Najważniejsze parametry i funkcje okien dachowych
Okna dachowe można zamontować na każdym poddaszu. Nie ma znaczenia ani jego konstrukcja, ani kąt nachylenia połaci. Trzeba jednak wiedzieć, jak dopasować okna do konkretnej sytuacji i potrzeb.
Okna dachowa umieszczone w połaci wpuszczą nawet o 50% więcej naturalnego światła niż pionowe. Pozwala to oświetlić większą powierzchnię pomieszczenia, a światło padające z góry optycznie też je powiększy.
Ciepłe okna dachowe
O izolacyjności termicznej okna świadczy wartość współczynnika Uw, która nie może być większa niż 1,1 W/(m2.K). Aby nie zmniejszyć izolacyjności okna, trzeba szczelnie osadzić je w połaci. W przeciwnym razie na styku ramy z dachem powstanie mostek termiczny, a na poddasze mogą się przedostawać wiatr i wilgoć. Do okien dobiera się dopasowane rozmiarem zestawy izolacyjne ułatwiające poprawne zabezpieczenie okna. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła warto montować w kołnierzach izolujących termicznie i osadzać je poniżej płaszczyzny pokrycia dachowego.
Jak wyciszyć poddasze?
Na akustykę okien dachowych warto zwrócić uwagę nie tylko wtedy, gdy dom stoi przy ruchliwej trasie. W sypialni irytujący może być nawet odgłos deszczu bębniącego o pokrycie dachowe albo szybę w oknie. Słychać to znacznie bardziej niż w przypadku okien montowanych w ścianie, bo deszcz uderza pod większym kątem. W takiej sytuacji warto wybrać okna z wyciszającym pakietem szybowym, który obniża poziom hałasu powodowanego przez deszcz o 7 dB w porównaniu z pakietem standardowym. Ucho ludzkie odbiera wtedy o połowę mniejszy hałas. Dodatkową zaletą takiej szyby jest też bardzo dobra dźwiękochłonność, na przykład Rw = 37 dB.
Polecany artykuł:
Wygodna obsługa okien dachowych
Wygoda użytkowania okien dachowych zależy od zamontowania okna względem podłogi i sposobu jego użytkowania. Do standardowej obsługi używa się klamki umieszczonej na dole bądź na górze skrzydła albo uchwytu przymocowanego do jego górnej części W oknach osadzonych nisko i nad meblami wygodniejsze jest górne otwieranie. Natomiast gdy skrzydło jest na tyle wysoko, że wygodnie sięga się jedynie do jego dolnej krawędzi, lepsze jest otwieranie dolne.
Znaczenie ma też sposób otwierania skrzydła. Najpopularniejsze są okna obrotowe, w których oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie jego wysokości. Aby podczas otwierania okna nie uderzyć się skrzydłem w głowę, warto umieszczać je przynajmniej 150 cm nad podłogą. Łatwiej podejść do krawędzi otwartego okna uchylno-obrotowego, którego uchylone skrzydło znajduje się na zewnątrz połaci. Kompromisem między tymi konstrukcjami jest okno o podwyższonej osi obrotu. Otwarte skrzydło znajduje się wyżej niż w oknie obrotowym o takiej samej wysokości, a do pomieszczenia wsuwa się tylko górny jego fragment. Jeśli okno będzie wstawione bardzo wysoko, może mieć najprostszy sposób otwierania – obrotowy.
Jeżeli okno dachowe ma być wykorzystywane do przewietrzania, warto wybrać je w wersji sterowanej elektrycznie. Jednak gdy będzie otwierane okazjonalnie, można je obsługiwać ręcznie za pomocą drążka. W przypadku okien montowanych poza zasięgiem użytkownika warto wziąć pod uwagę takie z pakietem szybowym z powłoką łatwo zmywalną. Znacznie łatwiej utrzymać wtedy szyby w czystości, bo zanieczyszczenia organiczne zmywa z nich deszcz.
Okna dachowe zapewniające komfort termiczny
Do zapewnienia sprawnej wentylacji pomieszczeń nie wystarczą kratki wywiewne – okna dachowe muszą mieć nawiewniki. Te, które ich nie mają, są przeznaczone do domów z wentylacją mechaniczną lub do pomieszczeń z nawiewnikami ściennymi. Sam nawiewnik to w wielu wypadkach za mało, by pod skosami nie było zaduchu. Okna dachowe powinny mieć specjalnie dopasowane osłony (żaluzje lub rolety), które pomogą ograniczyć przegrzewanie wnętrza. Najlepiej chronią te umieszczone po zewnętrznej stronie, bo odcinają dopływ promieni słonecznych i zatrzymują energię cieplną.