Modne kolory kuchni. 20 pomysłów, jak dopasować kolor ścian do zabudowy
Jakie kolory kuchni są teraz na czasie? Kuchnia jasna czy ciemna? Biała, szara czy kolorowa? Dobrze dopasowane kolory to połowa sukcesu w aranżacji. Nowe barwy są też dobrym sposobem na szybką metamorfozę wnętrza. Dlatego zanim zaczniesz urządzać, sprawdź, które kolory w kuchni podobają ci się najbardziej i będą pasowały do twojego pomieszczenia. Producenci farb, mebli i wyposażenia dają ogromne możliwości w kreowaniu wystroju kuchni. Zainspiruj się. Znajdziesz u nas kuchnię swoich marzeń!
Kolory w kuchni odgrywają bardzo ważną rolę. Nie tylko kreują wnętrze, ale także mogą poprawić apetyt, co w przypadku tego pomieszczenia jest nie bez znaczenia. Trendy kolorystyczne nowoczesnych kuchni pozwalają na wykorzystanie szerokiej gamy barw, jednak zdecydowanie najpopularniejsze są aranżacje w tonacji bieli oraz szarości. Białe kuchnie podbiły nasze domy. Biel pasuje zarówno do kuchni w stylu prowansalskim, angielskim, jak i wykończonej nowocześnie na wysoki połysk. Na drugim biegunie znajdują się kuchnie w intensywnych kolorach, a nawet w czerni. Mocny kolor w kuchni lepiej stosować z umiarem – raczej na ścianie nad blatem niż na frontach zabudowy kuchennej.
Przewodnik po kolorach w kuchni
Modna jest czerń, jednak nie jako kolor główny w aranżacji kuchni, tylko jako barwa uzupełniająca, np. na fragmencie ściany, blacie, czy podłodze. Zwykle pojawia się w zestawieniu z bielą lub drewnem. Coraz mniej popularne są kuchnie intensywnie kolorowe - pomarańczowe, czerwone czy zielone. Mocne barwy stosuje się chętnie tylko jako akcenty. Jeśli planujemy wystrój kuchni nawiązujący do kolorowego art déco, dobrze, jeśli jest on kontynuacją stylu i kompozycji całego mieszkania.
Przy wyborze kolorystyki do kuchni bardzo ważną rolę odgrywają oświetlenie i wielkość pomieszczenia. Jeżeli decydujemy się na ciemną kolorystykę, najlepiej stosować ją w kuchniach o większym metrażu. Ważne jest, aby zapewnić w takim pomieszczeniu dużą ilość światła naturalnego. Jeżeli jest to niemożliwe, oświetlenie kuchni powinno być zaprojektowane w sposób, który zagwarantuje doświetlenie każdego zakamarka.
W przypadku kuchni małych i słabo doświetlonych powinniśmy starać się rozjaśnić i optyczne powiększyć przestrzeń. Warto więc wybierać białe albo pastelowe meble na wysoki połysk, powierzchnie z foliowanego lub lakierowanego MDF-u albo ze szkła. Połysk wyłapuje każdy strumień światła i odbija go, dając wrażenie jaśniejszego wnętrza. W dużych przestrzeniach kuchennych biel może powodować wrażenie pustki, dlatego w ich przypadku sprawdzą się odważne dodatki – kolorowa szyba nad blatem, ciekawe płytki w kontrastowych barwach na podłodze czy ciemny blat zestawiony z białymi szafkami kuchennymi.
Kolory w kuchni: najmodniejsza biel i drewno
Popularność kuchni otwartych spowodowała, że kluczowym zagadnieniem w wyborze stylu jest dostosowanie kolorów i materiałów do klimatu panującego w salonie. Zapewne dlatego najmodniejsze są w kuchni kolory stonowane i naturalne – biele, szarości, ciepłe odcienie drewna.
Modne jest zwłaszcza łączenie bieli z drewnem dodającym wnętrzu ciepła i naturalności. Do białych kuchni zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ponieważ ich popularność rośnie z roku na rok. Jednak warto wspomnieć, że biel ma wiele odcieni. Może być czysta, niemal jaskrawa, ale także stonowana, ciepła. Biel jest kolorem kuchni w stylu skandynawskim. W kuchni zaaranżowanej w tym duchu widoczny jest przyjazny stosunek do natury. Koniecznym elementem jest drewno – są z niego wykonane blaty, meble. Dużą wagę przykłada się do naturalnego światła. Ściany maluje się ekologicznymi farbami w białych oraz jasnych pastelowych kolorach.
Autor: Mariusz Bykowski
Szary kolor pasuje do kuchni zarówno nowoczesnych i industrialnych, jak i przytulnych wnętrz w stylu skandynawskim
Wygodna kuchnia: poradnik do pobrania
Pobierz nasz poradnik w pdf i skorzystaj z rad projektantów. Z poradnika dowiesz się: jak rozplanować zabudowę; jak rozmieścić zlew, kuchnię, lodówkę; jak urządzić wąską kuchnię; kiedy wyspa w kuchni ma sens; jak podłączyć instalacje; jakie odległości i wysokości są optymalne. Cena: 1,50 zł
Kolory w kuchni: elegancka szarość
Coraz modniejsza jest również kuchnia w kolorze szarym. Częstą inspiracją dla takich aranżacji jest barwa i struktura betonu. Wcześniej beton architektoniczny stosowano jedynie do wykończenia ścian w kuchni, ewentualnie posadzek. Obecnie coraz większą popularność zyskują stoły lub wyspy kuchenne, które sprawiają wrażenie monolitycznej betonowej bryły. Pojawiają się także szafki kuchenne z frontami imitującymi beton. Szary kolor idealnie sprawdzi się w kuchniach w stylu nowoczesnym i industrialnym.
Jak stosować stonowane kolory w kuchni: ważne dodatki
Same biele i szarości w kuchni mogą sprawiać wrażenie chłodu, monotonii i sterylności. Ocieplimy i przełamiemy takie zestawienie dodatkiem akcesoriów kuchennych w innym kolorze, na przykład wykonanymi z dodatkiem miedzi naczyniami czy lampami. Możemy zastosować drewniany blat roboczy w ciepłym naturalnym odcieniu. Dla kontrastu wstawmy jeszcze czarną lub czerwoną lodówkę, a fragment ściany pomalujmy czarną lub grafitową farbą tablicową. Na podłodze niech powstanie czarno-biała mozaika z płytek albo połóżmy tam odpowiednio zaimpregnowane, olejowane deski, współgrające barwą z drewnianym blatem roboczym. Dopasujmy kolorystycznie granitowy zlewozmywak i baterię do kompletu. Może też zdecydujować się na zlewozmywak stalowy i stalową baterię.
20 inspiracji na kolory w kuchni: galeria zdjęć
Kuchnia industrialna w kolorach natury: beż, brąz, czerń
Aranżacje inspirowane urbanistycznym nurtem nie wychodzą z mody. Choć styl industrialny preferuje przestrzeń i wysokie sufity, w klimacie rodem z hal fabrycznych zakochują się nie tylko właściciele przestronnych poddaszy, ale także mieszkańcy bloków. Jeśli marzymy o kuchni w stylu loftowym wprowadźmy naturalne materiały: cegłę, drewno i połączymy je z nowoczesnym, lśniącym wyposażeniem i materiałami takimi jak metal, szkło, miedź. Kolory kuchni w stylu industrialnym to biel, brązy i czerń.
Jako miejsce integrujące sprawdza się wyspa lub półwysep kuchenny, który jednym bokiem przylega do ściany. Pozwala też na stworzenie tzw. trójkąta roboczego, czyli zachowania optymalnych odległości pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką. W prezentowanej na zdjęciu powyżej aranżacji wrażenie przestronności potęgują duże okna. Co ciekawe, element rozpoznawczy loftu, czyli ceglana ściana w tle zabudowy kuchennej, nie wywołuje wrażenia surowości czy chłodu, wręcz przeciwnie. Kolorystyka cegieł, od bieli po różne odcienie beżu i brązu, przywodzi na myśl elegancką mozaikę, która harmonizuje z podłogą z drewnianych desek i zabudową wyspy widzianą od strony salonu. Użyte drewno ma ciepły odcień, wygląda jakby było pokryte patyną. W tym wnętrzu stanowi też – na zasadzie kontrastu – interesujący duet z metalem. Minimalistyczne, stalowe fronty i korpusy mebli oraz równie proste półki na metalowych podpórkach, kojarzące się z warsztatem, zostały ocieplone wizualnie jasnymi, drewnianymi blatami.
Kolory kuchni: zieleń
Kolor zielony w kuchni może pojawić się w formie dodatków i akcesoriów z motywami roślinnymi, takim jak ściereczki kuchenne, talerze, czy obrusy. Ale zawsze sprawdzonym rozwiązaniem jest zieleń naturalna. Rośliny w kuchni wyróżnią się na biało-szarym tle, stworzą kontrastowe kolorystycznie plamy i urozmaicą wystrój. Wiele roślin doniczkowych ma właściwości oczyszczające powietrze, co korzystnie wpływa na stan zdrowia domowników. W kuchni oprócz roślin ozdobnych warto także uprawiać zioła i przyprawy. Ustawione na parapetach, z dobrym dostępem do światła, w naturalnych ceramicznych doniczkach czy korytkach będą zawsze pod ręką, gdy zechcemy wypić pyszną herbatę ze świeżej mięty lub przyprawić przyrządzoną potrawę.
Polecany artykuł: