Parowanie szyb w domu: przyczyny. Czy zaparowane okna to powód do niepokoju?

2022-11-20 7:59
Prowanie szyb od wewnątrz
Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy Para na szybach po stronie wewętrznej oznacza, że poziom wilgotności w powmieszczeniu jest zbyt wysoki

Parowanie szyb nie musi oznaczać wady konstrukcyjnej okna. Co zrobić żeby nie mieć zaparowanych okien? Z reguły powodem skraplania się wody na oknach jest zbyt duży poziom wilgotności w pomieszczeniu lub zbyt duża różnica temperatur panujących na zewnątrz i w środku domu. Przeczytaj, co robić, jeżeli parowanie okien staje się uciążliwe.

Z reguły, parowanie szyb po stronie zewnętrznej i wewnętrznej to naturalne zjawisko fizyczne polegające na skraplaniu się pary wodnej. Zdarza się, że jest to związane ze źle działającą wentylacją w domu. Problem pojawia się kiedy zauważysz „pocenie się” szyby wewnątrz pakietu okna.

Parowanie szyb od strony wewnętrznej

Jeżeli zauważysz parowanie szyb od strony wnętrza, to powodem tego zjawiska jest przede wszystkim wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu. To z kolei może wiązać się ze złą wentylacją. Powierzchnia szyb jest najzimniejszą przegrodą budowlaną w budynku, dlatego para wodna w zetknięciu z tą zimną powierzchnią ulega skropleniu, stąd widoczna para na szybach okien. Sytuacja jest analogiczna do zjawiska parowania luster w łazience – podczas dłuższej kąpieli w gorącej wodzie, para osiada na zimnych taflach lustra i ulega skropleniu. Wzmożone parowanie szyb występuje również w kuchni podczas intensywnego gotowania, kiedy okap nie nadąża z wybieraniem gorącej pary. W tym wypadku należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń.

Zaburzona wentylacja w domu ma wpływ na problemy ze skraplaniem się pary wodnej na szybach od strony wewnętrznej. W celu uniknięcia zaparowania szyb musisz pamiętać, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń poprzez: nawiewniki, rozszczelnianie okien, uchylanie okien. W sytuacji nadmiernego zawilgocenia (gotowanie, suszenie) należy dodatkowo przewietrzyć pomieszczenie. Nadmiar wilgotności w pomieszczeniach mogą powodować także procesy „oddychania” świeżo wybudowanych ścian i stropów, prace remontowe (np. tynkowanie, malowanie), czasem jest to skutek źle zaizolowanych przeciwwilgociowo murów.

Czytaj też: Masz zimny grzejnik? Może być zapowietrzony? Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Aby okna odpowiedni odparowywały najważniejsze jest prawidłowe działanie kanałów wywiewnych. Tymi kanałami odprowadzane jest powietrze wraz z zawartą w nim parą wodną. Jeżeli wentylacja nie działa prawidłowo w pomieszczeniu gromadzi się wilgoć, która osiada na szybach okien. Zdarza się, że mimo ciągłego wietrzenia pomieszczeń para wodna dalej się kondensuje. W tym wypadku problem trzeba rozwiązać systemowo, poprzez odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie wentylacji.

Budowa bez błędów: dom z betonu komórkowego
Parowanie szyb
Autor: Andrzej Szandomirski Częste wietrzenie w pomieszczeniach narażonych na znacznie wyższy poziom wilgoci, może zapobiec nadmiernemu parowaniu szyb

Parowanie szyb na zewnątrz

Ze zjawiskiem parowania szyb od strony zewnętrznej spotkasz w okresach wiosennym i jesiennym. Jest to czas, kiedy domy nie są jeszcze ogrzewane, a temperatura na zewnątrz znacznie spada nocą. Poza temperaturą, na zjawisko parowania okien wpływa poziom wilgotności powietrza. Przy wysokiej wilgotności i spadkach temperatury nocą, rankiem rosą pokryte są nie tylko okna, ale także samochody, czy trawa. Jest to więc naturalny proces fizyczny.

Zjawisko parowania szyb od zewnątrz zależne jest także od innych czynników. Wpływ na to ma między innymi otoczenie okna. Parowanie potęguje roślinność, czy ruch powietrza (otwarta przestrzeń powoduje osuszanie skroplonej pary wodnej, od strony zacisza para może pozostawać na powierzchni okna). Na parowanie szyb może mieć nawet wpływ położenie okna w zależności od stron świata – większe parowanie występuje od strony północnej niż od południa czy zachodu.

Parowanie szyb wewnątrz pakietu to już problem

Jeżeli zauważysz parę między szybami okna, oznacza to, że doszło do rozszczelnienia pakietu. W tym wypadku twoje okno straciło znaczną część swoich właściwości termoizolacyjnych. Jednym słowem – okno nie spełnia swojej funkcji. Co więcej parujące wnętrze okna pogarsza walory estetyczne. Poprzez skraplanie pary wodnej na powierzchni szyby, okno traci swoją przejrzystość, a po odparowaniu wody, na szybie pojawiają się plamy i zacieki, których nie jesteś w stanie się pozbyć.

Niestety, w tym wypadku okno wymaga wymiany. Jeżeli posiadasz jeszcze gwarancję na zamontowane, wadliwe okno, to reklamacja powinna zostać rozpatrzona pozytywnie beż większych problemów, a okno wymienione.

Jak uniknąć parowania szyb w mieszkaniu

Jeśli nie chcesz dopuścić do parowania szyb i zbyt dużej wilgotności w mieszkaniu warto zastosować poniższe wskazówki. Parowaniu skutecznie przeciwdziała utrzymywanie przez cały dzień stałej temperatury w pomieszczeniu. Dla podwyższenia naszego komfortu, warto również stosować się do kilku poniższych zasad:

  • optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 21°C i nie powinna być niższa niż 18°C
  • wilgotność względna powietrza powinna wynosić ok. 40%
  • drzwi oddzielające pomieszczenia o różnej temperaturze należy zamknąć, a w przypadku niższej temperatury w nocy - wieczorem wywietrzyć pomieszczenie
  • nie należy suszyć prania w mieszkaniu
  • zaleca się zredukowanie liczby roślin doniczkowych
  • podczas gotowania i brania prysznica drzwi powinny być zamknięte, a po zakończeniu tych czynności należy dobrze wywietrzyć pomieszczenia

Konstrukcyjne sposoby na parowanie okien

Aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza w rejonie okien, warto zamontować pod nimi grzejniki (również pod oknami dachowymi). Pomocne będzie również skierowanie ciepłego powietrza na szybę okienną oraz prawidłowy montaż maskownicy (w przypadku okna połaciowego): górna zabudowa wnęki okiennej - poziomo, dolna zabudowa wnęki - pionowo.

Przenikalność cieplna szyb ma znaczenie

Im wyższy współczynnik przenikalności cieplnej szyb (gorsze właściwości termoizolacyjne), tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się zjawiska parowania szyb. Czyli nawet przy niższej wilgotności powietrza, możliwe jest wykraplanie się pary wodnej na szybach. Szyba o wyższym współczynniku przenikalności cieplnej jest, przy tej samej różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz znacznie zimniejsza niż szyba o niższym współczynniku.

Parowanie szyb
Autor: Andrzej Szandomirski Parowanie szyb w oknach po stronie zewnętrznej jest standardowym zjawiskiem fizycznym polegającym na wykraplaniu sie pary wodnej powstałej na skutek wysokiego poziomu wilgoci
Łazienka Roto
Autor: ROTO Podczas brania prysznica, drzwi do łazienki powinny być zamknięte, a po jego zakończeniu, dobrze jest wywietrzyć pomieszczenie

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE