Pokój dziecięcy - ustawny projekt pokoju dla dziecka. Praktyczne porady i inspiracje

2022-08-24 16:44

Jaki projekt pokoju dziecięcego będzie funkcjonalny i ustawny? Duże pokoje dla dzieci wcale nie muszą być ustawne. Mały pokój dziecięcy również może być praktycznie i wygodnie urządzony. O tym, czy pokój dziecka będzie wygodny, decyduje nie tylko jego wielkość, ale i kształt, rozmieszczenie okien i drzwi wewnętrznych. Co jeszcze wpływa na to, że pokój dziecięcy jest ustawny?

Pokój dziecka: inspiracje
Autor: Maria Miklaszewska Pokój dziecka to jego domowe królestwo. To w nim spędza większość czasu - tu się bawi, uczy i odpoczywa

Pokój dziecka to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Jego projekt musi połączyć w sobie kilka ważnych funkcji - podzielony jest na 3 strefy – przechowywania (szafa, regał), zabawy i  nauki (stolik, biurko, podłoga, domek-łóżko) oraz snu (drugie łóżko). Dobrze zaprojektowany pokój dziecka to taki, gdzie wszystko jest na swoim miejscu.

Ekspert radzi: jak urządzić pokój ucznia

Projekt pokoju dziecka: jaka wielkość?

Przeglądając projekty domów, zwracamy uwagę na metraż poszczególnych pomieszczeń. Myślimy zazwyczaj o tym, aby znacznie powiększyć sobie przestrzeń życiową. Dość mamy klitek, ciemnych kuchni i wąskich korytarzy. Możemy jednak łatwo wpaść w pułapkę nadmiernie dużych powierzchni domu, za które oczywiście przyjdzie nam zapłacić, a później utrzymywać i sprzątać.

Realizując projekt pokoju dla dziecka pamiętajmy, że nie tylko wielkość jest ważna. O tym, czy pokój jest naprawdę dobrze zaprojektowany, przekonamy się, ustawiając meble.

GALERIA: jak urządzić pokój dziecka - pomysły i inspiracje 

Projektowanie pokoju dziecka: podział na strefy

Projektując pokoje dzieci trzeba uwzględnić fakt, że pełnią one zwykle kilka funkcji, dlatego możliwość ich wygodnego podziału na poszczególne strefy ma zasadnicze znaczenie. Przestrzeń pokoju dziecka powinna dać się tak zaaranżować, by nie tylko zmieścić, ale i oddzielić poszczególne funkcje.

Chociaż strefy w pokoju dziecka mogą być różne i można ich wydzielić o wiele więcej, podstawowy podział opiera się o trzy przestrzenie – strefę snu, zabawy i nauki. Co prawda podział taki najlepiej sprawdza się w przypadku dzieci szkolnych, ale już na etapie przedszkola pewne rozwiązania warto wcielić w życie.

Jeśli więc pokój młodzieżowy jest jednocześnie sypialnią i miejscem nauki, musi być możliwość odizolowania łóżka od biurka z komputerem, a także urządzenia kąta, w którym będzie mógł przyjąć gości. Oczywiście wielkość pomieszczenia ma wpływ na wygodę urządzania pokoju. Jednak na nic nam metry kwadratowe, których nijak nie można zagospodarować.

Pokój dziecka: inspiracje
Autor: Mariusz Bykowski Projektując pokoje dzieci trzeba uwzględnić fakt, że pełnią one zwykle kilka funkcji, dlatego możliwość ich wygodnego podziału na poszczególne strefy ma zasadnicze znaczenie. Podstawowy podział opiera się o trzy przestrzenie – strefę snu, zabawy i nauki

Na co zwrócić uwagę, projektując pokój dziecka

  • Proporcje pokoju dziecka

Pokoje dla dzieci o kształcie zbliżonym do kwadratu łatwiej się urządza, a ich przestrzeń jest lepiej odbierana przez mieszkańców. Długi a wąski pokój przywodzi często na myśl przedział kolejowy. Ustawienie mebli wzdłuż ścian tylko pogłębi to nieprzyjemne wrażenie.

  • Drzwi wewnętrzne

Najpowszechniejszym błędem w sytuowaniu drzwi jest osadzanie ich w narożniku pomieszczenia tak, że po ich otwarciu za skrzydłem nic już się nie mieści. Przed otwartymi drzwiami musi pozostać dostatecznie dużo wolnego miejsca, aby nie wchodzić bezpośrednio na biurko czy szafę. Jeśli pokój jest przechodni, ma drzwi do osobnej łazienki czy garderoby albo własne wyjście na taras, trzeba w nim zapewnić miejsce na komunikację. Drugie drzwi w pokoju to dodatkowa powierzchnia potrzebna na dojście do nich oraz ich otwieranie.

  • Usytuowanie i wielkość okien

Podczas opracowywania projektu pokoju dziecka usytuowanie okien i drzwi ma nie mniejsze znaczenie. Jeśli okna są dużą płaszczyzną zajmującą znaczną powierzchnię ściany, to nie wykorzystamy jej na ustawienie regału czy szafy. Musimy pozostawić na tyle wygodne dojście do okien, by móc je swobodnie otwierać i zamykać. To, czy okno jest wysoko bądź nisko osadzone, ma wpływ na rodzaj mebli, które można pod nim ustawić – biurko, komodę czy tylko niską szafkę. Przed wysokimi portfenetrami trzeba zostawić wolną przestrzeń.

Pokój dziecka:inspiracje
Autor: Michał Skorupski Mały metraż w pokoju dziecka nie jest przeszkodą w urządzeniu przytulnego i funkcjonalnego miejsca

Więcej pomysłów na aranżację pokoju dla dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.