Pozwolenie na montaż okien dachowych. Kiedy jest potrzebne pozwolenie, a kiedy zgłoszenie? Jakich budynków dotyczą formalności?

2024-11-20 10:39

Zależnie od okoliczności, w których montuje sie okna dachowe, oraz rodzaju budynku, ich montaż może odbyć się bez żadnych formalności albo wymagać zgłoszenia, a nawet pozwolenia na budowę. Zobaczmy, co mówią o tym przepisy budowlane.

Spis treści

  1. Remont domu a okna dachowe
  2. Remont bez formalności
  3. Zgłoszenie remontu
  4. Przebudowa domu a okna dachowe
  5. Zgłoszenie przebudowy
  6. Pozwolenie na przebudowę
  7. Zawsze pozwolenie na wstawienie okien dachowych

Okna dachowe montuje się na różnych etapach życia budynku – podczas jego wznoszenia, remontu, przebudowy. Okna w dachu są elementem konstrukcji budynku i jeśli wznosimy nowy dom, nie wymagają dodatkowych formalności - budowa odbywa się na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia, jeśli są wymagane. Okna połaciowe możemy też wstawić podczas remontu albo przebudowy budynku. Jakich wymaga to formalności?

Remont domu a okna dachowe

Za remont domu uważa się takie prace budowlane, w których efekcie następuje odtworzenie stanu pierwotnego budynku, a także naprawa elementów, które uległy zniszczeniu. Jeśli wymieniamy okna dachowe na nowe, to wstawiamy takie o identycznych rozmiarach jak wcześniej zamontowane i w tych samych miejscach.

Remont bez formalności

Są 2 przypadki, gdy nie ma obowiązku żadnych formalności urzędowych związanych z remontem domu. Dotyczy to budynków, które można by obecnie zbudować na podstawie zgłoszenia, czyli są to domy, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, lub o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Zgłoszenie remontu

Są 3 przypadki, gdy remont trzeba zgłosić. Dotyczy to budynków jednorodzinnych usytuowanych przy granicy działki, bliźniaków lub domów szeregowych (są to więc budynki w bezpośrednim sąsiedztwie, oddziałujące na działkę sąsiada). Należy wtedy dokonać zgłoszenia robót budowlanych.

Przebudowa domu a okna dachowe

Przebudowa domu powoduje zmianę sposobu użytkowania całości lub części budynku, a także zmienia wielkość i układ obciążeń. W efekcie nastąpi zmiana parametrów technicznych i użytkowych budynku. Adaptacja poddasza na cele użytkowe ze wstawieniem okien dachowych jest więc przebudową. Samo wstawienie okien w dachu, w którym ich wcześniej nie było, a także wstawienie okien o większych wymiarach niż wcześniej, jest także przebudową.

Zgłoszenie przebudowy

Przebudowę budynku należy zgłosić, gdy będzie ona obejmować przegrody zewnętrzne, czyli na przykład dach, ale nie doprowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynku. Czyli okna dachowe będą wstawione w takich miejscach w połaci, że zostanie zachowana odległość 3 lub 4 m od granicy działki.

Pozwolenie na przebudowę

Jest potrzebne, gdy obejmuje ona przegrody zewnętrzne, na przykład dach, i w jej efekcie zwiększy się obszar oddziaływania budynku poza działkę inwestora. Jest to zatem sytuacja, gdy w dachu zostaną zamontowane okna dachowe, zwłaszcza kolankowe albo balkonowe. Wstawia się je w dachu i ścianach zewnętrznych, a to wymagana zachowania odległości 4 m od granicy działki. Jeśli ta odległość jest przekroczona (jest mniejsza), w takiej sytuacji konieczne jest pozwolenie, a także przygotowanie projektu budowlanego.

Zawsze pozwolenie na wstawienie okien dachowych

Są budynki i sytuacje, które zawsze wymagają pozwolenia na budowę, żeby wstawić okna dachowe, bez względu na to, czy jest to remont, czy przebudowa budynku.

Należy tu wymienić wstawienie okien dachowych:

  • w budynku wpisanym do rejestru zabytków,
  • w budynku na obszarze wpisanym do rejestru zabytków,
  • w budynku na terenie wymagającym przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub obszar Natura 2000.
Listen to "Ogrzewanie - Piec czy kominek? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Remontuje: Jak łatwo nałożyć gładź szpachlową
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie