Wyspa kuchenna: 18 zdjęć i rozwiązań wysp w kuchni, które przypadną Ci do gustu
Duża wyspa kuchenna może pomieścić wszystko, co niezbędne. Jeżeli jednak nie masz w kuchni dużo miejsca, wybierz nieco mniejszy półwysep. Nowoczesna wyspa kuchenna staje się miejscem zacieśniania rodzinnych więzi przez wspólne gotowanie. Zobacz zdjęcia kuchni z wyspą i oceń, która podoba Ci się najbardziej.
Autor: Marcin Czechowicz
Komfortowym rozwiązaniem jest zamontowanie na wyspie zlewozmywaka. Minimalne wymiary takiej wyspy to wówczas 60x90 cm, lepiej jednak, gdy ma 60x120 cm, a jeśli pełni ona także funkcję blatu roboczego, powinna ona mieć 120-180 cm długości
Wyspa kuchenna to praktyczne rozwiązanie do dużych kuchni. Projektując wyspę kuchenną, należy dokładnie określić jej funkcję oraz wymiary.
Funkcje wyspy kuchennej
Wyspa w kuchni może być:
- wolnym blatem roboczym,
- blatem ze zlewozmywakiem
- blatem roboczym z kuchenką.
Dobrym pomysłem jest również to, aby wyspa kuchenna był miejscem do jedzenia, czyli coś w rodzaju podwyższonego stołu zintegrowanego z zabudową kuchenną.
Wyspa kuchenna najczęściej jest stosowana wtedy, kiedy mamy otwartą przestrzeń między kuchnią a salonem. Tworzy pewnego rodzaju granicę i wyznacza funkcję poszczególnych stref pomieszczenia.
Wyspa kuchenna tylko z blatem roboczym
Wyspę kuchenną może tworzyć sam tylko blat kuchenny z półką lub szafką. Taka wyspa kuchenna służy wtedy jako dodatkowe blat do przyrządzania posiłków – również przez kilka osób.
Autor: GettyImages
Wyspa kuchenna to funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na ciekawe kuchenne aranżacje
Wyspa kuchenna z płytą grzejną i blatem roboczym
Bardziej rozbudowana wyspa kuchenna to płyta grzejna z blatem do pracy. Jeśli nie ma miejsca na duży blat kuchenny, z obu stron kuchenki należy zaplanować miejsce na odstawianie gorących garnków. Najwygodniej będzie, jeśli przylegający do niej blat kuchenny do odstawiania będzie miał szerokość 40 cm z obu strony, a jeśli nie mamy tyle miejsca, to przynajmniej 30 cm z jednej strony i 20 cm z drugiej.
Zobacz też:
- Nowoczesny dom z kuchnią otwartą na salon >>>
- Jak urządzić małą kuchnię. ABC kuchennej aranżacji >>>
"Czysta" wyspa kuchenna - ze zlewozmywakiem
Rzadziej urządza się wyspę kuchenną wyposażoną w zlewozmywak. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że powinien być wyposażony w ociekacz albo podręczną minisuszarkę, a także miejsce na przykład do rozdrabniania i odstawiania produktów. Pod blatem kuchennym konieczna jest wtedy szafka z koszem na odpadki. Można umieścić tam również zmywarkę.
Wielofunkcyjna wyspa kuchenna
Najwygodniej jest, gdy na wyspie kuchennej znajdzie się zarówno płyta kuchenna, jak i zlewozmywak. Jeśli chcemy tam również przygotowywać posiłki, przylegający do nich blat powinien mieć minimum 45 cm. Taka wyspa ma wtedy około 210 cm długości i 80 cm szerokości, a więc zajmuje dużo miejsca.
Wyspa kuchenna czy kuchenny półwysep
Blat kuchenny służący do pracy można też umieścić poza wyspą, ale powinien być w niedalekim jej sąsiedztwie. Na wyspie możemy też urządzić miejsce do spożywania posiłków. Jeśli z takiego blatu chcemy korzystać, siedząc na krzesłach, jego wysokość powinna wynosić 75 cm.
Dostęp do kuchenki z blatem kuchenny ze wszystkich stron pozwala zaprosić do wspólnego gotowania domowników i czasami gości. Przygotowanie nawet wielodaniowego obiadu zajmie mniej czasu i będzie mniej uciążliwe. Dzisiaj, kiedy rodzina ma niewiele czasu na przebywanie ze sobą, nawet godzina poświęcona przygotowaniu kolacji może być dobrze spędzonym wspólnie czasem.
Nowe możliwości pojawiają się, jeśli na wyspie jest blat, przy którym można jeść posiłki.