Czy okna aluminiowe są dobre? Poznaj zalety okien aluminiowych
Nowoczesne profile aluminiowe pozwalają konstruować okna, które z powodzeniem mogą być stosowane nawet w budownictwie pasywnym i konkurować z innymi pod względem zarówno designu, jak i parametrów technicznych.
Spis treści
- Czy okna aluminiowe są dobre?
- Budowa ciepłych profili okiennych
- Ciepłe okna aluminiowe do domu
- Smukła elegancja okien aluminiowych
- Wykończenie profili
Czy okna aluminiowe są dobre?
Najczęściej okna aluminiowe były stosowane głównie przez inwestorów komercyjnych, ale w ostatnich latach coraz chętniej są montowane w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Wysoka wytrzymałość aluminium pozwala na konstruowanie okien wielkoformatowych, które od kilku sezonów są wyraźnym trendem we współczesnym budownictwie. Ten materiał ma również większe możliwości konstrukcyjne niż PCW i drewno, a dzięki plastyczności pozwala na wykonywanie stolarki w nietypowych kształtach i rozmiarach. Profile aluminiowe są też znacznie mniej podatne na uszkodzenia i odkształcenia.
Okna aluminiowe nie odkształcają się pod wpływem promieniowania słonecznego, co się zdarza w oknach wykonanych z PCW. W porównaniu z oknami drewnianymi są o wiele bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych (w tym na korozję biologiczną), nie wymagają też tak częstej konserwacji i zapewniają większe bezpieczeństwo pożarowe.
W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykorzystuje się konstrukcje aluminiowe wykonane z systemów okienno-drzwiowych oraz przesuwnych. W pierwszej grupie ościeżnica i zamontowane w niej skrzydło są zbudowane z profili o zbliżonym kształcie i podobnych wymiarach. Szczelność konstrukcji jest w dużym stopniu zapewniana przez uszczelkę centralną, która znajduje się pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem i jest umieszczona na całym obwodzie okna lub drzwi.
Inaczej jest w przypadku systemów drzwi przesuwnych. Tworzone w nich konstrukcje mają dużo większe rozmiary, a ościeżnica musi przenieść masę każdego ze skrzydeł przez szynę, po której się ono porusza. Głębokość ościeżnicy zależy więc od liczby zastosowanych skrzydeł przesuwnych. W inny sposób zapewnia się też szczelność przeszklenia. W nowoczesnych systemach wykorzystuje się mechanizm podnoszący skrzydło – w zamkniętych drzwiach skrzydło znajduje się w pozycji dolnej i spoczywa na uszczelkach, przy ich otwieraniu skrzydło najpierw się podnosi i później przesuwa.
Budowa ciepłych profili okiennych
Zmieniające się przepisy i rosnące wymagania w doniesieniu do izolacyjności termicznej okien wymusiły na producentach stosowanie nowych rozwiązań technicznych. Istotną zmianą konstrukcyjną, która pozwoliła zmniejszyć przenikanie ciepła przez profile, było ich poszerzenie i podział na komory. Kolejnym krokiem było zastosowanie przekładek termicznych z tworzyw sztucznych (w tym dzielonych, które dodatkowo zredukowały rozszerzalność aluminium pod wpływem warunków atmosferycznych) oraz wkładów izolacyjnych. W ofercie rynkowej są okna, w których skrzydła są zbudowane z profili o głębokości 11,9 cm, a ościeżnice – 11 cm. W zależności od systemu profile są trzy-, cztero- lub pięciokomorowe. Aby osiągały odpowiednie parametry cieplne, stosuje się specjalne uszczelki (najczęściej z kauczuku syntetycznego EPDM) i przekładki termiczne wewnątrz kształtowników, na przykład z poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym, wkłady z pianki izolacyjnej (grubości 35-62 mm), a w najcieplejszych rozwiązaniach także z aerożelu (materiału o bardzo dobrej termoizolacyjności, który jest rodzajem sztywnej piany o bardzo małej gęstości). Wypełnienia termiczne są umieszczane głównie w środkowych komorach profili (ich kształt zbliżony jest do prostokąta). Innym rozwiązaniem są izolatory profilowane, które dodatkowo zwiększają sztywność profili okiennych.
Producenci oferują również profile z dodatkowym klinem z pianki izolacyjnej, umieszczonym we wrębie przyszybowym, który dodatkowo minimalizuje straty energii w miejscu osadzenia szyby. To rozwiązanie w połączeniu ze specjalnymi uszczelkami przyszybowymi z rdzeniem piankowym zapewnia jeszcze lepszą izolacyjność cieplną okna. Taki profil jest też wyposażony w specjalną uszczelkę środkową – koekstrudowaną, czyli zespoloną z profilem, i wyprofilowaną w podwójne wpusty i płetwę.
Ta budowa pozwoliła osiągnąć bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła profilu na poziomie Uf = 0,71 W/(m2·K).
- Sprawdź także: Gwarancja na okna dachowe - czego dotyczy i ile może trwać?
Standard certyfikacji produktów Cradle to Cradle to wieloaspektowa ocena produktów w pięciu kategoriach związanych ze zdrowiem ludzi i dobrem środowiska naturalnego. Charakteryzuje się innowacyjnym podejściem do kwestii ochrony środowiska naturalnego, wyznaczając nowy kierunek w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i stawiając coraz wyższe wymagania światowej gospodarce oraz firmom produkcyjnym. Producent musi udowodnić, że stosuje materiały wolne od niebezpiecznych substancji oraz wyprodukowane przy użyciu energii odnawialnej, tak by były one bezpieczne i nieszkodliwe dla ludzi oraz środowiska naturalnego oraz stanowiły element gospodarki o obiegu zamkniętym (produkty ekologiczne i w 100% przetwarzalne). Wyrób z takim certyfikatem uznawany jest za produkt o preferowanym standardzie przy podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji zakupowych. Coraz więcej producentów systemów z aluminium ma w swojej ofercie produkty, które uzyskały ten certyfikat.
Ciepłe okna aluminiowe do domu
W dużych, nowoczesnych przeszkleniach ogromne znaczenie ma izolacyjność termiczna pakietu szybowego. Standardem są już pakiety dwukomorowe wypełnione argonem lub kryptonem z ciepłymi ramkami dystansowymi, o Ug = 0,5 W/(m2·K). W połączeniu z izolowanymi termicznie profilami aluminiowymi pozwalają produkować okna spełniające nawet rygorystyczne kryteria stawiane budownictwu pasywnemu. Najcieplejsze okna jednoskrzydłowe o wymiarach referencyjnych 123 x 148 cm charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła Uw = 0,53 W/(m2·K). Ale standardem są produkty o Uw na poziomie 0,8 W/(m2·K), które spełniają zaostrzone od stycznia 2021 r. wymagania Warunków technicznych (Uw ≤ 0,9 W/(m2·K)).
Liczy się jednak spełnienie wymagań co do wartości współczynnika przenikania ciepła nie tylko dla okna referencyjnego, lecz dla każdego okna, które jest montowane w budynku. A wartość ta zależy zarówno od parametrów użytych profili i szyby, jak i od rozmiarów okna. Im większe okno, tym udział szyby jest większy, a to ona ma lepszą izolacyjność termiczną niż rama. Dlatego okna o większych wymiarach charakteryzują się mniejszą (lepszą) wartością Uw w porównaniu z oknem referencyjnym, a mniejsze są zazwyczaj zimniejsze. Jednak im cieplejsze są profile, tym różnice są mniejsze. Pokazuje to przykład okna ze skrzydłami rozwieralnymi wyprodukowanego w systemie MB-104 Passive SI z profili o Uf = 0,83 W/(m2·K) i pakietem szybowym z ciepłą ramką o Ug = 0,5 W/(m2·K). Okno referencyjne o wymiarach 123 x 148 cm charakteryzuje się Uw = 0,68 W/(m2·K), okno o wymiarach 150 x 150 cm – Uw = 0,66 W/(m2·K), a jeszcze większe, 150 x 300 cm – Uw = 0,63 W/(m2·K).
- Dowiedz się więcej: Okna drewniane – co potrafią i jakie kupić? Sprawdź, dlaczego okna drewniane to dobry wybór
Na rynku są dostępne dwa rodzaje konstrukcji aluminiowych bazujących na tak zwanych profilach zimnych i ciepłych.
Różnią się one budową, parametrami technicznymi oraz zastosowaniem. Pierwsze wykorzystuje się do wykonywania konstrukcji (wewnętrznych i zewnętrznych) niewymagających izolacji, na przykład różnych typów ścian działowych, okien, do zabudowy balkonów.
Do produkcji okien są stosowane profile izolowane termicznie, z dodatkowymi uszczelkami, przekładkami i materiałem izolacyjnym.
Smukła elegancja okien aluminiowych
Plastyczność i wytrzymałość aluminium pozwalają na uzyskanie znacznie węższych profili okiennych niż z drewna lub tworzywa sztucznego. Przekłada się to na wygląd przeszkleń – okna wydają się smuklejsze, a szyby mają większą powierzchnię. Efekt ten można jeszcze wzmocnić, częściowo lub całkowicie ukrywając ramy pod tynkiem. Pozornie pozbawione ram szyby dają wrażenie jeszcze większego przeszklenia, wpisują się w aktualne trendy stawiające na minimalizm i efektywne doświetlenie wnętrz. Taki montaż zapewnia oknom niezbędną stabilność i optymalną izolację termiczną.
Ale okna aluminiowe mają też znacznie szersze ramy, które umożliwiają osadzenie w nich nawet wyjątkowo dużych i ciężkich przeszkleń, na przykład pakietów szybowych o grubości dochodzącej do 85 mm.
Profile charakteryzujące się wysoką izolacją termiczną pozwalają na konstruowanie okien ze skrzydłami rozwieralno-uchylnymi o szerokości do 170 cm i wysokości do 290 cm. Te z mniejszą izolacją i bardziej wytrzymałymi wzmocnieniami dają możliwość wykonania większych skrzydeł. Jednak by uzyskać jak największą powierzchnię szyby, wybiera się okna nieotwierane lub ze skrzydłami przesuwnymi, których szerokość i wysokość mogą dochodzić do 4 m.
Efekt wizualny w oknach otwieralnych zależy od ich konstrukcji. W nowoczesne trendy architektoniczne i minimalistyczny design wpisują się okna ze skrzydłami zlicowanymi z ramą o prostych, geometrycznych kształtach. Alternatywną propozycją są okna ze skrzydłami ukrytymi za ramą ościeżnicy. Uzyskano w nich efekt wizualny jednej ramy, jak w przypadku stałego szklenia. Dostępne są też okna aluminiowe o formie tradycyjnej, w których profile na ościeżnicy i skrzydle nawiązują do ozdobnego profilowania okien drewnianych.
Konstrukcje aluminiowe mają też znacznie większe możliwości w konstruowaniu dużych przeszkleń narożnych – ich wysokość dochodzi do 3 m, a szerokość części schodzących się w narożniku 2,4 i 3 m.
Wykończenie profili
Często dany system okienno-drzwiowy jest dostępny w kilku wariantach stylistycznych, a także z wykończeniem podobnym jak oferowane w oknach wykonanych z tworzywa albo drewna. Profile mogą być lakierowane (malowane proszkowo na dowolny kolor palety RAL), anodowane lub pokryte powłokami drewnopodobnymi, o efekcie matowym, metalizowanym lub błyszczącym. Można też kupić okna, w których profile są inaczej wykończone od strony elewacji, a inaczej od strony wnętrza. Pozwala to nie tylko na dopasowanie okien do stylu i kolorystyki elewacji, ale także do aranżacji poszczególnych pomieszczeń.
- Przejdź do galerii: Jak zamontować okno dachowe? Instrukcja
Autor: FAKRO
Przygotowując odpowiedniej wielkości otwór pod montaż okna należy wyciąć docieplenie, rozciąć folię dachową oraz wyciąć łaty