Jadalnia: jak urządzić? 26 aranżacji i projektów jadalni z kuchnią, z salonem, w wykuszu

2018-09-05 16:40

Kiedyś jadalnia była osobnym pomieszczeniem, dziś jest to zwykle część otwartej przestrzeni dziennej. Prezentujemy aranżacje jadalni połączonej z salonem, z kuchnią, czy zaprojektowanej w wykuszu. Wybieramy meble do jadalni: stół i krzesła. Oto najważniejsze zasady urządzania jadalni, 10 sprawdzonych projektów oraz atrakcyjne, różnorodne aranżacje.

Miejsce na jadalnie w domu
Autor: Mariusz Bykowski Jadalnia może być oddzielnym pomieszczeniem, może również zostać wydzielona z przestrzeni dziennej, a nawet częścią kuchni

Właściwie usytuowana, oświetlona i odpowiednio duża jadalnia może być rodzinnym miejscem biesiadowania, w którym wszyscy siadają do codziennych śniadań i do niedzielnego obiadu. Bez względu na to jaką powierzchnią się dysponuje, można w każdym domu wygospodarować miejsce na jadalnię. Warunek - dobry projekt! Oto kilka propozycji naszego architekta, które ułatwią ci wybór i podjęcie decyzji o urządzeniu jadalni.

Jadalnia galeria zdjęć: 10 projektów jadalni

Jadalnia z kuchnią

W każdym domu rodzinny stół do jadalni powinien mieć swoje miejsce – wygodne i niezbyt oddalone od urządzeń kuchennych. Obecnie najmodniejsze są wielkie otwarte przestrzenie na parterze. Jeśli lubimy gotować i to w towarzystwie innych osób, a ponadto nie przeszkadza nam widok kuchennego bałaganu, możemy zaplanować jadalnię przylegającą bezpośrednio do przestrzeni kuchni. Gdy wolimy spożywanie posiłków w bardziej neutralnej atmosferze, jadalnię można umieścić "za rogiem" względem kuchni albo oddzielić ją dekoracyjną ścianką działową. Nie musi ona w pełni zamykać kuchni, wystarczy, że będzie stanowić parawan.

Galeria zdjęć: 26 aranżacji i inspiracji na jadalnie w różnym stylu

Jadalnia z salonem i w wykuszu

Jadalnia z salonem to idealne rozwiązanie w domu, sprzyjające integracji domowników. Jadalnia w mieszkaniu w bloku często jest na granicy pomieszczeń, oddzielając pokój od kuchni. Jadalnia może być też umieszczona w reprezentacyjnej części strefy dziennej na parterze domu, np. w wykuszu, naprzeciwko dużego przeszklenia wiodącego na taras. Często jest to odświętna jadalnia, w której przyjmujemy gości i spożywamy świąteczne posiłki. W tym wariancie często w kuchni znajduje się mały codzinny kącik jadalniany, np. przy wyspie kuchennej albo pod oknem.

Sprawdź też:

Jadalnia aranżacja
Autor: Jakub Pajewski Jadalnia w stylu glamour

Meble do jadalni: ile miejsca na stół

Wielkość przestrzeni przeznaczonej na jadalnię należy dostosować do wielkości stołu i przewidywanej liczby biesiadników. Z tym że jadalnia to nie tylko stół i stojące przy nim krzesła, ale także przestrzeń potrzebna, żeby wygodnie usiąść na krześle oraz wstać od stołu. Stól powinien być odsunięty od ścian i mebli, żeby można było swobodnie do niego podejść z każdej strony.

Sprawdź też:

W jadalni najlepiej sprawdzi się stół z funkcją rozkładania, która pozwoli zwiększyć jego wymiary. Najbardziej uniwersalny jest stół prostokątny, który można postawić blisko ściany w narożniku lub na środku pomieszczenia. W sposób naturalny wskazuje ważniejsze miejsca przy krótszym brzegu dla gospodarzy lub gości, których chcemy uhonorować. Ostre kanty w narożnikach mogą być niewygodne podczas jego obchodzenia.

  • Jadalnia z okrągłym stołem

Jego przeciwieństwem jest stół okrągły, przy którym wszyscy goście są równi rangą. Jednak mogą być trudności z jego ulokowaniem. Najlepiej wygląda wyeksponowany na środku jadalni, zdecydowanie gorzej - w kącie. Okrągły stół zajmuje mniej miejsca niż prostokątny lub owalny. Ten ostatni rodzaj stołu, np. eliptyczny, jest bardzo ustawny i wygodny do korzystania dzięki zaoblonym narożnikom.

Warto zapamiętać poniżej podane wielkości wskazujące, ile powierzchni trzeba uwzględnić, projektując jadalnię:

Funkcja Powierzchnia (cm)
Powierzchnia na nakrycie dla 1 osoby 60 x 40
Swobodne odstawienie krzesła z oparciem 80 x 80
Wymiar stołu dla 4 osób 80 x 80
Powierzchnia na kwadratowy stół dla 4 osób 240 x 240
Powierzchnia na okrągły stół dla 4 osób 250 x 250
Powierzchnia na prostokątny stół dla 6 osób 240 x 320
Powierzchnia na okrągły stół dla 6 osób 285 x 285
Powierzchnia na prostokątny stół dla 8 osób 240 x 380

Meble do jadalni: krzesła

W reprezentacyjnej jadalni powinny być dopasowane stylistycznie do stołu, choć bardzo ciekawie mogą wyglądać przemyślane zestawienia na zasadzie kontrastu. Dla gospodarzy lub najważniejszych gości przy stole można umieścić 1 lub 2 krzesła wyróżniające się wyglądem, co pokreśli rangę osób na nich zasiadających. Krzesła powinny być wygodne, ale do siedzenia, a nie zapadania w leniwą drzemkę po posiłku. Siedziska mogą być miękkie, a jeśli mamy dużo miejsca przy stole krzesła mogą mieć podłokietniki. Na umieszczenie obok siebie w rzędzie 4 krzeseł potrzeba 240 cm.

Warto wiedzieć

Wysokość siedziska wygodnego krzesła to 45-49 cm nad podłogą. Wysokość siedzisk powinna być dopasowana do wysokości stołu, która wynosi zwykle 70-75 cm.

Jadalnia
Autor: Piotr Mastalerz W mieszkaniu miłośników przedmiotów z duszą obok stołu umieszczono stylową ławę i designerskie krzesła. Projekt: Magdalena i Mateusz Górnikowie / Gornik Architects

Wyposażenie jadalni

Obok stołu z krzesłami w jadalni powinien znaleźć się kredens na zastawę stołową, sztućce, świeczniki itp. Może być tam również serwantka z ozdobnym szkłem stołowym i bieliźniarką na obrusy, serwety i serwetki.

Oświetlenie jadalni

W jadalni potrzebne jest dobrze zaprojektowane oświetlenie. Żeby właściwie oświetlić stół i jego otoczenie, trzeba zawczasu doprowadzić tam instalację elektryczną. Dobrze jest zaplanować takie rozwiązanie, ktore pozwoli stworzyć przyjemny wystrój jadalni zależnie od rodzaju przyjęcia i pory dnia. Dlatego często jadalnię urządza się blisko wielkich okien zapewniających światło naturalne. Nad stołem może znajdować się jedna lampa umieszczona centralnie i wysoko, która dobrze doświetli stół. Ciekawym wariantem jest lampa lub rząd lampek umieszczonych nisko nad blatem stołu, które zapewnią kameralne oświetlenie. Dobra wysokość to 50-60 cm nad blatem. W takiej sytuacji światło nie razi biesiadników, a lampy nie zasłaniają widoku twarzy osób siedzących naprzeciwko. Wokół stołu na ścianach jadalni można rozmieścić kinkiety dające dyskretne światło. 

Warto pamiętać, że ważne są barwa i natężenie światła. W jadalni powinno być ono ciepłe, naturalne i niezbyt jaskrawe.

Jadalnia
Autor: Andrzej Szandomirski Rząd lamp umieszczonych nisko nad stołem pozwoli wieczorem wyczarować piękny klimat biesiady
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.