Pakiety szybowe: jakie są najlepsze? Co trzeba wiedzieć o szkleniu w oknach

2019-02-11 16:31
Duże szyby okienne
Autor: Małgorzata Góra, projekt: Maciej Parysek Szyby okienne o bardzo dobrych parametrach są w ofercie wielu producentów. Dzięki temu bez obaw można się zdecydować na modne dziś duże okna

Szyby okienne zwykle zajmują około 70% powierzchni okna, a w przypadku dużych okien tarasowych nawet jeszcze więcej. Dlatego producenci okien oferują coraz cieplejsze pakiety szybowe. Jak można uzyskać dzięki nim większą izolacyjność okna?

Zazwyczaj szyba okienna zespolona jest cieplejszym elementem okna niż profile, z których są zbudowane ramy. Zastosowanie szyby zespolonej o odpowiedniej konstrukcji pozwala na zmniejszenie przepływu ciepła: ciepła ramka ogranicza straty wynikające z przewodzenia, powłoka niskoemisyjna na szybie okiennej – straty odbywające się przez promieniowanie, a ciężki gaz – straty powstające w drodze konwekcji. 

Szyby okienne - ciepłe pakiety szybowe

Im niższą wartość ma współczynnik U pakietu szybowego, tym lepsza jest jego izolacyjność cieplna. Zależy to od budowy pakietu szybowego.Liczba komór szyby okiennej. Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową (z trzema szybami) polepsza izolacyjność termiczną okna. Ale dodatkowa szyba znacząco podnosi ciężar skrzydła (1 m2 szyby grubości 4 mm waży 10 kg). Powoduje to konieczność stosowania mocniejszych ram okiennych i okuć, co podnosi cenę okna. Aby nie zwiększać ciężaru szyby okiennej zespolonej, do wydzielania dodatkowych komór (wewnątrz zestawu) producenci niekiedy używają cienkich folii poliestrowych. Po zastosowaniu powłok te zestawy uzyskują współczynnik U równy 0,9 lub 0,7, a nawet 0,4 W/(m2*K) (zależnie od liczby komór i rodzaju wypełniającego je gazu). Jednak barierą w szerszym stosowaniu takich szyb okiennych zespolonych są wysoka cena i ograniczenie technologiczne co do wielkości przeszklenia. Dodatkowe komory są szczególnie efektywne przy szkleniu okien dachowych i świetlików.

Szyby okienne
Autor: fot. Andrzej Szandomirski, projekt: Barbara Kierejewska-Zielińska Okna są wyposażone w zestawy szybowe złożone z dwóch, trzech lub więcej pojedynczych tafli szkła. Odległość między nimi jest ustalona za pomocą ramek dystansowych, a powstałe komory są wypełnione gazem szlachetnym (argonem, kryptonem bądź ksenonem). Stałość układu oraz jego hermetyczność zapewniają masy uszczelniające (najczęściej jest to tak zwane dwustopniowe uszczelnienie: butyl oraz tiokol albo silikon) naniesione wzdłuż krawędzi szyby okiennej

Ranka dystansowa i uszczelnienie szyb okiennych

Stosowane powszechnie ramki aluminiowe powodują powstawanie mostków termicznych i w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności mogą sprzyjać wykraplaniu się pary wodnej wokół krawędzi szyby okiennej. Aby temu zapobiec, lepiej wybrać szyby z tak zwaną ciepłą ramką z materiału gorzej przewodzącego ciepło – ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego.

Zobacz także:

Ciepła ramka skutecznie redukuje zjawisko mostka termicznego i poprawia współczynnik U okna nawet o 10%. Minimalizuje także ryzyko pęknięć termicznych szyb okiennych, które mogą powstawać samoistnie podczas bardzo srogiej zimy. Ograniczeniu mostka termicznego sprzyja też głębsze osadzenie szyby w profilu okiennym. Szyby okienne są połączone z ramką dystansową na całej długości obrzeża materiałami uszczelniającymi (które mają również właściwości klejące). Zapobiega to ucieczce gazu szlachetnego z przestrzeni między szybami okiennymi oraz nie pozwala na wnikanie tam pary wodnej. Uszczelnienie krawędzi jest zwykle dwustopniowe – wewnętrzne to plastyczny butyl zapewniający ochronę przed przenikaniem gazów i wilgoci, a zewnętrzne stanowi elastyczna masa klejąca z polisiarczku (tiokolu), poliuretanu lub silikonu.

Szyby okienne
Autor: fot. Piotr Mastalerz, projekt: FRONT ARCHITECTS W domach o niskim zapotrzebowaniu na energię do bilansu energetycznego wlicza się energię pozyskaną zimą od słońca

Szyby okienne - jak wybrać najlepszą powłokę?

Aby zwiększyć izolacyjność pakietu szybowego, na jednej bądź wszystkich taflach szkła stosuje się powłokę ciepłochronną (niskoemisyjną). Zapobiega ona ucieczce ciepła na zewnątrz – odbija do wewnątrz promieniowanie cieplne (generowane przez systemy grzewcze, oświetlenie i użytkowników pomieszczenia) – i jednocześnie prawie swobodnie przepuszcza do wnętrza promieniowanie słoneczne, co pozwala na wykorzystanie darmowej energii słonecznej jako pasywnych zysków cieplnych. Temperatura na wewnętrznej powierzchni szyby okiennej jest niemal taka jak w pomieszczeniu, co w znacznym stopniu chroni przed zaparowaniem szyby. Gdy nowoczesna powłoka z dwiema warstwami srebra jest na obu taflach szkła, to szyba okienna jednokomorowa ma lepszą izolacyjność - jej U obniża się do 0,9 W/(m2*K). Izolacyjność pakietu szybowego może polepszyć także powłoka selektywna, która łączy zalety powłoki ciepłochronnej i przeciwsłonecznej. Zmniejsza, niestety, dopływ światła widzialnego do pomieszczenia.

Powłoki refleksyjne i selektywne zmniejszają współczynnik g w znacznym stopniu, a powłoki niskoemisyjne – w bardzo małym stopniu. Aby zwiększyć wartość współczynnika g, można wybrać szyby okienne z powłoką antyrefleksyjną (zmniejsza odbicie światła) oraz antykondesacyjną i samoczyszczącą (zmniejszają zaparowanie i zabrudzenie zewnętrznej powierzchni szyby okiennej). 

Popularne zestawy szyb okiennych

Jak są zbudowane szyby okienne - i jaka jest ich izolacyjność?

SYMBOL RODZAJ ZESTAWU SZYBOWEGO Współczynnikprzenikania ciepła U[W/(m2*K)]
4/16Ar/4T jednokomorowy z jedną szybą float, a drugąthermofloat (z powłoką niskoemisyjną) wypełniony argonem 1,1
4T/16Ar/4T jednokomorowy ze szkłem thermofloat(z nowoczesną powłoką niskoemisyjną) wypełniony argonem 0,9
4T/16Ar/4/16Ar/4T dwukomorowy z zewnętrznymi szybami thermofloat (z powłoką niskoemisyjną) i wewnętrzną szybą float wypełniony argonem 0,6
4T/12Kr/4/12Kr/4T/12Kr/4T trzykomorowy z trzema szybami thermofloat i jedną szybą float wypełniony kryptonem 0,3

Czy przez izolowane szyby zespolone przenika do wnętrza ciepło słoneczne?

Czy grube oszklenie i niskoemisyjne powłoki nie ograniczają dostępu naturalnego światła i umożliwiają pozyskiwanie przez okna ciepła z promieniowania słonecznego? Okna dzięki swej przezierności przepuszczają promieniowanie słoneczne do wnętrza budynku. Generuje to rzeczywiste zyski cieplne, które są wykorzystywane do ogrzewania budynku. Są one jednak uzależnione od lokalizacji okien. Od wschodu i zachodu zyski są mniejsze niż w przypadku południowego ukierunkowania przeszklenia. Ta bezpłatna energia pomaga oszczędzać na kosztach ogrzewania w chłodniejszych porach roku. Jest to szczególnie korzystne w zimie.

Zobacz także:

Czy opłaca się kupować okna energooszczędne? To warto wiedzieć przed zakupem >>>

Ilość energii słonecznej przenikającej do wnętrza przez szyby okienne określa współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien g. W instrukcjach dotyczących budownictwa pasywnego zaleca się, aby wartość g była nie mniejsza niż 0,5 – w okresie zimowym. A ponieważ w okresie letnim nie może przekroczyć 0,35 (wymóg warunków technicznych), zaleca się stosowanie osłon przeciwsłonecznych.

Nagrzewanie szyb w oknach

Pod wpływem promieniowania słonecznego szkło się nagrzewa i oddaje ciepło na zewnątrz i do wewnątrz, dlatego na wartość g składa się bezpośrednia transmisja energii i wtórnie oddawane ciepło. Im grubsze i bardziej zabarwione tafle szkła, tym więcej promieniowania absorbują i współczynnik g jest mniejszy. Dlatego pakiet szybowy z szybą przeciwsłoneczną ma niższą wartość g. Możliwie najwyższą wartość g mają neutralne w kolorze szyby termoizolacyjne (ze szkłem float).

Zobacz także:

Ostatnio coraz więcej okien ma szyby zespolone ze szkłem hartowanym lub o wzmocnionej termicznie wytrzymałości, które pozwalają zmniejszyć grubość stosowanych tafli szkła, spełniając jednocześnie warunek zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości na obciążenie, na przykład parciem wiatru. A cieńsze szkło przepuszcza więcej promieniowania słonecznego. Blokować je (odbijać) mogą naniesione na szyby okienne powłoki. Decyduje o tym ich liczba i rodzaj.

Zobacz także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie