Fototapety na ścianę: zdjęcia. Fototapeta w aranżacji wnętrza
Fototapety mają wiele zalet. Ta dekoracja optycznie powiększy przestrzeń, ozdobi ścianę, meble, wprowadzi do wnętrza grafikę i kolor. Fototapeta to dobry pomysł na szybką i efektowną dekorację wnętrz.
Ozdabianie grafikami lub fotografiami wybranych ścian w pomieszczeniach znów staje się modne, ponieważ w dość prosty i szybki sposób można wtedy znacznie uatrakcyjnić przestrzeń wewnętrzną. Dzięki współcześnie dostępnym fototapetom obrazy te są bardziej wytrzymałe i mają wyższą jakość niż kiedyś. Fototapetami można ozdabiać zarówno ściany, jak i sufity, a także meble.
Moda na fototapety we wnętrzu
Fototapeta to pomysł na wnętrze efektowny, niezbyt kosztowny i do tego stosunkowo łatwy do zrealizowania. Tak naprawdę wystarczy, że wymyślimy, gdzie chcemy mieć fototapetę w domu. O resztę zatroszczą się specjaliści. Jeśli nie podoba nam się żaden z wzorów fototapet znalezionych u producentów i sprzedawców, możemy zamówić fototapetę, na której jest wydrukowane zdjęcie naszego autorstwa albo przez nas zaproponowane. Fototapety kładziemy na ścianie, przyklejając je zwykłym klejem, takim samym, jakiego używa się do tapet tradycyjnych.
Polecamy:
Fototapety mogą mieć fakturę na przykład piasku lub płótna. Znajdzie się wzór pasujący do każdego wnętrza. Wiele fototapet ma formaty dopasowane do typowych zastosowań, na przykład nad blatem kuchennym. Można je zamówić także na dowolny wymiar.
Fototapeta cena
Fototapety kosztują 60-200 zł/m2. Jeśli korzystamy z banku zdjęć, należy zapłacić także za wykorzystany kadr. Przygotowanie wzoru według własnego zdjęcia jest najdroższe. Może kosztować 300-1000 zł.
Fototapety na ściany, meble, drzwi
Fototapety są wykonywane z papieru specjalnie wzmocnionego i zabezpieczonego albo winylu. Gdy fototapety się zakurzą, bez problemu przetrzemy je po prostu szmatką zwilżoną wodą z delikatnym płynem. Na fronty mebli najlepsze są fototapety samoprzylepne, drukowane na folii i laminowane.
Autor: Marcin Czechowicz
Fototapeta 3D w kuchni
Jaką wybrać fototapetę
Fototapetę należy dobrze dobrać, zwracając uwagę na wielkość pomieszczenia. Pamiętajmy, że zwykle postacie czy przedmioty są przeskalowane – dużo większe niż w rzeczywistości. Wnętrze nabiera wtedy trochę abstrakcyjnego charakteru, ale to przecież też może być celowy zabieg. Zdjęcie zazwyczaj drukujemy na pasach o szerokości ok. 1 m, które trzeba ze sobą połączyć. Trudno idealnie je dopasować, ale jest to konieczne, ponieważ nawet minimalne przesunięcie będzie widoczne.
architekt Justyna Smolec
Fototapeta ze zdjęcia: pomysły na dekoracje ścian
Można zamówić wykonanie fototapety z własnego zdjęcia. Fotografię można wydrukować także na płótnie naciągniętym na blejtram – identycznym z tymi, jakich używają malarze. Innym stosowanym podłożem jest PCV o grubości 3 mm. Dzięki nowoczesnej technologii druku (utrwalonego UV) obraz jest bardzo wyraźny, nie blaknie na słońcu i nie boi się większości środków chemicznych. Nie potrzeba go chronić laminatem. Zdjęcia we wnętrzach to sposób nie tylko na udekorowanie pomieszczeń i odświeżenie ich wystroju. Gdy do aranżacji użyjemy fotografii artystycznej, mamy kolejną sposobność, by we własnym domu obcować na co dzień ze sztuką
Fototapety w wąskim wnętrzu na zamówienie
Fototapety to dekoracje ścienne, które mogą poprawiać proporcje wnętrza. Idealnie mogą powiększyć optycznie przestrzeń w wąskiej kuchni, czy przedpokoju. Można zastosować na całej ścianie fototapetę z iluzją przestrzeni. Perspektywa ujęta w fotografii powiększy optycznie wnętrze. Jeżeli wykorzystane zdjęcie zostało zrobione z wysoko położonego punktu, na przykład dachu czy mostu, to nawet jeśli mieszkamy w parterowym domku, możemy mieć wrażenie, że jesteśmy wysoko w chmurach. Istnieją olbrzymie zbiory zdjęć, które służą za wzór do fototapet (można także sięgnąć po własne fotografie).
Są sprzedawane w najróżniejszych formatach zależnie od kształtu kadru. Projekt fototapety może być przygotowany do wykorzystania w konkretnym wnętrzu i na dowolny wymiar. Aranżacja zwykle ma kilka wariantów. Otrzymamy wtedy kilka wizualizacji do zaakceptowania. Ważne przy zamawianiu fototapety jest określenie nietypowego kształtu pomieszczenia, na przykład łuku, kąta rozwartego, bo to wymaga odpowiedniego zaprojektowania wzoru. Fototapeta wielkoformatowa jest dzielona na mniejsze bryty w zależności od powierzchni, jaką będzie pokrywać. Zwykle mają one szerokość maksymalnie 130-150 cm. Fototapeta jest dostarczana w postaci pojedynczych brytów lub z zaznaczonymi liniami, wzdłuż których musimy ją pociąć. Nakleja się je z zakładem o szerokości 0,5-1 cm. Również do pomieszczeń wyższych niż 280 cm wykonuje się fototapety z zakładem i tak należy je kleić. Najwygodniejsze są fototapety samoprzylepne, ale trzeba sprawdzić, na jakie podłoże są najlepsze. Na przykład niektóre fototapety samoprzylepne najlepiej stosować na powierzchniach malowanych farbami akrylowymi. Na ścianach z powłoką farby lateksowej lub silikonowej może być mniejsza przyczepność. Fototapety w dużych brytach najlepiej klei się w dwie osoby. Jedna przykłada pas materiału do ściany, druga odkleja podkład papierowy. Można też zamówić fototapety lateksowe lub na flizelinie, które układa się standardowo na klej do tapet, albo winylowe na flizelinie, które mocuje się suche na ściany posmarowane klejem. Podczas naklejania fototapety nie należy rozciągać brytów, bo nie spasuje się wzoru w miejscach zakładek. Fototapety można delikatnie zmywać. Wiele firm oferuje dodatkowe pokrycie wydruków lakierem, żeby zabezpieczyć materiał. Fototapety na flizelinie są dość grube, mogą zniwelować drobne nierówności ścian lub chropowatość tynku. Fototapeta samoprzylepna wymaga bardzo gładkiego podłoża. Fototapety najlepiej jest wybierać w wersji matowej. Materiał z połyskiem uwypukli nawet najmniejsze nierówności podłoża.