Jak urządzić pokój młodzieżowy? Nowoczesne aranżacje pokoju nastolatka

2018-05-09 10:22

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające dziecko czuło się w swojej przestrzeni jak ryba w wodzie. Świat nastolatka jest bowiem strefą ściśle prywatną, rządzącą się swoimi prawami. To obszar, do którego dorośli mają ograniczony wstęp.

W przypadku aranżacji pokoju młodzieżowego, najważniejsze jest to, by wnętrze oddawało charakter młodego człowieka, jego zainteresowania i pasje. Wystrój pokoju młodzieżowego powinien nawiązywać do osobowości nastolatka i stanowić idealnie połączenie stylu i charyzmy.

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Pozwólmy więc podczas szukania inspiracji na aranżację pokoju młodzieżowego decydować nastolatkowi nie tylko o doborze dodatków, ale przede wszystkim wyraźmy zgodę na to, aby to on decydował, jaki styl zapanuje w jego wnętrzu. Doradzajmy, ale nie decydujmy, nawet jeśli wybory dziecka będą kolidowały z naszym gustem. Pamiętajmy, że to właśnie dziecko będzie spędzało w tym pokoju większość swojego czasu i to ono ma się czuć w nim dobrze i swobodnie, tak aby zapraszając rówieśników mogło być dumne z aranżacji, na którą miało duży wpływ.

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny
Autor: materiały prasowe VOX Długi blat biurka w pokoju młodzieżowym sprawdzi się przy pracy twórczej – zmieści wiele inspiracji i prób realizacji pomysłów. Szuflady pod blatem i półki zawieszone nad nim (częściowo przesłonięte) pozwolą na utrzymanie ładu w miejscu nauki. Zawsze będzie schludnie i praktycznie. Natomiast nutę romantyzmu zapewni łóżko z minibaldachimem

Kolory w pokoju młodzieżowym

Dobór kolorów do pokoju młodzieżowego ustal razem z nastolatkiem, biorąc pod uwagę nie tylko warunki we wnętrzu (wielkość pokoju, oświetlenie), ale przede wszystkim upodobania młodego człowieka i jego temperament. Zostaw dziecku podczas urządzania pokoju swobodę na wprowadzanie zmian, np. wieszanie plakatów, zdjęć, eksponowanie ulubionych przedmiotów. Jeśli chcemy postawić na mocny kolor ścian, warto wybrać jedną powierzchnię, np. można pomalować na intensywny kolor ścianę przy której stoi biurko.

Sprawdź też:

Mocnego koloru nie powinno być we wnętrzu zbyt dużo, ponieważ może się stać męczący. Ściana w pokoju młodzieżowym może być też ozdobiona tapetą lub fototapetą.

Jakie meble do pokoju młodzieżowego

W pokoju młodzieżowym oprócz aranżacji ważne są praktyczne rozwiązania. Przy wyborze mebli kluczową rolę stanowi funkcjonalność, dlatego też, jako rodzice przyjrzyjmy się parametrom mebli, sprawdźmy jak są wykonane, czy są praktyczne. Doradźmy dziecku jakie bryły będą najbardziej przydatne i jakie we wnętrzu, które mamy do dyspozycji najlepiej się sprawdzą. Warto postawić na rozwiązania wielofunkcyjn, czy meble mobilne.

Sprawdź też:

Pamiętajmy, aby w pokoju młodzieżowym wydzielić funkcjonalnie strefy. Miejsce do nauki trzeba zaaranżować przy oknie i zaopatrzyć je w dobrą lampkę biurkową. Przy biurku powinny znaleźć się regał, szafka czy półki na podręczniki i przybory szkolne. Łóżko musi być wygodne, a więc oprócz właściwych rozmiarów, trzeba do niego dobrać materac dopasowany do potrzeb dziecka. W pokoju młodzieżowym powinna znaleźć się też szafa, w której można trzymać nie tylko ubrania, ale również sprzęt sportowy i inne przedmioty ważne w codziennej aktywności nastolatka.

Pokój młodzieżowy: wnęka
Autor: Marcin Czechowicz Wpokoju młodzieżowym wnęka została wykończona płytą OSB. To ekologiczny produkt z recyklingu. Jest wykonana z wiórów drzewnych i z żywicy syntetycznej. Wystrój pokoju nabrał oryginalnego, niebanalnego stylu. Płyta jest gładka, wodoodporna i nadaje się na pionowe i poziome powierzchnie.

WIDEO: Nowoczesne meble młodzieżowe. Jakie wybrać?

Nowoczesne meble młodzieżowe. Jakie wybrać?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.