Zabudowa kuchenna: wybieramy szafki górne i dolne, słupki, szuflady

2019-01-07 15:19

Dobrze zaprojektowana zabudowa kuchenna pozwoli najlepiej wykorzystać przestrzeń we wnętrzu i zapewni nam wygodę pracy. Poznaj nowoczesne rozwiązania, które ułatwią przechowywanie i sprawią, że kuchnia będzie nowoczesna i funkcjonalna. Jakie wybrać szafki kuchenne i szuflady: radzi architekt.

Nowoczesna zabudowa kuchenna
Autor: Marcin Czechowicz Meble kuchenne pozbawione uchwytów bardziej przypominają efektowną okładzinę ścienną niż pojemne szafy. Pięknie wyglądają w otwartej strefie dziennej. projekt: Kasia Stando


Zabudowa kuchenna dolna
: szafki stojące i pojemne szuflady

Zabudowa dolna jest elementem wyposażenia każdej kuchni – to właśnie na szafkach stojących leży blat roboczy. Są one głębsze i bardziej pojemne niż szafki górne, dlatego warto przechowywać w nich garnki i większe naczynia. Ich minusem jest to, że aby zajrzeć do środka, musimy się schylać. 
W zabudowie kuchennej dolnej można zastosować nie tylko tradycyjne szafki, lecz także szuflady, które pozwalają zaoszczędzić w pomieszczeniu nieco miejsca. Żeby zajrzeć w głąb szafki, potrzebna jest przestrzeń na jej otwarcie oraz miejsce dla kucającego człowieka. Z tego powodu odległość między frontem szafki stojącej a ścianą lub frontem innego mebla powinna wynosić przynajmniej 120 cm. Zawartość szuflady obserwujemy z góry. Możemy po nią sięgnąć z boku, niekoniecznie od frontu. Stosując szuflady, można zmniejszyć odstęp między ciągami kuchennymi. Nowoczesne okucia i prowadnice pozwalają włożyć do jednej szuflady ciężar aż 80 kg. I mimo tego obciążenia szufladę obsługuje się jedną ręką.


Zabudowa kuchenna
Autor: Marcin Czechowicz Liczba i głębokość przegródek powinna być dopasowana do naszych potrzeb

Wyposażenie szuflad

Szuflady po otwarciu pokazują całą swoją zawartość. Jest jeden warunek – muszą być dobrze zorganizowane. Producenci oferują mnóstwo pomocnych rozwiązań: wkłady na sztućce w jednym lub w dwóch poziomach, regulowane boksy na kubki i garnki, żaluzjowe stojaki na talerze, regulowane segregatory z uchwytami dopasowujące się do średnicy talerzy i pozwalające wyjąć cały ich stos za pomocą praktycznego uchwytu. Wszystkie te udogodnienia powodują, że przechowywanie w szufladach jest wygodne, praktyczne, oszczędza czas i kręgosłup. Dla każdej z funkcji musimy dobrać głębokość szuflady. Jeśli będzie ona za duża – zapanuje w niej bałagan i będziemy szukać rzeczy.

Zabudowa kuchenna
Autor: Marcin Czechowicz Przy projektowaniu zabudowy kuchennej można wykorzystać także wyspę lub słupy

Może w takim razie ograniczyć górną zabudowę do niewysokich, za to łatwo dostępnych szafek albo całkowicie z niej zrezygnować?
 Kuchnia bez szafek wiszących, które niezbicie świadczą o przeznaczeniu wnętrza, wygląda zupełnie inaczej. Na uwolnionych ścianach można wyeksponować obrazy, zdjęcia z wakacji albo dekoracyjną tapetę. Efektowny wystrój wnętrza jest bardzo istotny zwłaszcza w przypadku kuchni połączonej z salonem. Rezygnacja z górnych szafek jest możliwa dzięki umieszczeniu zaraz przy kuchni pomieszczenia gospodarczego, w którym znajdą się półki na wszystkie naczynia i zapasowe produkty, lub dzięki dobrze zorganizowanej zabudowie wysokiej.

Nowoczesne patenty 
w wyposażeniu kuchni

Do najbardziej problematycznych elementów wyposażenia kuchni należą szafki narożne. Mają dużą pojemność, ale korzystanie z nich jest niełatwe i czasochłonne – trzeba wyjąć wszystko z przodu, żeby dostać się do rzeczy z tyłu szafki. Raz w roku można znieść trochę niewygody, żeby wydostać z głębi szafki formę na babkę wielkanocną, ale już przy codziennym sięganiu po patelnię ta niewygoda spowoduje frustrację lub patelnia po prostu będzie stała na wierzchu. Na szczęście producenci oferują wiele rozwiązań umożliwiających wykorzystanie takich zakamarków. Na przykład w narożniku pod blatem zamiast zwykłej szafki trudnej w obsłudze możemy zastosować karuzelę, która obracając się, zapewnia swobodny dostęp do ustawionych na niej przedmiotów. Są karuzele w kształcie połowy koła do szafki prostokątnej i karuzele w kształcie ¾ koła do szafki narożnej w kształcie litery L. W tym systemie traci się jednak narożniki – karuzela jest okrągła, a pudło szafki prostopadłościenne. Jednak i na to jest sposób – tak zwany magic corner. Rozwiązanie to polega na tym, że wnętrze szafki jest podzielone na dwie części i wyposażone w mechanizm pozwalający wysunąć część widoczną po otwarciu drzwi, wyłożyć ją na bok (ciągle przy pomocy tego mechanizmu i bez opróżniania półek) i uzyskać dostęp do części głębszej, która przemieściła się na miejsce tej odsuniętej na bok. Ten system umożliwia wygodne wykorzystanie każdego centymetra wnętrza szafki. Jest on jednak dosyć drogi, dlatego jego zastosowanie ma sens, jeśli rzeczywiście będziemy z tej szafki korzystać na co dzień.

Zabudowa kuchenna
Autor: Marcin Czechowicz Półki narożne pozwalają wygodnie korzystać z pozornie niedostępnej przestrzeni

Wysoka zabudowa
 kuchenna: słupki

Wysokie meble zgromadzone w jednym miejscu, wypełniające wnękę lub zajmujące całą ścianę, nie przytłoczą kuchni. Dzięki skupieniu ich w jednej strefie zyskujemy efekt szafy – widzimy tylko fronty mebli, a nie ich gabaryty. 
Dobrze zaplanowana zabudowa wysoka tworzy strefę magazynowania, ale też poprawia ergonomię. W nowoczesnej kuchni jej elementami są między innymi szafa typu cargo, piekarnik zainstalowany na wysokości wzroku i lodówka. Ta pierwsza służy do przechowywania żywności w temperaturze pokojowej. Jest to bardzo pojemna ażurowa spiżarnia, którą wysuwamy z zabudowy na zasadzie podobnej do szuflady. Po wysunięciu widać z boku całą zawartość. To bardzo wygodne rozwiązanie – ażurowe półki umożliwiają przepływ powietrza, więc nic się nie zaparzy ani nie spleśnieje. Takie szafy są produkowane w kilku szerokościach, między innymi 30, 40 i 60 cm. Jeśli mamy miejsce na zainstalowanie piekarnika na poziomie wzroku, a używamy tego urządzenia często, warto przemyśleć rezygnację z części blatu na rzecz wygodnie umieszczonego piekarnika. To samo dotyczy mikrofalówki. W obu przypadkach weźmy pod uwagę wzrost obsługujących te sprzęty osób. Przeniesienie piekarnika do wysokiej zabudowy uwalnia miejsce pod płytą kuchenną. To idealna przestrzeń na garnki i patelnie, warto więc zastosować tam szuflady lub szafkę.

Zabudowa kuchenna
Autor: Marcin Czechowicz Różnorodne szuflady i schowki pozwolą uniknąć bałaganu i przyśpieszą pracę w kuchni
Nasi Partnerzy polecają