Wstawianie okien dachowych bez ingerencji w konstrukcję dachu

2024-11-20 10:41

Okna dachowe pozwalają komfortowo mieszkać na poddaszu. Jaki jest najprostszy sposób na ich wstawienie w połać? Taki, gdy nie trzeba wykonywać zmian w konstrukcji dachu. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania albo wyboru domu, żeby wstawienie okien nie wymagało ingerencji w konstrukcję dachu.

Spis treści

  1. Jaki jest rozstaw krokwi w dachu?
  2. Jakie okna dachowe można najłatwiej wstawić?
  3. Jak wstawić bardzo wąskie okna dachowe?
  4. Wielkie przeszklenia na dachu bez ingerencji w konstrukcję
  5. Unikaj skomplikowanych dachów
  6. Kiedy są potrzebne zmiany w konstrukcji?

Najwygodniej jest, gdy okna dachowe montuje się między krokwiami. Taka praca nie jest skomplikowana, nie pojawiają się dodatkowe problemy z mocowaniem, uszczelnieniem i ociepleniem styku okna z konstrukcją dachu. Producenci okien dachowych dostosowali ich szerokość do typowych rozstawów krokwi stosowanych w konstrukcji dachu. Jeśli kupimy okna o kilka centymetrów (3-5) węższe montażyści wstawią je bardzo szybko.

Jaki jest rozstaw krokwi w dachu?

Krokwie to podstawowe belki nośne, na których opiera się pokrycie dachowe. Standardowy rozstaw krokwi wynosi 80-110 cm. Taki jest stosowany w projektach gotowych, jak i wykonywanych na indywidualne zamówienie. W starych domach można znaleźć dachy, w których krokwie znajdują się również w takiej odległości, ale także ze znacznie gęściej ustawionymi krokwiami. Dlatego planując remont takiego domu ze wstawieniem okien w dach, zwróćmy uwagę na jego więźbę.

Jakie okna dachowe można najłatwiej wstawić?

Bez ingerencji w konstrukcję dachu można wstawić typowe okna o szerokości 78 lub 94 cm. Po obu ich stronach często pozostaje tyle luzu, żeby bezproblemowo wykonać montaż. Okna dachowe mocuje się na krokwiach i łatach za pomocą kątowników.

Jak wstawić bardzo wąskie okna dachowe?

Najmniejsza szerokość okien połaciowych to 55 lub 66 cm. Przy typowym rozstawie krokwi pozostaje po bokach zbyt wiele miejsca. W takiej sytuacji konieczne jest dobicie belek pomocniczych do krokwi z jednej lub z dwóch stron. Okno przytwierdza się wtedy odpowiednio do belki i krokwi, a także łat.

Wielkie przeszklenia na dachu bez ingerencji w konstrukcję

Obecnie modne są rozległe szklane płaszczyzny w ścianach. Takie realizacje są możliwe także w dachu. Mają one postać zespolenia okien dachowych. Warto zwrócić uwagę, jaki rozstaw krokwi i jaki wymiar okien jest w projekcie. Jeśli zostaną wybrane okna o szerokości o 3-5 cm mniejszej niż odległość między krokwiami, montaż zespolenia na przykład 4 okien będzie szybki i nieskomplikowany. Wadą takiego rozwiązania jest szersza odległość między oknami, bo jest między nimi krokiew mająca ok. 10 cm grubości. Żeby móc bliżej wstawić okna, konieczna jest już ingerencja w konstrukcję dachu.

Warto wiedzieć

Unikaj skomplikowanych dachów

Żeby bez większych kłopotów zamontować okna najlepiej wybierać proste dachy o rozległych, nieskomplikowanych połaciach. Krokwie opiera się na murłatach, płatwiach, jętkach, kleszczach i kalenicy. Pod dachami wielospadowymi więźba jest bardziej skomplikowana, zwłaszcza w załamaniach płaszczyzn, i może ograniczać powierzchnię nadającą się do zastosowania okien lub w ogóle uniemożliwić wstawienie okna w połać. To ma znaczący wpływ na doświetlenie pomieszczeń na poddaszu.

Kiedy są potrzebne zmiany w konstrukcji?

Lubimy duże okna, bo dają dużo światła w pomieszczeniach. Producenci okien dachowych mają w ofercie także szersze okna - mające w podstawie 114 czy 134 cm. Jednak będą one wymagały wycięcia fragmentu krokwi i wstawienia wymianów, czyli krótkich belek łączących sąsiednie krokwie. Przenoszą one obciążenia na sąsiednie krokwie pełnej długości.

Listen to "Ogrzewanie - Piec czy kominek? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Remontuje: Jak łatwo nałożyć gładź szpachlową
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie