Wykończenie wnęki okiennej wokół okna dachowego z zastosowaniem szpalet: instrukcja

2018-03-08 11:24
Skręcanie elementów szpalety
Autor: FAKRO Skręcić trzeba elementy szpalety i przykręcić ją do rowków w oknie dachowym

Prawidłowe wykończenie wnęki okiennej wokół okna dachowego decyduje o ilości światła wpadającego do pomieszczenia i o dobrej cyrkulacji powietrza, dlatego nie wolno tego etapu prac bagatelizować. Sprawdź, jak to zrobić, wykorzystując gotowe szpalety, oferowane przez producenta okien połaciowych.

Najbardziej widocznym objawem złego wykończenia wnęki okiennej jest niewystarczające doświetlenie pomieszczeń na poddaszu. Jeśli przestrzeń przy suficie i w narożnikach pokoju pozostaje ciemna, a jasny jest tylko niewielki fragment wnętrza w okolicy okna, to znak, że światło załamuje się na krawędziach ościeża i nie może prawidłowo się rozproszyć. Nie jest to jednak najbardziej dotkliwy skutek błędnego rozwiązania. W znacznie gorszej sytuacji są mieszkańcy poddaszy, na których z powodu złej budowy ościeża dochodzi do nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza wokół okna dachowego i w jego narożnikach gromadzi się pleśń.

Sprawdź też:

Fakro szpalety wnęka okienna
Autor: FAKRO Wnęka okienna wykończona szpaletami jest odporna na uszkodzenia i łatwo ją utrzymać w czystości. Każde z okien w zestawie można wykończyć oddzielną szpaletą.

Wykończenie wnęki okiennej: płyty czy szpalety

Wykończenie zewnętrzne wnęki okiennej decyduje o końcowym efekcie estetycznym, ale też wspomaga znajdujące się pod nim warstwy izolacyjne. Do wykończenia można zastosować obudowy z płyt gipsowo-kartonowych lub gotowe obudowy z tworzywa lub z drewna, tak zwane szpalety. Wykonuje się je na zamówienie z giętego PCW albo z płyt drewnianych fornirowanych lub powlekanych. Po jej osadzeniu uzyskuje się estetycznie wykończone i łatwe do utrzymania w czystości ościeże. Dodatkową zaletą maskownic jest ochrona narożników wnęki przed uszkodzeniem.

Sprawdź też:

Uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz

Ocieplenie wokół okna dachowego musi być bardzo dobrze chronione przed wilgocią. Zawilgocenie materiału powoduje bowiem pogorszenie jego właściwości termoizolacyjnych. Dlatego od wewnątrz należy zamontować folię paroizolacyjną, która zatrzyma ciepłe, wilgotne powietrze. Trzeba też dążyć do ograniczenia wszelkich nieszczelności na połączeniu folii wokół ramy okiennej i tej pod skosami. Warto wykorzystać specjalny kołnierz paroszczelny z folii polietylenowej. Jego krawędzie mocuje się w wyfrezowanym rowku w ościeżnicy przygotowanym do montażu szpalety. Do każdego okna dobiera się odpowiedni rozmiar kołnierza paroszczelnego. Sprzedaje się go w zestawie z klejącą taśmą butylową do połączenia z ościeżnicą okna oraz odporną na wilgoć i starzenie jednostronnie klejącą taśmą do połączenia kołnierza z folią paroizolacyjną pod okładziną skosów.

WARTO WIEDZIEĆ
Szpalety wewnętrzne FAKRO

Autor: FAKRO

Szpalety wewnętrzne FAKRO

Szpalety wewnętrzne XLW-F przeznaczone są tylko do okien drewnianych, natomiast XLW-P do okien aluminiowo-tworzywowych. Służą do wykonania wnęki okiennej od strony pomieszczenia. Szpaleta XLW wykonana jest z wodoodpornych białych płyt laminowanych, dzięki czemu jest trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Ich użycie poprawia parametry cieplne otoczenia okna dachowego i nie ogranicza kąta padania światła. Biały kolor dobrze odbija światło poprawiając doświetlenie wnętrza.

Wykończenie wnęki okiennej: zasady

Aby właściwie wykończyć wnękę okienną, dolna jej część powinna być prostopadła do podłogi, a górna – równoległa. Ułatwia to prawidłową cyrkulację powietrza na poddaszu i skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji pary wodnej na oknie dachowym. Zastosowanie gotowej szpalety (obudowy) umożliwi szybkie i poprawne jej wykończenie od strony pomieszczenia. Jest ona wykonana z wodoodpornych białych płyt laminowanych, dzięki czemu pozostaje trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Jasny kolor dobrze odbija światło, a odpowiednie ukształtowanie nie ogranicza kąta padania promieni słonecznych. Ułatwia też dobranie prawidłowej ilości izolacji termicznej wokół okna dachowego.

Sprawdź też:

Artykuł powstał we współpracy z firmą FAKRO

Wykończenie wnęki okiennej: krok po kroku GALERIA ZDJĘĆ

Dom z widokiem
Okno balkonowe FGH-V Galeria Fakro

Autor: FAKRO

Okno balkonowe FGH-V Galeria

W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie