Jadalnia: jak urządzić? 26 aranżacji i projektów jadalni z kuchnią, z salonem, w wykuszu

2018-09-05 16:40
Miejsce na jadalnie w domu
Autor: Mariusz Bykowski Jadalnia może być oddzielnym pomieszczeniem, może również zostać wydzielona z przestrzeni dziennej, a nawet częścią kuchni

Kiedyś jadalnia była osobnym pomieszczeniem, dziś jest to zwykle część otwartej przestrzeni dziennej. Prezentujemy aranżacje jadalni połączonej z salonem, z kuchnią, czy zaprojektowanej w wykuszu. Wybieramy meble do jadalni: stół i krzesła. Oto najważniejsze zasady urządzania jadalni, 10 sprawdzonych projektów oraz atrakcyjne, różnorodne aranżacje.

Właściwie usytuowana, oświetlona i odpowiednio duża jadalnia może być rodzinnym miejscem biesiadowania, w którym wszyscy siadają do codziennych śniadań i do niedzielnego obiadu. Bez względu na to jaką powierzchnią się dysponuje, można w każdym domu wygospodarować miejsce na jadalnię. Warunek - dobry projekt! Oto kilka propozycji naszego architekta, które ułatwią ci wybór i podjęcie decyzji o urządzeniu jadalni.

Jadalnia galeria zdjęć: 10 projektów jadalni

Jadalnia z kuchnią

W każdym domu rodzinny stół do jadalni powinien mieć swoje miejsce – wygodne i niezbyt oddalone od urządzeń kuchennych. Obecnie najmodniejsze są wielkie otwarte przestrzenie na parterze. Jeśli lubimy gotować i to w towarzystwie innych osób, a ponadto nie przeszkadza nam widok kuchennego bałaganu, możemy zaplanować jadalnię przylegającą bezpośrednio do przestrzeni kuchni. Gdy wolimy spożywanie posiłków w bardziej neutralnej atmosferze, jadalnię można umieścić "za rogiem" względem kuchni albo oddzielić ją dekoracyjną ścianką działową. Nie musi ona w pełni zamykać kuchni, wystarczy, że będzie stanowić parawan.

Galeria zdjęć: 26 aranżacji i inspiracji na jadalnie w różnym stylu

Jadalnia z salonem i w wykuszu

Jadalnia z salonem to idealne rozwiązanie w domu, sprzyjające integracji domowników. Jadalnia w mieszkaniu w bloku często jest na granicy pomieszczeń, oddzielając pokój od kuchni. Jadalnia może być też umieszczona w reprezentacyjnej części strefy dziennej na parterze domu, np. w wykuszu, naprzeciwko dużego przeszklenia wiodącego na taras. Często jest to odświętna jadalnia, w której przyjmujemy gości i spożywamy świąteczne posiłki. W tym wariancie często w kuchni znajduje się mały codzinny kącik jadalniany, np. przy wyspie kuchennej albo pod oknem.

Sprawdź też:

Jadalnia aranżacja
Autor: Jakub Pajewski Jadalnia w stylu glamour

Meble do jadalni: ile miejsca na stół

Wielkość przestrzeni przeznaczonej na jadalnię należy dostosować do wielkości stołu i przewidywanej liczby biesiadników. Z tym że jadalnia to nie tylko stół i stojące przy nim krzesła, ale także przestrzeń potrzebna, żeby wygodnie usiąść na krześle oraz wstać od stołu. Stól powinien być odsunięty od ścian i mebli, żeby można było swobodnie do niego podejść z każdej strony.

Sprawdź też:

W jadalni najlepiej sprawdzi się stół z funkcją rozkładania, która pozwoli zwiększyć jego wymiary. Najbardziej uniwersalny jest stół prostokątny, który można postawić blisko ściany w narożniku lub na środku pomieszczenia. W sposób naturalny wskazuje ważniejsze miejsca przy krótszym brzegu dla gospodarzy lub gości, których chcemy uhonorować. Ostre kanty w narożnikach mogą być niewygodne podczas jego obchodzenia.

  • Jadalnia z okrągłym stołem

Jego przeciwieństwem jest stół okrągły, przy którym wszyscy goście są równi rangą. Jednak mogą być trudności z jego ulokowaniem. Najlepiej wygląda wyeksponowany na środku jadalni, zdecydowanie gorzej - w kącie. Okrągły stół zajmuje mniej miejsca niż prostokątny lub owalny. Ten ostatni rodzaj stołu, np. eliptyczny, jest bardzo ustawny i wygodny do korzystania dzięki zaoblonym narożnikom.

Warto zapamiętać poniżej podane wielkości wskazujące, ile powierzchni trzeba uwzględnić, projektując jadalnię:

Funkcja Powierzchnia (cm)
Powierzchnia na nakrycie dla 1 osoby 60 x 40
Swobodne odstawienie krzesła z oparciem 80 x 80
Wymiar stołu dla 4 osób 80 x 80
Powierzchnia na kwadratowy stół dla 4 osób 240 x 240
Powierzchnia na okrągły stół dla 4 osób 250 x 250
Powierzchnia na prostokątny stół dla 6 osób 240 x 320
Powierzchnia na okrągły stół dla 6 osób 285 x 285
Powierzchnia na prostokątny stół dla 8 osób 240 x 380

Meble do jadalni: krzesła

W reprezentacyjnej jadalni powinny być dopasowane stylistycznie do stołu, choć bardzo ciekawie mogą wyglądać przemyślane zestawienia na zasadzie kontrastu. Dla gospodarzy lub najważniejszych gości przy stole można umieścić 1 lub 2 krzesła wyróżniające się wyglądem, co pokreśli rangę osób na nich zasiadających. Krzesła powinny być wygodne, ale do siedzenia, a nie zapadania w leniwą drzemkę po posiłku. Siedziska mogą być miękkie, a jeśli mamy dużo miejsca przy stole krzesła mogą mieć podłokietniki. Na umieszczenie obok siebie w rzędzie 4 krzeseł potrzeba 240 cm.

Warto wiedzieć

Wysokość siedziska wygodnego krzesła to 45-49 cm nad podłogą. Wysokość siedzisk powinna być dopasowana do wysokości stołu, która wynosi zwykle 70-75 cm.

Jadalnia
Autor: Piotr Mastalerz W mieszkaniu miłośników przedmiotów z duszą obok stołu umieszczono stylową ławę i designerskie krzesła. Projekt: Magdalena i Mateusz Górnikowie / Gornik Architects

Wyposażenie jadalni

Obok stołu z krzesłami w jadalni powinien znaleźć się kredens na zastawę stołową, sztućce, świeczniki itp. Może być tam również serwantka z ozdobnym szkłem stołowym i bieliźniarką na obrusy, serwety i serwetki.

Oświetlenie jadalni

W jadalni potrzebne jest dobrze zaprojektowane oświetlenie. Żeby właściwie oświetlić stół i jego otoczenie, trzeba zawczasu doprowadzić tam instalację elektryczną. Dobrze jest zaplanować takie rozwiązanie, ktore pozwoli stworzyć przyjemny wystrój jadalni zależnie od rodzaju przyjęcia i pory dnia. Dlatego często jadalnię urządza się blisko wielkich okien zapewniających światło naturalne. Nad stołem może znajdować się jedna lampa umieszczona centralnie i wysoko, która dobrze doświetli stół. Ciekawym wariantem jest lampa lub rząd lampek umieszczonych nisko nad blatem stołu, które zapewnią kameralne oświetlenie. Dobra wysokość to 50-60 cm nad blatem. W takiej sytuacji światło nie razi biesiadników, a lampy nie zasłaniają widoku twarzy osób siedzących naprzeciwko. Wokół stołu na ścianach jadalni można rozmieścić kinkiety dające dyskretne światło. 

Warto pamiętać, że ważne są barwa i natężenie światła. W jadalni powinno być ono ciepłe, naturalne i niezbyt jaskrawe.

Jadalnia
Autor: Andrzej Szandomirski Rząd lamp umieszczonych nisko nad stołem pozwoli wieczorem wyczarować piękny klimat biesiady
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE