Powrót dziecka do szkoły. Jak przygotować pokój dla ucznia? GALERIA

2022-09-01 13:07

Rozpoczęcie roku szkolnego to ostatni dzwonek na odświeżenie pokoju ucznia! Aranżacja pokoju dla ucznia musi uwzględniać miejsce do nauki i odpoczynku. Nawet najmniejsze wnętrze można urządzić funkcjonalnie, tak by te młodsze i starsze dzieci chętnie w nim przebywały. Jak sprawić, by przyszłym lub obecnym uczniom dobrze się w swoim pokoju mieszkało? Zobacz inspiracje.

pokoj dziewczynki - smyki
Autor: smyki.pl Biurko w pokoju uczennicy to podstawa, ale dużą rolę gra także dobór subtelnych kolorów, dodatki oraz tapeta

Początek roku szkolnego to wyzwanie zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Organizacja pod kątem lekcji, zajęć dodatkowych, itd. jest wyzwaniem logistycznym. Tak jak nauka zdalna, niewykluczone, że tym roku też nas czeka. Stworzenie dobrej przestrzeni do nauki dla dzieci w domu jest dość trudnym zadaniem i wymaga dobrego planu. Pokój ucznia to wnętrze wielofunkcyjne. Myśląc nad projektem, pamiętajmy, żeby w pokoju dziecka zaplanować miejsce na aktywność i sen, naukę, spokojny relaks i zabawę. Potrzeba tu więc funkcjonalnych rozwiązań. Trwałych mebli, jednak gotowych zmieniać się wraz z potrzebami dziecka. Jeśli szykujemy wnętrza dla pierwszoklasisty czy nastolatka, to sporo pracy przed nami, ale efekty mogą być naprawdę zaskakujące! Mamy garść propozycji.

Aranżacja pokoju dla ucznia - stwórz przyjazną przestrzeń

Maria Montessori – pedagog, która wywróciła świat dzieci i pedagogów do góry nogami - twierdziła, że „dziecko dąży do niezależności poprzez pracę; do niezależności ciała i umysłu. Jest mu obojętne co wiedzą inni: chce samo się uczyć, samodzielnie doświadczać w środowisku i wchłaniać je zmysłami, dzięki własnemu osobistemu wysiłkowi.” A my, dorośli powinniśmy dzieciom to umożliwić – po pierwsze tworząc  wraz z nimi przestrzeń, w której na co dzień uczą się i wypoczywają.

W przypadku aranżacji pokoju dla pierwszaka zwykle trzeba przeorganizować przestrzeń od nowa. Tak samo dzieje się, gdy dzieci przechodzą z trzeciej klasy wyżej, bo wtedy szykujemy powoli pokój dla nastolatka. Obydwie grupy wiekowe potrzebują miejsca do nauki, zabawy i odpoczynku. Stworzymy ją dzięki funkcjonalnej aranżacji pokoju. Ważny jest też pomysł przewodni, a kolory grają niebagatelną rolę.

Pokój dla nastolatka
Autor: smyki.pl Pokój, którego motywem przewodnim jest pasja do koni

Kącik do nauki w pokoju dla dzieci

W aranżacji miejsca do nauki podstawą jest biurko i krzesło czy fotel. Biurko musi być dopasowane do wzrostu dziecka, a blat na tyle szeroki, żeby można było swobodnie rozłożyć wszelkie przybory do nauki, książki czy laptop. Jeśli chodzi o krzesło, to warto zastanowić się nad obrotowym, ale te na klasycznych nogach też się sprawdzą. Ważne by miało ergonomiczny kształt – w ten sposób postawa dziecka podczas siedzenia jest prawidłowa. Warto zadbać o podłogę przy krześle obrotowym na kółkach – do tego służą specjalne przezroczyste maty, które kładziemy pod krzesło. 

Pamiętajmy o oświetleniu – nie wystarczy sufitowe. Na biurku postawmy lampkę z naturalnie zabarwioną żarówką. Dzieci praworęczne powinny mieć ustawione oświetlenie po przeciwnej stronie biurka – w ten sposób nie będą zasłaniać sobie światła. Dzieci leworęczne – analogicznie.

Pokój dla dziewczynki
Autor: Monika Filipiuk-Obałek; projekt: Anna Łozińska-Herda/Olivka Design, stylizacja: Karolina Klepacka Ścianę pomalowano farbą tablicowo-magnetyczną w kształcie domku

Pokój dla ucznia – ciekawe rozwiązania

Na biurku warto utrzymywać porządek – w czym na pewno pomogą dzieciom specjalne organizery czy pudełeczka, do których będą wkładać szkolne przedmioty (kredki, flamastry, długopisy, itp.). A przy okazji nadadzą one ciekawego wyglądu. Dobrym pomysłem jest także pomalowanie nawet kawałka ściany farbą tablicowo-magnetyczną – uczeń może na niej pisać bądź przyczepiać różne ważne informacje z planem lekcji łącznie.

Niezależnie od tego, czy nasz uczeń ma kilka czy kilkanaście lat, w jego pokoju nie może także zabraknąć schowków i szaf, które pomogą w utrzymaniu porządku. - Wykonana na wymiar zabudowa pozwoli wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni – również pod oknem, przy łóżku itp. Przydadzą się też wszelkiego typu skrzynie, organizery czy pudełka. Będą nie tylko ciekawym elementem dekoracyjnym, ale także dobrym sposobem na poskromienie twórczego rozgardiaszu naszych uczniów – podsumowuje Ida Mikołajska z pracowni MIKOŁAJSKAstudio.

Aranżacja pokoju dla pierwszoklasisty: kreatywna przestrzeń

Pokój dla ucznia, który rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą to także miejsce do zabawy. Nie zapominajmy, że jest jeszcze dzieckiem! Dobrym rozwiązaniem będą meble, które np. zabudowują część ściany – gdzie łóżko, biurko i miejsce do zabawy są w jednym miejscu. Można też podzielić pokój na część do zabawy i do nauki za pomocą regału z książkami i zabawkami. Jeśli jest miejsce, to można kupić mniejszym dzieciom nieduży namiot – tipi, w którym będą się bawić i np. czytać książki.

Pokoje dzieci zazwyczaj nie są zbyt duże. Powinno jednak znaleźć się w nich miejsce na relaks i spotkania z przyjaciółmi. Jak to zrobić? Dobrym rozwiązaniem do małego metrażu będzie łóżko na antresoli, pod którą urządzimy kącik zabaw. Młodszym dzieciom wystarczy zostawić tam wolną przestrzeń, aby mogły swobodnie bawić się lalkami, samochodami albo tworzyć budowle z klocków.

- Zadbajmy o to, by zainteresowania dziecka znalazły wyraz w aranżacji jego pokoju. Świetną dekoracją przestrzeni małego podróżnika może być korkowa mapa kuli ziemskiej, na której będzie mógł przypinać zdjęcia i pamiątki z wypraw. Ciekawym rozwiązaniem będzie też mini-ścianka wspinaczkowa, wykończona tym samym drewnem co podłoga w dziecięcym pokoju – mówi Ida Mikołajska z MIKOŁAJSKAstudio.

A co w sytuacji, gdy nasza pociecha nie ma jeszcze wykrystalizowanych upodobań, a jej zainteresowania zmieniają się w zależności od panującej wśród rówieśników mody? Wtedy najlepiej postawić na ponadczasowe rozwiązania, np. aranżacja pokój dla dziecka w bieli i szarościach, przełamanych elementami drewna i dekoracjami zgodnymi z tym, co akurat jest na topie. - Jeśli dziecko chce mieć w pokoju motywy swoich ulubionych idoli, powinniśmy mu na to pozwolić, wieszając na ścianie np. kilka ramek. Wówczas będzie mogło dowolnie wymieniać plakaty. Pozwoli to w szybki, łatwy i niedrogi sposób uniknąć monotonii oraz nudy – radzi Ida Mikołajska z MIKOŁAJSKAstudio.

Obowiązki szkolne, zajęcia pozalekcyjne, spotkania i zabawy z przyjaciółmi – nasze dzieci, tak samo jak my potrzebują wypoczynku po całym dniu. Dlatego warto zainwestować w solidny, wygodny materac, który zadba o kręgosłup i komfortowy sen. Warto też zorganizować przestrzeń wokół łóżka tak, aby dziecko mogło się wyciszyć w ulubiony przez siebie sposób. Molom książkowym przyda się dodatkowa lampka i półki, a wielbicielom muzyki niewielkie radio z budzikiem. - Młodsze dzieci trudno odzwyczaić od zasypiania w towarzystwie ulubionych pluszaków. Możemy jednak zadbać o to, by zabawki także miały swoje miejsce, np. tworząc dla nich w zabudowie łóżka przytulne półeczki-dziuple – mówi Ida Mikołajska z MIKOŁAJSKAstudio.

Pokój dla artystki
Autor: smyki.pl Pokój stworzony dla artystycznej duszy pełen subtelnych dodatków

Rozpoczęcie etapu szkolnego w życiu dzieci, jak i początek roku szkolnego w ogóle to dobry moment na niewielką aranżację pokoju – inne zasłony czy rolety, narzuta na łóżko, nowe poduszki i zakup drobiazgów dekorujących dziecięcą przestrzeń. To dobry czas na zmiany!

Sprawdź projekty z kolekcji Muratora:

Sonda
Czy zajęcia w salach lekcyjnych powinny być przywrócone?