Poddasze w drewnie - patent na klimatyczne wnętrze pod skosami. Jak urządzić poddasze w drewnie?
Jeśli poddasze, to w drewnie. Nie tylko drewniane belki poddasza, ale też wykończone nim skosy to dobry sposób na klimatyczne wnętrze. Sprawdzamy, jakiego rodzaju drewno sprawdzi się najlepiej na poddaszu? Jakie materiały najlepiej zastąpią płyty g-k: boazeria, płyta OSB czy sklejka?
Autor: Piotr Mastalerz
Wnętrze poddasza, w którym dominuje drewno i surowa cegła.
Spis treści
- Charakter poddasza w drewnie
- Poddasze urządzone w drewnie - zdjęcia
- Aranżacja poddasza z elementami drewnianymi
- Drewniane elementy konstrukcyjne: klimatyczny wystrój poddasza
- Poddasze w drewnie zamiast g-k
- Zobacz poddasze w drewnie - adaptacja zabytkowego poddasza
Charakter poddasza w drewnie
Na wygląd poddasza mają wpływ przede wszystkim konstrukcja dachu oraz poprowadzone instalacje. Wszystkie te elementy można ukryć wykonując zabudowę poddasza z płyty g-k lub zupełnie na odwrót – pozostawić je jako dekoracje, nadające charakter wnętrzu. Uwidoczniona drewniana konstrukcja więźby dachowej czy ceglany komin pomogą stworzyć we wnętrzu wyjątkową atmosferę poddasza.
Aby charakter wymarzonego poddasza w drewnie mógł być zachowany, trzeba o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu. Warstwy ocieplenia dachu muszą być odpowiednio zamontowane, aby nie zakryły drewnianej konstrukcji. Jeśli chcemy uwidocznić tylko słupy, miecze, niektóre płatwie czy jętki, mamy nieco łatwiejsze zadanie.
Sprawdź też:
- Jak urządzić kuchnię na poddaszu - porady i galeria zdjęć >>>
- Łazienka z oknem na poddaszu - 5 zasad dobrego projektu >>>
- Salon na poddaszu bez błędów - radzi dekorator wnętrz >>>
Wiedząc, które elementy więźby dachowej będą zdobiły swoim urokiem poddasze, można dobrać odpowiednie drewno. Estetycznie oheblować belki i słupki oraz wykorzystać łączenia ciesielskie, zamiast nieestetycznych blaszanych złączek. Drewno należy również zabezpieczyć przed szkodnikami, grzybami oraz ogniem. Możemy nadać drewnu inny kolor lub zupełnie pobielić. Białe podpory dachu zyskają na lekkości. Do pomalowania drewna najlepiej nadają się lakierobejce, olejobejcę lub biała farba.
Poddasze urządzone w drewnie - zdjęcia
Autor: Piotr Mastalerz
Wnętrze poddasza, w którym dominuje drewno i surowa cegła.
Aranżacja poddasza z elementami drewnianymi
Odsłonięta konstrukcja dachu we wnętrzach w stylu rustykalnym powinna mieć naturalną lub przyciemnioną barwę, w sielskich – najlepiej pomalować ją na pastelowy kolor. W pomieszczeniach nowoczesnych nie musi tworzyć czytelnego rytmu konstrukcji. Można nadać jej np. mocny, czarny kolor i nietypową funkcję, choćby wieszaka na ubrania.
Zróżnicowanie faktur naturalnych materiałów świetnie je podkreśla i zapobiega powstawaniu aranżacyjnej monotonii. Elementy konstrukcji drewnianej i podłogę z drewna dobrze jest zestawić z idealnie gładką ścianą, np. zrobioną z płyt karton g-k pomalowanych na neutralny biały kolor. Ale nie wszystkie ściany i skosy muszą być takie. Jedna z nich, lub jedynie ich część można pokryć tynkiem strukturalnym. Chodzi o to, by odegrała rolę akcentu dekoracyjnego, ale nie przytłoczyła pomieszczenia. Podobnie zadziała ceglany mur odkryty spod starych powłok farb i tynków. Pamiętaj tylko, że trzeba go zaimpregnować – zyska nowy blask i nie będzie ulegał zniszczeniu.
Drewniane elementy konstrukcyjne: klimatyczny wystrój poddasza
Poddasze ma najczęściej dużo różnych płaszczyzn - ścianek kolankowych, załamań połaci, kominów. Im jest ich więcej, tym aranżacja powinna być prostsza, by nie wprowadzić chaosu. To ważne również wtedy, gdy zależy nam na wyeksponowaniu naturalnych materiałów - słojów drewna na podłodze lub skośnej ścianie, faktury wiekowej więźby. Zachowasz ich naturalny wygląd, impregnując je olejem. Elementy drewniane możesz też przyciemnić lub rozjaśnić lakierobejcą. Ciemne drewno sprawdzi się na wysokim i dość przestronnym poddaszu. Małą przestrzeń takie elementy mogą zdominować.
Poddasze w drewnie zamiast g-k
Najczęściej poddasza wykańcza się płytami g-k, bo przypominają tradycyjny tynk i można je dowolnie dekorować. A po jakimś czasie ten wygląd zmieniać. Jednak to nie jedyne materiały stosowane na skośne powierzchnie. Poddasze w drewnie prezentuje się bardzo dobrze. Istnieją rożne sposoby wykańczania połaci dachu w drewnie i nie wszystkie potrzebują przykręcenia rusztu nośnego.
- Płyty OSB
Wytwarzane są z wiórów drzewnych sklejonych żywicą. Mają budowę trójwarstwową. Ich krawędzie są proste lub profilowane tak, aby udało się je łączyć na wpust i wypust. Można je bezpośrednio przybijać do krokwi, oczywiście o ile te będą równe i ustawione w jednej osi. Okładzinę OSB można bezpośrednio wykończyć tapetą wzmocnioną włóknem szklanym. Jeśli komuś podoba się specyficzna faktura płyt i odpowiada takie wykończenie poddasza w drewnie, może je polakierować lub wykończyć lakierobejcą. Szczeliny między płytami maskuje się płaskimi listewkami.
- Sklejka
Powstaje ze sklejania kilku warstw forniru o grubości około 1,5 mm. Włókna każdej z nich są ukierunkowane prostopadle do poprzednich. Taka budowa zapewnia, odpowiednią sprężystość i wytrzymałość na odkształcenia. Sklejka wytwarzana jest zazwyczaj z drewna gatunków liściastych: brzozy, świerku, sosny, buku i olchy. Płyty ze sklejki mocuje się w identyczny sposób jak płyty OSB. Po ułożeniu można je polakierować , wykończyć farbą, lakierobejcą, bejcą lub olejem do drewna. Szczeliny można uszczelnić silikonem, uszczelniaczem akrylowym lub polimerowym.
- Boazeria
Deski boazeryjne robi się najczęściej z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, brzozowego, bukowego, jesionowego, klonowego, dębowego. Na jednej powierzchni można zastosować deski z kilku gatunków, aby osiągnąć efekt kontrastu. Niekiedy producenci profilują powierzchnie desek, by uatrakcyjnić ich wygląd. Okładzina z desek wymaga zabezpieczenia lakierem, farbą, lakierobejcą, impregnatem dekoracyjnym. Boazeria nadaje się raczej do pomieszczeń suchych, choć po odpowiednim zabezpieczeniu zwiększy się jej odporność na wilgoć.
Zobacz poddasze w drewnie - adaptacja zabytkowego poddasza
Autor: archiwum muratordom
Inwestorzy: Emilia i Wojciech Kocjanowie Projekt i wykonanie: własne. Efektowne przekształcenie strychu zabytkowej kamienicy w piękne wysokie mieszkanie z klimatem, jakiego nie udałoby się uzyskać w nowym domu.
Dowiedz się więcej o stanie surowym otwartym. Wejdź do naszego poradnika i zadaj pytania naszym ekspertom! Kliknij w przycisk "PLAY" poniżej i rusz z budową swojego wymarzonego domu.