Pokój dziecięcy na poddaszu. Jak urządzić pokój dla dziecka? 12 inspirujących aranżacji

2024-07-12 10:28

Pokój dziecięcy na poddaszu - jak go funkcjonalnie urządzić? Aranżacja pokoju dziecka na poddaszu to spore wyzwanie. Szczególnie, gdy skosy są duże, a ścianki kolankowe niskie. Mimo tych trudności, aranżacja pokoju dziecięcego może sprawić wiele frajdy i przypomnieć ci jak fajnie być dzieckiem. Oto 14 pięknych aranżacji pokoi dziecięcych. Niech będą inspiracją do twórczych projektów.

Pokój na poddaszu z tapetą
Autor: Marcin Czechowicz Pod skośnym dachem można stworzyć dzieciom wygodną przestrzeń. Wzorzysta tapeta jest wiodącym elementem dekoracyjnym w aranżacji pokoju dla malucha.

Spis treści

  1. Meble w pokoju dziecka na poddaszu
  2. Podłoga w pokoju dziecka na poddaszu
  3. Jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu? Podpowiada ekspert z firmy FAKRO
  4. Słońce w pokoju dziecka na poddaszu

Meble w pokoju dziecka na poddaszu

Gdy dziecko jest małe, potrzebuje niskich sprzętów – stolików, krzesełek – a te bez problemu zmieszczą się pod skosami. Kłopot z zagospodarowaniem przestrzeni może się pojawić, gdy malec podrośnie, bo konieczne wtedy będą meble standardowej wysokości. Na poddaszu rozwiązaniem są sprzęty zrobione na wymiar. Można dzięki nim wykorzystać nawet takie zakamarki, które wydawały się bezużyteczne, np. montując w nich półki na książki czy zabawki albo robiąc w nich schowki.

Sprawdź też:

W pokoju dziecka na poddaszu doskonale sprawdzi się zagospodarowanie przestrzeni pod połacią dachu, na pojemną garderobę. Można zamknąć ją typowymi drzwiami przesuwnymi, bez uchwytów, by nie stanowiły dla dzieci zagrożenia w czasie zabawy. W pokoju maluchów ważne są kolory, ponieważ twórczo je pobudzają, ożywiają, inspirują. Pod skosami jednak należy ich używać dość ostrożnie, żeby nie wprowadzić wrażenia bałaganu. Unikniesz go, decydując się na neutralne kolory podłogi oraz połaci i stosując jedynie dwie, trzy żywsze barwy jako akcenty aranżacyjne. Wybierz funkcjonalne mebelki, łatwe do przestawiania, pojemniki na zabawki, miękki puf i ciepłą, np. korkową podłogę.

Zdaniem eksperta

Urządzając pokój dziecka na poddaszu każdy rodzic przede wszystkim powinien kierować się bezpieczeństwem swojej pociechy. Nie znaczy to jednak, że masz się trzymać sztywnych rygorów i nie urozmaicać wnętrza wygodnymi i ładnymi meblami, kolorowymi ścianami i dziecięcymi dodatkami.

Aranżacja pokoju wspólnie z dzieckiem może być świetną zabawą. Wasza współpraca z pewnością zaowocuje stworzeniem w pokoju wyjątkowego klimatu, a Twoja latorośl będzie przeszczęśliwa.

Podłoga w pokoju dziecka na poddaszu

Małe dziecko bawi się na podłodze, jej powierzchnię warto więc w pełni pokryć komfortową dla niego okładziną, np. korkową (z rolki lub paneli). Jest ciepła, amortyzuje upadki, głuszy hałas, nie elektryzuje się, czyli nie przyciąga kurzu, łatwo się ją też czyści – wystarczy wilgotna szmatka. Na posadzce drewnianej można położyć małe dywaniki „wyspy” albo wykorzystać przytulne pufy lub poduszki.

Zdaniem eksperta

Jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu? Podpowiada ekspert z firmy FAKRO

Pokój dla naszych pociech musi być odpowiednio dopasowany do ich potrzeb. Dużo naturalnego światła, a zarazem maksymalne bezpieczeństwo, które potrzebne jest podczas zabawy. Idealne do takich pomieszczeń są okna obrotowe FTP-V Secure, które w standardzie wyposażone są w elementy zwiększające ich bezpieczeństwo. Klamka z blokadą zabezpiecza przed niepożądanym otwarciem okna przez dziecko, a rozwiązania antywłamaniowe podnoszą odporność okna na włamanie. Dodatkowo laminowana szyba od wewnątrz nie spowoduje zagrożenia w razie jej ewentualnego rozbicia.

Pokój dziecka na poddaszu
Autor: materiały prasowe Pokój dziecka na poddaszu: okna obrotowe FTP-V Secure firmy Fakro

Słońce w pokoju dziecka na poddaszu

Żeby poddasze, a zwłaszcza pokój dzieci, uchronić przed nadmiarem światła słonecznego i zbytnim nagrzewaniem się, pomyśl o roletach (lub żaluzjach) do okien dachowych. Jeśli poddasze jest szczególnie silnie nasłonecznione, sprawdzą się rolety ze specjalną powłoką, dzięki której w upalne dni da się obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni Celsjusza (zimą zapobiegną też stratom ciepła). Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem są markizy zewnętrzne. Podobnie jak rolety stosowane od wewnątrz pomieszczenia nie utrudniają obrotu skrzydła.

W pokoju dziecka na poddaszu przyda się także roleta zaciemniająca. Dzięki niej we wnętrzu nawet w dzień zapanuje całkowity mrok. Nic więc nie przeszkodzi malcom w popołudniowej drzemce. Osłony okienne – zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne – mogą być obsługiwane ręcznie lub elektrycznie – za pomocą klawiatury bądź pilota. Współpracują też z czujnikami reagującymi na deszcz, światło itp. Coraz popularniejsze jednak stają się rolety na baterię słoneczną, która nie wymaga żadnego dodatkowego źródła zasilania.

Rolety do okien dachowych
Autor: materiały prasowe Rolety do okien dachowych mogą być obsługiwane ręcznie lub elektrycznie – za pomocą klawiatury bądź pilota (fot. Fakro).
Dom z widokiem
Okno balkonowe FGH-V Galeria Fakro

Autor: FAKRO

Okno balkonowe FGH-V Galeria

W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.

Dowiedz się więcej o stanie pod klucz. Wejdź do naszego poradnika i zadaj pytania naszym ekspertom! Kliknij w przycisk "PLAY" poniżej i rusz z budową swojego wymarzonego domu.

Nasi Partnerzy polecają