacji wnętrza domu. Od tego, gdzie dokładnie się znajdują, zależy komunikacja w domu. Przedstawiamy kilka inspiracji na schody zabiegowe drewniane, betonowe, metalowe.

Schody zabiegowe: drewno i gres
Autor: Jerzy Kala Schody zabiegowe: wykończenie drewno i gres. Na ciepłym drewnie przeyjemnie jest stawić stopy, a gres zabezpiecza podstopnice, które często się brudzą.

Obecnie we wnętrzach domów coraz częściej parter jest otwartą strefą dzienną, w skład której wchodzą salon, jadalnia, kuchni i hol. W związku z tym zmieniły się miejsce i sposób wyeksponowania schodów zabiegowych. Są one widoczne z części dziennej i mają wpływ na aranżację. Schody zabiegowe stały się ważnym elementem wystroju wnętrza. 

Schody zabiegowe w strefie dziennej domu

Schody zabiegowe włączone do przestrzeni dziennej domu powiększają powierzchnię i dodają wnętrzom przestronności. Na planie parteru schody mogą się znajdować w różnych miejscach. Czasem są umieszczone w otwartym holu i ledwo widoczne z pokoju dziennego, innym razem są na granicy strefy komunikacyjnej i wypoczynkowej, a innym wręcz przeciwnie w samym centrum wspólnej przestrzeni. Jeśli schody zabiegowe znajdują się w otwartym salonie, ich wygląd powinien pasować do wystroju wspólnej przestrzeni. Jakie wybrać schody? Mogą być neutralnym tłem dla aranżacji albo wyróżniać się i być ozdobą strefy dziennej.

Schody zabiegowe: materiały i sposób wykończenia

Wybierając rodzaj schodów zabiegowych i materiał, jakim zostaną wykończone, warto uwzględnić to, z której strony będziemy je najczęciej oglądać. W schodach, na które patrzymy na wprost, nie widać boku biegu z jego charakterystycznym schodowym rytmem. Warto więc wyróżnić stopnie, np. przez wyraźne cofnięcie podstopnicy (czyli pionowego odcinka stopnia) i wyeksponowanie noska. Ciekawy efekt daje też zróżnicowanie kolorów stopnia i podstopnicy. Bok otwartego biegu schodów może być zakryty ścianką.

Sprawdź też:

Dopiero odpowiednie wykończnie nadaje schodom zabiegowym żelbetowym charakter. Najprostszym i najtańszym sposobem jest wykończenie schodów farbą lub wykładziną. Popularne jest też wyłożenie ich gresem. Ale nie są to najbradziej eleganckie rozwiązania. Dużo lepiej jest wykończyć schody zabiegowe kamieniem lub drewnem.

Schody zabiegowe drewiane i metalowe

Schody zabiegowe drewniane lub drewniano-metalowe są w gruncie rzeczy meblem i powstają pod koniec inwestycji. Warto wybrać takie eleganckie schody drewniane, gdy mają być niestandardowe lub nietypowo usytuowane. Schody drewniane, budowane przez stolarza, lub metalowe są lżejsze od schodów żelbetowych, które powstają na etapie prac konstrukcyjnych i są wykonane w stanie surowym. Schody zabiegowe robione przez fachowca na zamówienie są droższe od żebletowych. Metalowe schody zabiegowe pasują do nowoczenych wnętrz i industrialnych klimatów. Ich konstrukcja jest często łączona z innymi materiałami.

Sprawdź też:

schody zabiegowe podświetlone
Autor: Andrzej Szandomirski Schody zabiegowe podświetlone zamontowanymi w ścianie halogenami. Stopnice wykończone drewnem, a podstopnice pomalowane na biało.
żelbetowe schody zabiegowe
Autor: Wiktor Greg Budowa: żelbetowe schody zabiegowe. Dopiero ładne wykończenie nadaje im stylu.

Pomysł na schody zabiegowe z schowkiem

Architekci wykorzystali drewnianą konstrukcję pod schodami zabiegowymi do zrobienia szafek. Bezpieczeństwa mieszkańców dyskretnie strzeże balustrada wykonana z tafli hartowanego szkła i zamocowana między konstrukcją a frontami szafek. Zabudowa składa się z kilku modułów. Dostęp do każdego z nich otwierają dwa sąsiadujące ze sobą fronty. Szafki pod schodami wykonano na zamówienie z płyty meblowej. Górna krawędź zabudowy została poprowadzona ukośnie zgodnie ze spadkiem biegu schodów. To sprawia, że najwyższe półki mają nieregularny kształt, ale i powiększa przestrzeń do przechowywania.

schody zabiegowe ze schowkiem
Autor: Marcin Czechowicz Schody dębowe zabiegowe. Architekci wykorzystali drewnianą konstrukcję schodów dywanowych, którą oparto na dwóch belkach i miejscami zamocowano kołkami do ściany. Dodatkowym elementem stabilizującym jest znajdująca się poniżej zabudowa. Dwa pierwsze stopnie na dole zakręcają, tworząc zabieg, dzięki czemu schody są wygodniejsze. Projekt: Katarzyna i Tomasz Widawscy

Aranżacja: schody zabiegowe na drugim planie

Schody w salonie to sposób na oszczędzenie miejsca w małym domu. W tym projekcie domu schody zabiegowe są dostępne i dobrze widoczne z pokoju dziennego, a mimo to odgrywają drugoplanową rolę w jego wystroju. Wszystko dzięki temu, że w samym centrum salonu znajduje się okazały wolno stojący kominek, który skupia na sobie uwagę i poniekąd oddziela komunikację (przejście z wiatrołapu do kuchni i klatkę schodową) od właściwej przestrzeni dziennej. Schody są tu jedynie tłem. Pod górnym biegiem zaplanowano przechodnią spiżarnię łączącą garaż z kuchnią. W związku z tak praktycznym wykorzystaniem przestrzeni dolny bieg schodów jest z obu stron obudowany ścianami. Projekt: Wykwintny - Murator C280, autorka: architekt Izabela Mandla.

Schody zabiegowe na drugim planie
Autor: Projekty Muratora Dolny bieg schodów zabiegowych sąsiadujący z łazienką i ze spiżarnią jest z obu stron obudowany ścianami. Klatka schodowa wydaje się mniej przestronna, ale za to optymalnie wykorzystano przestrzeń w niewielkim domu. Projekt: Wykwintny - Murator C280, autorka: architekt Izabela Mandla Link: Sprawdź szczegóły projektu: Murator Wykwintny C280

Schody zabiegowe w salonie naprzeciwko wejścia do domu

Schody zabiegowe dokładnie naprzeciwko wejścia do domu są pierwszą rzeczą, jaką widzi się po wyjściu z wiatrołapu, pewnego rodzaju wizytówką strefy dziennej. Powinny więc być efektowne i reprezentacyjne, nawet mimo niewielkich wymiarów. W tym projekcie ich bieg ma szerokość 1 m, ale znajdujący się tuż przy nim słup (element konstrukcyjny) dodaje im powagi. Można pomalować go na kolor podobny do tego, jaki mają inne elementy wystroju. Dla osób przebywających w salonie schody zabiegowe są neutralnym tłem – część kanap lub foteli prawdopodobnie będzie ustawiona tyłem do nich. Tym niemniej szklana balustrada i solidne drewniane stopnie skomponowane z odcieniem posadzki prezentują się bardzo efektownie. Projekt domu: Szczęśliwa kraina – Murator M107, autorka: architekt Małgorzata Cybulska-Marks.

Schody zabiegowe: projekt domu
Autor: Projekty Muratora Schody zabiegowe naprzeciwko wejścia do domu powinny wyglądać reprezentacyjnie. Nawet jeśli zajmują niedużo miejsca i przestrzeń pod ich dolnym biegiem jest zabudowana, można je wykończyć w efektowny sposób. Projekt: Szczęśliwa kraina – Murator M107, autorka: architekt Małgorzata Cybulska-Marks Link: Sprawdź szczegóły projektu: Szczęśliwa kraina – Murator M107
Schody zabiegowe - korzyści, trudności z budową