Wentylacja i nowoczesne nawiewniki antysmogowe. Nie wpuszczaj smogu do domu

2021-11-10 14:49

Nawiewniki antysmogowe nie tylko kontrolują ilość powietrza, ale także poprawiają jego jakość. Gdy smog unosi się za oknami, najlepiej schronić się w domu. Warto przy tym zadbać o to, by jakość powietrza była w nim jak najlepsza.

Nawiewniki w oknach
Autor: Marcin Czechowicz Nawiewniki umieszcza się w górnej części okna, bo wtedy nawiew zimnego powietrza nie jest odczuwany przez przebywające w pomieszczeniu osoby. projekt: Paulina Staruń

Ostatnio wiele się mówi o smogu i jego wpływie na nasze zdrowie. Co robić, gdy powietrze za oknami nie jest ani świeże, ani czyste? Zwykłe nawiewne kratki wentylacyjne, które są niezbędne do prawidłowej wentylacji mieszkania, dostarczą do środka niezdrowe powietrze. Jak wietrzyć mieszkanie bez wdychania brudów z okolicy? Nowoczesne nawiewniki antysmogowe kontrolują nie tylko ilość powietrza, ale także poprawiają jego jakość.

Nawiewnik antysmogowy: nie wpuszczaj do domu smogu

Jeśli w domu jest wentylacja grawitacyjna, powietrze dostaje się do pomieszczeń przez nawiewniki umieszczone w ramie lub skrzydle okna albo w ścianie. Aby ograniczyć napływ zanieczyszczeń tą drogą i jednocześnie nie utrudniać skutecznej wentylacji, można zastosować specjalne nawiewniki antysmogowe. Zróbmy tak, żeby wietrzenie było okazją do poprawienia jakości powietrza w domu lub mieszkaniu. Jeśli zdecydujemy się na nawiewniki antysmogowe, warto szukać urządzeń, które dostarczają świeże powietrze w sposób kontrolowany. Mogą być one sterowane temperaturą lub wilgotnością powietrza. W czasach walki ze smogiem, wybierajmy nawiewniki, które mają filtry najwyższej klasy.

Umieszczone w nawiewnikach antysmogowych filtry pozwalają na zatrzymanie około 98% pyłów zawieszonych PM 10. Nawiewniki antysmogowe są oferowane w dwóch wariantach:

  • do nowych okien pionowych (mocuje się je między ramą okna a nadprożem)
  • albo do zastąpienia nawiewników w zamontowanym już oknie. 



Membrana antysmogowa do okien dachowych

Z kolei w niektórych oknach dachowych można wymienić siatkę znajdującą się w nawiewniku na filtr antysmogowy wykorzystujący membranę z nanowłókien (Respilon Air). Tworzą ją bardzo mocne włókna o średnicy 50-150 nm, które skutecznie zatrzymują nawet bardzo małe zanieczyszczenia – według danych producenta pyły PM 10 w 100%, PM 2,5 – na poziomie 97,6% i PM 1 – na poziomie aż 82,9%. 
Membrany antysmogowe są również stosowane w markizach do okien pionowych. Dzięki nim można uchylać okna, nie obawiając się, że do wnętrz napłyną zanieczyszczenia, alergeny, kurz. Latem zacieniają pomieszczenia i pełnią funkcję moskitiery. membrany antysomogowe montuje się na stałe. Nawijają się na rolkę i chowają w kasecie umieszczonej nad oknem (podobnie jak rolety zewnętrzne). Mogą być sterowane ręcznie lub mechanicznie, w tym ostatnim przypadku włącznikiem ściennym bądź pilotem.
 Membrana antysmogowa może być też rozpięta na aluminiowej ramie dopasowanej do rozmiaru okna (dostępna w kolorze białym i srebrnym) – podobnie jak moskitiera. Taką ramkę filtrującą mocuje się do ościeżnicy okna za pomocą obrotowych zaczepów. Szczelność połączenia profilu aluminiowego z ościeżem okna zapewnia uszczelka wokół całego jego obwodu.

Nawiewniki okienne
Autor: Mariusz Bykowski Nawiewnik nie zdobi okna, więc lepiej, by był mało widoczny na przykład biały, jak rama okna i większość elementów wyposażenia

Więcej niż nawiewnik – filtr antysmogowy w oknie


Inne rozwiązanie, które nie pogarsza wentylacji, bo umożliwia napływ powietrza z zewnątrz, a jednocześnie oczyszcza je ze smogu, zanim trafi do pomieszczeń, to system wentylacji i filtracji VentoLife. Jest przeznaczony do okien aluminiowych oraz szklanych elewacji w takim systemie. Jego podstawowym elementem jest wielostopniowy filtr w postaci gęsto plisowanej i naładowanej elektrostatycznie membrany polipropylenowej z warstwą mieszanki węgla aktywnego i nadmanganianu potasu, który zatrzymuje do 99,5% zanieczyszczeń łącznie z bardzo małymi cząsteczkami pyłu o wielkości zaledwie 1 μm oraz zapachy, bakterie, szkodliwe lotne związki organiczne. Jest też barierą dla pyłków roślin, co istotne dla alergików. Jest wyposażony w automatyczny zawór, który reguluje dopływ powietrza z zewnątrz. W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu powietrze może napływać z zewnątrz lub krążyć w obiegu zamkniętym (na przykład przy bardzo złych warunkach zamyka dopływ powietrza z zewnątrz). 
System ma wbudowane czujniki wilgotności powietrza, stopnia obciążenia cząstkami pyłów oraz stopień obciążenia lotnymi substancjami organicznymi. Na obudowie urządzenia znajduje się wyświelacz LED, który informuje o stanie powietrza, sygnalizuje, czy urządzenie jest włączone, a także informuje o potrzebie wymiany filtrów. Samoczynnie się przyciemnia w godzinach nocnych.


Filtry: zanieczyszczone powietrze w domu
Autor: Andrzej T. Papliński Co unosi się w powietrzu, najlepiej widać na zdjęciu: po lewej stronie filtr nowy, po prawej – używany, wymagający wymiany

Smog a wentylacja mechaniczna w domu 


Zamontowanie w domu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej daje możliwość kontrolowania wymiany powietrza. Nie ma wtedy nawiewników okiennych lub ściennych, a uszczelnienie budynku ma zapobiegać niekontrolowanemu napływowi powietrza z zewnątrz, który mógłby zakłócać pracę systemu mechanicznego. Powietrze z zewnątrz, zanim trafi do poszczególnych pomieszczeń, przepływa przez centralę wentylacyjną nawiewno-wywiewną. Tam też kierowane jest powietrze „zużyte” z pomieszczeń, zanim zostanie wydmuchane na zewnątrz budynku (strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą).

Sprawdź też:

Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jak działa i jaki warto kupić >>>

W centrali znajdują się 2 filtry: jeden na drodze powietrza nawiewanego z zewnątrz do centrali, a drugi – powietrza usuwanego z pomieszczeń. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie zabrudzeniu wymiennika ciepła i wentylatorów, żeby nie trzeba ich było często czyścić, ale przy okazji oczyszczają powietrze ze smogu.

Filtry antysmogowe w wentylacji

Standardowo w większości urządzeń montowane są filtry klasy G4 (wstępne) zatrzymujące między innymi większe pyłki kwiatowe oraz 50-85% pyłu o wielkości 3-10 µm. Aby zapobiec dostawaniu się do domu wszelkich pyłów, zarodników grzybów, sadzy, a nawet dymu i bakterii, na drodze powietrza nawiewanego warto umieścić filtr dokładny – klasy co najmniej F7. Zatrzymuje on 90-95% pyłu PM 10, 80-85% pyłu PM 2,5 oraz 70-75% najdrobniejszego pyłu PM 1. W niektórych urządzeniach jest montowany w standardzie, a czasami jest możliwość zastąpienia filtra wstępnego – dokładnym. Zawsze jednak powinno się skonsultować to z instalatorem, bo dokładniejszy filtr stawia większe opory przepływu i może być potrzebny mocniejszy wentylator w centrali wentylacyjnej (co trzeba przewidzieć na etapie jej doboru). Warto podkreślić, że filtry oczyszczają cały strumień powietrza napływający do pomieszczeń.


Filtry mogą być wykonane ze specjalnej tkaniny filtracyjnej umieszczonej na ramce albo z tworzywa – sztywne, trwałe, odporne na uszkodzenia. Zawsze powinny być czyste, tylko wtedy ich stosowanie ma sens. W przeciwnym razie zwiększają się straty ciśnienia w systemie wentylacji, więc aby je pokonać, konieczne jest zwiększenie sprężu wentylatorów, a to wiąże się z większym zużyciem energii elektrycznej i podwyższeniem kosztów eksploatacji. 
Zawsze trzeba przestrzegać zaleceń producenta filtrów odnośnie do sposobu i częstotliwości ich czyszczenia oraz wymiany. Producenci zalecają wymianę filtrów co 3-6 miesięcy. Najlepiej co 2-3 miesiące sprawdzić stan filtrów i wymieniać je, gdy zmusza do tego stopień ich zabrudzenia, nie rzadziej jednak niż co sześć miesięcy.
Większość rekuperatorów ma funkcje sygnalizowania konieczności wymiany filtrów. Może to być niezbędne po przepuszczeniu określonej ilości powietrza albo po pokreślonej liczbie godzin pracy. W niektórych urządzeniach można spotkać systemy tak zwanego aktywnego nadzoru czystości filtrów – sygnalizują konieczność wymiany w przypadku znacznego ich zabrudzenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.