Wyspa kuchenna: 18 zdjęć i rozwiązań wysp w kuchni, które przypadną Ci do gustu

2020-11-16 13:12

Duża wyspa kuchenna może pomieścić wszystko, co niezbędne. Jeżeli jednak nie masz w kuchni dużo miejsca, wybierz nieco mniejszy półwysep. Nowoczesna wyspa kuchenna staje się miejscem zacieśniania rodzinnych więzi przez wspólne gotowanie. Zobacz zdjęcia kuchni z wyspą i oceń, która podoba Ci się najbardziej.

Wyspa kuchenna to praktyczne rozwiązanie do dużych kuchni. Projektując wyspę kuchenną, należy dokładnie określić jej funkcję oraz wymiary.

Funkcje wyspy kuchennej

Wyspa w kuchni może być:

  • wolnym blatem roboczym,
  • blatem ze zlewozmywakiem
  • blatem roboczym z kuchenką.

Dobrym pomysłem jest również to, aby wyspa kuchenna był miejscem do jedzenia, czyli coś w rodzaju podwyższonego stołu zintegrowanego z zabudową kuchenną.

Wyspa kuchenna najczęściej jest stosowana wtedy, kiedy mamy otwartą przestrzeń między kuchnią a salonem. Tworzy pewnego rodzaju granicę i wyznacza funkcję poszczególnych stref pomieszczenia.

Wyspa kuchenna tylko z blatem roboczym

Wyspę kuchenną może tworzyć sam tylko blat kuchenny z półką lub szafką. Taka wyspa kuchenna służy wtedy jako dodatkowe blat do przyrządzania posiłków – również przez kilka osób.

Wyspa kuchenna z płytą grzejną i blatem roboczym

Bardziej rozbudowana wyspa kuchenna to płyta grzejna z blatem do pracy. Jeśli nie ma miejsca na duży blat kuchenny, z obu stron kuchenki należy zaplanować miejsce na odstawianie gorących garnków. Najwygodniej będzie, jeśli przylegający do niej blat kuchenny do odstawiania będzie miał szerokość 40 cm z obu strony, a jeśli nie mamy tyle miejsca, to przynajmniej 30 cm z jednej strony i 20 cm z drugiej.

Zobacz też:

Nowoczesna wyspa kuchenna
Autor: Rafał Lipski W każdym domu kuchnia pełni wyjątkową rolę. Jest to miejsce, w którym nie tylko przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale także spędzamy czas z najbliższymi oraz znajomymi. Warto urządzić ją tak, aby była funkcjonalna i zarazem atrakcyjna wizualnie. Wyspa w kuchni pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni roboczej i urozmaicenie wyglądu tego pomieszczenia

"Czysta" wyspa kuchenna - ze zlewozmywakiem

Rzadziej urządza się wyspę kuchenną wyposażoną w zlewozmywak. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że powinien być wyposażony w ociekacz albo podręczną minisuszarkę, a także miejsce na przykład do rozdrabniania i odstawiania produktów. Pod blatem kuchennym konieczna jest wtedy szafka z koszem na odpadki. Można umieścić tam również zmywarkę.

Sortownik na odpadki
Autor: Andrzej T. Papliński Urządzając kuchnię z wyspą kuchenną zadbajmy też o ekologiczne sortowniki na odpadki

Wielofunkcyjna wyspa kuchenna

Najwygodniej jest, gdy na wyspie kuchennej znajdzie się zarówno płyta kuchenna, jak i zlewozmywak. Jeśli chcemy tam również przygotowywać posiłki, przylegający do nich blat powinien mieć minimum 45 cm. Taka wyspa ma wtedy około 210 cm długości i 80 cm szerokości, a więc zajmuje dużo miejsca.

Wyspa kuchenna projekt
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Wyspę kuchenną może tworzyć sam tylko blat kuchenny z półką lub szafką
Wyspa kuchenna bez błędów
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Wyspę kuchenną wyposażoną tylko w zlewozmywak urządza się bardzo rzadko
Wyspa w kuchni
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Naprawdę wygodna wyspa kuchenna to taka, na której jest miejsce na płytę kuchenną i zlewozmywak, a także blat kuchenny o szerokości minimum 45 cm
Kuchnia: wyspa
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Wyspa w kuchni, w której dostęp do kuchenki z blatem kuchenny jest ze wszystkich stron

Wyspa kuchenna czy kuchenny półwysep

Blat kuchenny służący do pracy można też umieścić poza wyspą, ale powinien być w niedalekim jej sąsiedztwie. Na wyspie możemy też urządzić miejsce do spożywania posiłków. Jeśli z takiego blatu chcemy korzystać, siedząc na krzesłach, jego wysokość powinna wynosić 75 cm.

Wyspa kuchenna
Autor: www.muratorprojekty.pl W wyspie kuchennej warto jest umieścić jak najwięcej szafek i szuflad z ukrytymi uchwytami. Wizualizacja projektu gotowego Murator HK56 autorstwa Home Koncept. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekt.pl

Dostęp do kuchenki z blatem kuchenny ze wszystkich stron pozwala zaprosić do wspólnego gotowania domowników i czasami gości. Przygotowanie nawet wielodaniowego obiadu zajmie mniej czasu i będzie mniej uciążliwe. Dzisiaj, kiedy rodzina ma niewiele czasu na przebywanie ze sobą, nawet godzina poświęcona przygotowaniu kolacji może być dobrze spędzonym wspólnie czasem.

Nowe możliwości pojawiają się, jeśli na wyspie jest blat, przy którym można jeść posiłki.

Wyspa kuchenna zabudowa
Autor: Andrzej Szandomirski Wyspa kuchenna może nam dostarczyć niezbędnego w każdej kuchni blatu roboczego. Przy dużej wyspie może gotować nawet kilka osób
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE