Pakiety szybowe: jakie są najlepsze? Co trzeba wiedzieć o szybach w oknach?
Szyby okienne zwykle zajmują około 70% powierzchni okna, a w przypadku dużych okien tarasowych nawet więcej. Dlatego producenci okien oferują coraz cieplejsze pakiety szybowe. Co brać pod uwagę wybierając pakiet szybowy? Czy najdroższe pakiety szybowe są najlepsze?
Spis treści
- Czym jest pakiet szybowy?
- Ciepłe pakiety szybowe
- Ranka dystansowa w pakietach szybowych
- Jaka powłoka w pakiecie szybowym?
- Popularne pakiety szybowe
- Nagrzewanie szyb w oknach
Czym jest pakiet szybowy?
Pakiety szybowe, czyli szyba okienna zespolona - dwu- lub trzyszybowy zestaw szyb, oddzielonych tak zwaną ramką dystansową i wypełnionych szlachetnymi gazami (argonem, kryptonem bądź ksenonem). Stałość układu oraz jego hermetyczność zapewniają masy uszczelniające (najczęściej jest to tak zwane dwustopniowe uszczelnienie: butyl oraz tiokol albo silikon) naniesione wzdłuż krawędzi szyby okiennej.
Taka szyba zespolona jest cieplejszym elementem okna niż profile, z których są zbudowane ramy. Zastosowanie odpowiedniego pakietu szybowego pozwala na zmniejszenie przepływu ciepła: ciepła ramka ogranicza straty wynikające z przewodzenia, powłoka niskoemisyjna na szybie okiennej – straty odbywające się przez promieniowanie, a ciężki gaz – straty powstające w drodze konwekcji.
Ciepłe pakiety szybowe
Im niższą wartość ma współczynnik U pakietu szybowego, tym lepsza jest jego izolacyjność cieplna. Zależy to od budowy pakietu szybowego. Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową (z trzema szybami) polepsza izolacyjność termiczną okna. Ale dodatkowa szyba znacząco podnosi ciężar skrzydła (1 m2 szyby grubości 4 mm waży 10 kg). Powoduje to konieczność stosowania mocniejszych ram okiennych i okuć, co podnosi cenę okna.
Aby nie zwiększać ciężaru szyby okiennej zespolonej, do wydzielania dodatkowych komór (wewnątrz zestawu) producenci niekiedy używają cienkich folii poliestrowych. Po zastosowaniu powłok te zestawy uzyskują współczynnik U równy 0,9 lub 0,7, a nawet 0,4 W/(m2K) (zależnie od liczby komór i rodzaju wypełniającego je gazu). Jednak barierą w szerszym stosowaniu takich szyb okiennych zespolonych są wysoka cena i ograniczenie technologiczne co do wielkości przeszklenia.
Dodatkowe komory są szczególnie efektywne przy szkleniu okien dachowych i świetlików.
Ranka dystansowa w pakietach szybowych
Stosowane powszechnie ramki aluminiowe powodują powstawanie mostków termicznych i w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności mogą sprzyjać wykraplaniu się pary wodnej wokół krawędzi szyby okiennej. Aby temu zapobiec, lepiej wybrać szyby z tak zwaną ciepłą ramką z materiału gorzej przewodzącego ciepło – ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego.
- Zobacz także: Parowanie szyb w domu: przyczyny
Ciepła ramka skutecznie redukuje zjawisko mostka termicznego i poprawia współczynnik U okna nawet o 10%. Minimalizuje także ryzyko pęknięć termicznych szyb okiennych, które mogą powstawać samoistnie podczas bardzo srogiej zimy. Ograniczeniu mostka termicznego sprzyja też głębsze osadzenie szyby w profilu okiennym. Szyby okienne są połączone z ramką dystansową na całej długości obrzeża materiałami uszczelniającymi (które mają również właściwości klejące). Zapobiega to ucieczce gazu szlachetnego z przestrzeni między szybami okiennymi oraz nie pozwala na wnikanie tam pary wodnej. Uszczelnienie krawędzi jest zwykle dwustopniowe – wewnętrzne to plastyczny butyl zapewniający ochronę przed przenikaniem gazów i wilgoci, a zewnętrzne stanowi elastyczna masa klejąca z polisiarczku (tiokolu), poliuretanu lub silikonu.
Jaka powłoka w pakiecie szybowym?
Aby zwiększyć izolacyjność pakietu szybowego, na jednej bądź wszystkich taflach szkła stosuje się powłokę ciepłochronną (niskoemisyjną). Zapobiega ona ucieczce ciepła na zewnątrz – odbija do wewnątrz promieniowanie cieplne (generowane przez systemy grzewcze, oświetlenie i użytkowników pomieszczenia) – i jednocześnie prawie swobodnie przepuszcza do wnętrza promieniowanie słoneczne, co pozwala na wykorzystanie darmowej energii słonecznej jako pasywnych zysków cieplnych. Temperatura na wewnętrznej powierzchni szyby okiennej jest niemal taka jak w pomieszczeniu, co w znacznym stopniu chroni przed zaparowaniem szyby.
Gdy nowoczesna powłoka z dwiema warstwami srebra jest na obu taflach szkła, to szyba okienna jednokomorowa ma lepszą izolacyjność - jej U obniża się do 0,9 W/(m2K). Izolacyjność pakietu szybowego może polepszyć także powłoka selektywna, która łączy zalety powłoki ciepłochronnej i przeciwsłonecznej. Zmniejsza, niestety, dopływ światła widzialnego do pomieszczenia.
Powłoki refleksyjne i selektywne zmniejszają współczynnik g w znacznym stopniu, a powłoki niskoemisyjne – w bardzo małym stopniu. Aby zwiększyć wartość współczynnika g, można wybrać szyby okienne z powłoką antyrefleksyjną (zmniejsza odbicie światła) oraz antykondesacyjną i samoczyszczącą (zmniejszają zaparowanie i zabrudzenie zewnętrznej powierzchni szyby okiennej).
Polecany artykuł:
Popularne pakiety szybowe
Jak są zbudowane szyby okienne - i jaka jest ich izolacyjność? Oto najpopularniejsze pakiety szybowe dostępne u wszystkich producentów okien.
SYMBOL | RODZAJ ZESTAWU SZYBOWEGO | Współczynnikprzenikania ciepła Uw [W/(m2K)] |
4/16Ar/4T | jednokomorowy z jedną szybą float, a drugąthermofloat (z powłoką niskoemisyjną) wypełniony argonem | 1,1 |
4T/16Ar/4T | jednokomorowy ze szkłem thermofloat(z nowoczesną powłoką niskoemisyjną) wypełniony argonem | 0,9 |
4T/16Ar/4/16Ar/4T | dwukomorowy z zewnętrznymi szybami thermofloat (z powłoką niskoemisyjną) i wewnętrzną szybą float wypełniony argonem | 0,6 |
4T/12Kr/4/12Kr/4T/12Kr/4T | trzykomorowy z trzema szybami thermofloat i jedną szybą float wypełniony kryptonem | 0,3 |
Czy grube oszklenie i niskoemisyjne powłoki nie ograniczają dostępu naturalnego światła i umożliwiają pozyskiwanie przez okna ciepła z promieniowania słonecznego? Okna dzięki swej przezierności przepuszczają promieniowanie słoneczne do wnętrza budynku. Generuje to rzeczywiste zyski cieplne, które są wykorzystywane do ogrzewania budynku. Są one jednak uzależnione od lokalizacji okien. Od wschodu i zachodu zyski są mniejsze niż w przypadku południowego ukierunkowania przeszklenia. Ta bezpłatna energia pomaga oszczędzać na kosztach ogrzewania w chłodniejszych porach roku. Jest to szczególnie korzystne w zimie.
Ilość energii słonecznej przenikającej do wnętrza przez szyby okienne określa współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien g. W instrukcjach dotyczących budownictwa pasywnego zaleca się, aby wartość g była nie mniejsza niż 0,5 – w okresie zimowym. A ponieważ w okresie letnim nie może przekroczyć 0,35 (wymóg warunków technicznych), zaleca się stosowanie osłon przeciwsłonecznych.
Nagrzewanie szyb w oknach
Pod wpływem promieniowania słonecznego szkło się nagrzewa i oddaje ciepło na zewnątrz i do wewnątrz, dlatego na wartość g składa się bezpośrednia transmisja energii i wtórnie oddawane ciepło. Im grubsze i bardziej zabarwione tafle szkła, tym więcej promieniowania absorbują i współczynnik g jest mniejszy. Dlatego pakiet szybowy z szybą przeciwsłoneczną ma niższą wartość g. Możliwie najwyższą wartość g mają neutralne w kolorze szyby termoizolacyjne (ze szkłem float).
- Zobacz także: Rolety i markizy zewnętrzne (solarne) do okien dachowych
Ostatnio coraz więcej okien ma szyby zespolone ze szkłem hartowanym lub o wzmocnionej termicznie wytrzymałości, które pozwalają zmniejszyć grubość stosowanych tafli szkła, spełniając jednocześnie warunek zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości na obciążenie, na przykład parciem wiatru. A cieńsze szkło przepuszcza więcej promieniowania słonecznego. Blokować je (odbijać) mogą naniesione na szyby okienne powłoki. Decyduje o tym ich liczba i rodzaj.
Zobacz także:
- Rolety zewnętrzne do okien pionowych: rodzaje i sposób montażu
- Żaluzje fasadowe - nowoczesne i ładne osłony