Gwarancja na okna dachowe - czego dotyczy i ile może trwać

2020-09-18 10:46
Okna dachowe i pionowe FAKRO
Autor: FAKRO Okna dachowe, ze względu na trudne warunki eksploatacyjne, są traktowane wyjątkowo restrykcyjnie. Ich budowa i parametry muszą być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach

Sprawdzamy, jaka jest gwarancja na okna dachowe. Okna połaciowe są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego warto wybierać takie, które w razie wystąpienia wad będziemy mogli wymienić na nowe lub naprawić na koszt ich producenta.

Jak każdy wyrób wprowadzany do obrotu, okna dachowe są objęte dwuletnią rękojmią, ale ponadto producenci dają gwarancję na trwałość ich konstrukcji oraz sprawne działanie. Przy odbiorze/montażu okien powinniśmy otrzymać dokumenty gwarancyjne na papierze lub pobrać ze strony internetowej producenta. Wielu producentów okien dachowych oferuje wydłużenie okresu gwarancyjnego w pewnym zakresie, jeśli wyrób zostanie zarejestrowany w ich serwisie. Gwarancje udzielane przez poszczególne firmy różnią się długością trwania i są bardzo różnie sformułowane, więc zawsze trzeba dobrze się z nimi zapoznać.

Bieg okresu gwarancji liczy się od wydania produktu kupującemu. Gwarancja na okna dachowe obejmuje wady produktu powstałe z przyczyn producenta, czyli np. wynikające z użycia wadliwych materiałów, a także błędów projektowych i produkcyjnych.

Spis treści

  1. Gwarancja na szyby hartowane
  2. Podstawowa gwarancja na okna dachowe
  3. Rozszerzenia gwarancji na okna dachowe
  4. Wyłączenia z gwarancji
  5. Gwarancje na akcesoria do okien dachowych
  6. Realizacja uznania gwarancji

Gwarancja na szyby hartowane

To jest pierwszy, najważniejszy punkt gwarancji na okna dachowe. Są one instalowane w połaci, która będzie narażona na wiele czynników zewnętrznych. Szyby i całe okna będą podlegały naprężeniom termicznym związanym ze zmianami temperatury w ciągu dnia, które następują wiele razy w sezonie. Na okna dachowe będzie padał deszcz, śnieg, a nawet grad. Twarde kule śnieżne spadające na dach z wielką siłą mogą być przyczyną uszkodzenia zewnętrznej części okien dachowych, a zwłaszcza szyb. Po oknach mogą też chodzić kominiarze lub dekarze wykonujący prace na dachu. Dlatego w oknach połaciowych po stronie zewnętrznej są szyby hartowane. Producenci udzielają na nie najdłuższej gwarancji, ale o różnym zakresie. Może ona dotyczyć zniszczenia szyb na skutek gradobicia lub w ogóle uszkodzeń mechanicznych, np. defragmentacji, stłuczenia. Zależnie od firmy może być to gwarancja bezterminowa (Fakro, Okpol), 20 lat (Velux) lub 15 lat (Roto).

Gwarancja na okna dachowe
Autor: Mariusz Bykowski W oknach dachowych ważna jest trwałość szyb hartowanych, które są po stronie zewnętrznej. Na nie udziela się najdłuższej gwarancji

Podstawowa gwarancja na okna dachowe

Podstawowa gwarancja na okna dachowe wynosi 10 lub 15 lat zależnie od producenta. Każda firma inaczej formułuje swoje zapisy, ale gwarancja jest udzielana na okna wraz z wyposażeniem tej firmy, czyli np. okna z szybami i kołnierzami uszczelniającymi. Ważna jest też gwarancja na okucia okienne, które decydują o sprawnej obsłudze okien, oraz szczelność pakietów szybowych, dzięki czemu nie pojawią się na oknach wyroszenia. Długość tych gwarancji jest podobna. W niektórych firmach można ją przedłużyć.

Okna dachowe i pionowe FAKRO
Autor: FAKRO Pakiet szybowy w oknach dachowych jest tak zbudowany, że zewnętrzna szyba jest hartowana i odporna na standardowej wielkości grad. Co więcej, okna dachowe FAKRO jako jedyne na rynku posiadają bezterminową gwarancję odporności szyby hartowanej na rozbicie przez grad

Rozszerzenia gwarancji na okna dachowe

Niektórzy producenci oferują rozszerzoną – dłuższą gwarancję na całe okna dachowe albo ich składowe, np. pakiet szybowy lub okucia, ale pod warunkiem, że okna zostaną zarejestrowane w ich bazie przez zgłoszenie ich w formularzu dostępnym u sprzedawcy albo do pobrania z internetu. Zgłoszenie powinno być dokonane nie później niż 2 lata od daty zakupu. Na przykład firma Velux oferuje przedłużoną do 20 lat gwarancję na szyby zespolone lub na okna nowej generacji (z literą K w kodzie rozmiaru), kołnierze uszczelniające VELUX zainstalowane z zestawem izolacyjnym VELUX BDX lub podobnymiproduktami tej samej jakości. W firmie Fakro można przedłużyć do 20 lat gwarancję na okno w pakiecie z kołnierzem Thermo oraz pakietem XDK, a do 15 lat na szybę i okucia.

Gwarancja na okna dachowe
Autor: Baumit Okna w połaci dachu wpływają na wygląd domu, ważne jest więc, żeby długo zachowały ładny wygląd

Wyłączenia z gwarancji

Podstawową przyczyną nie udzielenia gwarancji jest zamontowanie oraz użytkowanie okien dachowych niezgodnie z zaleceniami (instrukcją montażu okien dachowych i instrukcją użytkowania okien dachowych) producenta. Ważna jest także odpowiednia konserwacja okien. Producenci nie udzielają gwarancji na wady wynikające z normalnej eksploatacji produktów albo braku ich konserwacji. Dotyczy to przebarwień, utraty połysku, korozji itp. powstałych na skutek działania promieni słonecznych, wody, soli, kwaśnych deszczów.

Przeczytaj też:

Wzór pisma reklamacyjnego. Jak skutecznie dochodzić praw z rękojmi i gwarancji >>>

Zawsze trzeba dokładnie sprawdzić, jakich modeli albo kiedy kupionych okien dachowych dotyczy gwarancja. Na przykład firma Fakro udziela bezterminowej gwarancji na zniszczenie szyb przez grad na okna dachowe, ale nie na wyłazy.

Okna dachowe i pionowe FAKRO
Autor: FAKRO Niektórzy producenci oferują wsparcie usług serwisowych nawet po okresie gwarancji

Gwarancje na akcesoria do okien dachowych

Gwarancja na elementy dodatkowego wyposażenia okien połaciowych, to jest przesłony zewnętrzne lub wewnętrzne - markizy, rolety, żaluzje, podzespoły do sterowania elektrycznego wynosi najczęściej 2 lub 3 lata.

Okna dachowe i pionowe FAKRO
Autor: FAKRO Gwarancja na akcesoria do okien dachowych, np. przesłony, wynosi zwykle 2 lub 3 lata
Warto wiedzieć

Realizacja uznania gwarancji

To producent decyduje o sposobie wykonania usługi gwarancyjnej. Może:

  • dokonać naprawy wadliwego okna dachowego u klienta lub, jeśli to jest niemożliwe, w siedzibie producenta lub dystrybutora,
  • wymienić produkt na wolny od wad, niekoniecznie taki sam, ale odpowiadający mu typem, rodzajem i jakością,
  • zwrócić klientowi kwotę odpowiadającą wartości wadliwego okna dachowego w chwili zakupu.

Okna dachowe - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie