Farba tablicowa we wnętrzach: porady, opinie, aranżacje i zdjęcia

2018-07-17 17:03
Farba tablicowa w kuchni
Autor: Marcin Grabowiecki Fragment ściany w kuchni wykończony czarną farbą tablicową to ciekawy pomysł na efektową aranżację oraz miejsce na notatki czy przepisy dla domowników.

Farba tablicowa jest coraz popularniejsza we wnętrzach. Jak malować nią ściany? Przeczytaj poradnik o zastosowaniu farby tablicowej i zobacz ciekawe aranżacje wnętrz. Na ścianach pomalowanych farbami tablicowymi można pisać, rysować, potem je ścierać i znowu pisać, rysować...

Farba tablicowa staje się coraz popularniejsza w aranżacji wnętrz. Ściana pomalowano na czarno wygląda efektownie i ma zastosowanie praktyczne. Można po niej pisać i rysować. Farba tablicowa idealnie nadaje się do wykończenia fragmentu ściany w kuchni, przedpokoju, czy pokoju dziecka lub nastolatka.

Zalety farby tablicowej

Na wykończonych farbą tablicową ścianach można pisać tak jak na tablicy. Kreda ma bardzo dobrą przyczepność do pomalowanego nią podłoża, a jednocześnie niezwykle łatwo ją usunąć - wystarczy przetrzeć zwilżoną ścierką lub gąbką. Farbą tablicową można pomalować nie tylko tynkowane powierzchnie, ale także możemy ją wykorzystać do malowania drewna, sklejki, metal i kartonu. Producenci oferują lateksowe lub akrylowe farby tablicowe. Są wodorozcieńczalne i spełniają normy Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa dzieci.

Sprawdź też: farby ceramiczne i lateksowe - czym malować wnętrza >>>

Farby tablicowe dostępne są w różnych kolorach. Nie tylko czarnym! W sprzedaży dostępne są farby tablicowe żółte, pomarańczowe, białe, różowe, niebieskie, czy zielone.

Farba tablicowa: opinie i zastosowanie

Ściany pomalowane farbą tablicową mogą mieć powierzchnie matowe lub półmatowe i mieć dowolnie wybrany kolor. Farba tablicowa nie kapie podczas malowania i ma bardzo dobre właściwości kryjące. Jej wydajność zależy od chłonności podłoża - z reguły litr farby tablicowej wystarcza do wykończenia blisko 10 m2. Ściana pomalowana farbą tablicową jest odporna na oddziaływanie kredy i wielokrotne zmywanie wodą. Nawet intensywnie eksploatowana nie traci koloru i nie wybłyszcza się. Nie ma też problemu z usunięciem farby tablicowej ze ściany, gdy nam się znudzi. Wystarczy taką powierzchnię zmatowić, oczyścić i zagruntować przed kolejnym malowaniem.

Sprawdź też: malowanie ścian bez błędów - vademecum >>>

Farba tablicowa w pokoju dziecka
Autor: Andrzej Szandomirski W tym pokoju dziecka na poddaszu wszystkie ściany zostały pomalowane farbą tablicową. Jest tu mnóstwo miejsca na twórczość dziecka.

Farba tablicowa w aranżacji: porada architekta wnętrz

Zdecydowałam się na pomalowanie wszystkich ścian pokoju dziecka farbą tablicową. Dzięki temu jego twórczość artystyczna jest tu najważniejsza. Choć ściany są czarne, wnętrze robi wrażenie kolorowego i ciepłego – dzięki temu, że połać dachu i podłoga wykończone są drewnem, a duże okna pokazują zieleń drzew i kolorowe domy sąsiadów. Jednak najważniejsze są żółte, błękitne i różowe rysunki, które pokrywają ściany pokoju i... mogą zmieniać się wraz z dzieckiem.

Jak malować farbą tablicową

Farbę tablicową można nanosić na ścianę pędzlem lub wałkiem po wcześniejszym oczyszczeniu z kurzu, ewentualnym odtłuszczeniu i zagruntowaniu podłoża. Podkładem pod malowanie farbą tablicową zalecanym przez producenta – z reguły jest to podkład pod emalie akrylowe. Farbę tablicową przed malowaniem należy dokładnie wymieszać, a następnie nanieść jedną albo dwie jej warstwy na podłoże. Pomalowana farbą tablicową powierzchnia jest sucha po mniej więcej 24 godzinach, jednak ostateczną trwałość i wytrzymałość osiąga dopiero po 30 dniach. Lepiej więc przez ten czas nie wykorzystywać ściany jako tablicy.

Farba tablicowa ładne zdjęcie kuchni
Autor: Mariusz Bykowski Farby specjalne tworzą łatwo zmywalne powłoki, więc przykladowo jeśli zostaną zachlapane wodą, ciecz nie wsiąknie w ścianę i nie zostawi na niej plam.

Pomysł na farbę tablicową i magnetyczną: aranżacje wnętrz

Farby magnetyczne i tablicowe idealnie nadają się do wykańczania ściany lub jej fragmentu i są efektownym elementem w aranżacji wnętrza. Doskonałym pomysłem jest stworzenie dla takiej powierzchni ram typu passe-partout, której zawartość można zmieniać w zależności od potrzeb. Ściana lub jej wycinek pomalowane farbą tablicową i magnetyczną mogą też pełnić funkcję tablicy informacyjnej ulokowanej w kuchni, na przykład w pasie między szafkami, nad lodówką lub w pokoju do pracy nad biurkiem. Jednak przede wszystkim oba rodzaje farb wykorzystuje się w pokoju dziecięcym. Ten prosty pomysł nie tylko uchroni przed zniszczeniem ściany narażone na pojawienie się trudnych do usunięcia plam ze ścian. W pokoju dziecięcym ściana pomalowana farbą tablicową pozwoli na rozwijanie talentu i wyobraźni dziecka. Dzięki wykończeniu dużych powierzchni w pokoju powstanie twórcza, inspirująca przestrzeń, w której nie musi ograniczać swojej wyobraźni. Może rysować, pisać, ścierać i... tworzyć od nowa. Ściany w pokoju dziecka wykończone farbą tablicową i magnetyczną mogą służyć jako magnetyczne pole do gier, na przykład warcabów, do nauki pisania oraz jako ochrona ścian przed trudnymi do usunięcia rysunkami malca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE