Pokój dziecięcy dla przedszkolaka - jak zaaranżować przestrzeń do zabawy i nauki?
Pokój dziecięcy powinien łączyć w sobie funkcjonalność z wygodą wypoczynku i miejscem do zabawy. Dzieci w wieku przedszkolnym mają już więcej potrzeb związanych z miejscem, w którym przebywają niż młodsze. Ich pokój powinien wspomagać rozwój i być miejscem do zabawy, ale również do nauki. Jak zaaranżować pokój dziecięcy? Inspiracje i praktyczne rozwiązania.
Pokoje dzieci ulegają licznym metamorfozom – ze względu na ich wiek, jak i inwencję małych mieszkańców. Przestrzeń dla przedszkolaka jest miejscem, gdzie kreatywność dziecka nie zna granic. Warto więc zaaranżować ją tak, by pomysły maluchów wspierać, ale też nie mieć żalu, gdy któryś z mebli zostanie obklejony naklejkami czy ściana zostanie twórczo porysowana. Nie warto więc inwestować na tym etapie w drogie meble.
Autor: gettyimages
Dzieci w wieku przedszkolnym mają coraz więcej zainteresowań i chęci do kreatywnej pracy. Warto więc im to umozliwić urządzając pokój pod tym kątem.
Pokój dla przedszkolaka - jakie meble dziecięce?
- Aby pomóc dziecku, musimy zapewnić środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać – to najpopularniejsza maksyma, którą kierowała się Maria Montessori, znana włoska lekarka i twórczyni metody pedagogicznej. W tym duchu urządzane są właśnie pokoje dla dzieci, również dla tych w wieku przedszkolnym. Jej niektóre metody chętniej adaptują rodzice – w tym wskazówki do wystroju wnętrz swoich pociech. Co powinno znaleźć się w pokoju dla przedszkolaka?
- Łóżko. Przede wszystkim zmieniamy na większe – najlepiej takie od 160 cm długości. Można również na 140 cm, ale trzeba pamiętać, że dzieci naprawdę szybko rosną!
- Szafki i półki. Powinny być w zasięgu wzroku dziecka – liczy się swobodny dostęp do zabawek i materiałów edukacyjnych. Wszelkie drobiazgi lepiej chować w pojemnikach lub koszach i wkładać je na półki np. w regałach. Sprawdzą się także półki otwarte w postaci domków i innych kształtów, gdzie dzieci mogą eksponować mniejsze figurki (a przecież kochają zbierać takie drobiazg). Na półkach warto również ustawiać książki, ale w ten sposób, by dzieci widziały ich okładki (i miały do książek dostęp!). Według wielu badań najmłodsi chętniej czytają książki, gdy widzą ich okładki.
Zobacz też: Zrób to sam: regał drewniany z półeczkami na figurki
- Szafa na ubrania. Ponieważ przedszkolak coraz chętniej lubi stanowić sam o sobie, to miejsce na jego ubrania warto zaaranżować w ten sposób, by miał do nich swobodny dostęp albo przynajmniej do części ubrań i innych akcesoriów.
- Stolik. Dostosowujemy go do wielkości pomieszczenia oraz do wzrostu przedszkolaka. Obok stolika (lub na nim, jeśli jest to np. większy blat) stawiamy wszelkie akcesoria związane z zajęciami plastycznymi, jak np. kredki, flamastry, farby, papier kolorowy, bloki rysunkowe, itp. Wiadomo, że maluch lubi nabałaganić, ale, gdy zakończy swoją pracę, powinien wszystko sprzątnąć, a w tym pomocne będą wszelkiego rodzaju pudełka czy koszyki.
Polecany artykuł:
Pokój dziecięcy - jakie kolory ścian?
Barwy w pokoju przedszkolaka nie muszą być już tak stonowane, jak u niemowlaka. Nasycone kolory są wręcz wskazane, bo pobudzają dzieci do działania. Oczywiście nie można z nimi przesadzać, ponieważ dziecko w strefie do spania potrzebuje wyciszenia. Rozwiązaniem może więc być np. jedna ściana wyklejona tapetą ze wzorem zgodnym z zainteresowaniami lub pomalowana farbą w intensywnym kolorze, reszta biała albo podobnie neutralna. Ważne by farby, które wybieramy do pokoju dziecka były hipoalergiczne i zmywalne (to naprawdę ważna cecha szczególnie w pokojach przedszkolaków).
Etap przedszkolny to czas, kiedy dziecko najwięcej eksperymentuje. Jest bardzo twórcze, testuje różne rzeczy i zwyczajnie niszczy sprzęty, podłogę, rysuje ściany i meble. Osobiście polecam niedrogie meble systemowe i najlepiej rosnące wraz z dzieckiem. Łatwo podwyższa się wtedy blat biurka, zmienia wysokość półek w szafach, rozsuwa łóżko, itd.
Często ozdabiam ściany naklejkami. Są mniej zobowiązujące niż tapeta. Można co roku zmieniać motywy, dopasowując np. do ulubionych bohaterów dziecka. Dodatkowo dobrze sprawdzają się wydzielone ściany malowane farbą tablicową i magnetyczną. Daje to naprawdę dużo radości młodym twórcom.
Pamiętajmy o oświetleniu! Warto uwzględnić mocniejsze dzienne, dodatkowe doświetlenie przy blacie oraz przy łóżku: lampkę do czytania i delikatne nocne światełko.
Bardzo przydaje się dywan, na którym dziecko będzie spędzało dużo czasu, składając klocki, puzzle czy bawiąc się zabawkami.
Polecany artykuł:
Pokój dziecięcy inspiracje
Dzieci w wieku przedszkolnym lubią utożsamiać się z bohaterami z bajek czy książek. Często spotyka się dość popularne motywy, jak piraci, księżniczki, superbohaterowie, roboty, itp. Dlatego wszelkie dodatki możemy dobierać zgodnie z gustem dziecka – nawet jeśli nam się nie do końca taki motyw będzie podobał. Świetną ozdobą są fotografie i rysunki oraz inne prace, które stworzyły same dzieci.
Warto by zarówno meble, jak i inne akcesoria wykonane były z naturalnych materiałów, jak np. drewno, wiklina, len czy bawełna. W ten sposób dzieci poznają także faktury – rozwijane są wtedy zdolności sensoryczne.
Pokój dla przedszkolaka to miejsce kreatywnej zabawy, ale i nauki. Jest także przestrzenią, gdzie dziecko odpoczywa. Połączenie tych wszystkich funkcji sprawi, że stanie się pomieszczeniem przyjaznym i lubianym przez najmłodszych.