Oczyszczacz powietrza: jak działa, jaki kupić, ile kosztuje?

2019-01-16 12:05
Oczyszczacz powietrza
Autor: gettyimages.com

W żadnym innym kraju UE powietrze nie jest zanieczyszczone tak bardzo jak w Polsce. Prostym sposobem na poprawę jego jakości w pomieszczeniach jest zakup oczyszczacza powietrza, który nie tylko eliminuje szkodliwy pył i alergeny, ale może także nawilżać i jonizować powietrze. Sprawdź, jak działają oczyszczacze powietrza i na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia.

Do niedawna mało kto zdawał sobie sprawę z tego, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze, którym oddychamy. Problem smogu spowodowanego tak zwaną niską emisją z domowych kotłowni i pieców węglowych zaczął być nagłaśniany dopiero parę lat temu. Rząd podjął już działania, które mają poprawić tę sytuację, ale na ich pozytywne efekty trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Wymiany ponad 3 mln przestarzałych urządzeń grzewczych na pewno nie uda się przeprowadzić w ciągu roku, dwóch, a nawet trzech lat. Są jednak sposoby, żeby ochronić zdrowie przed działaniem szkodliwych substancji obecnych w powietrzu, przynajmniej w pomieszczeniach. Służą do tego domowe oczyszczacze powietrza.

Są to niewielkie, przenośne urządzenia zasilane energią elektryczną, wyposażone w różnego rodzaju filtry. Wybierając oczyszczacz można więc zdecydować, jakie zanieczyszczenia ma usuwać z powietrza. Mogą to być nie tylko pyły powodujące zjawisko smogu, ale także bakterie, wirusy i alergeny. Oczyszczacze z filtrem węglowym mogą też eliminować nieprzyjemne zapachy.

Czytaj też:

Wideo: oczyszczacz powietrza

Wszystko o... oczyszczaczach powietrza

Sprawdź filtr, zanim kupisz oczyszczacz

W informacjach o oczyszczaczu powietrza warto sprawdzić, w ilu procentach zatrzymywane są cząstki, na których usunięciu najbardziej nam zależy. Do wyłapywania pyłów zawieszonych i innych groźnych zanieczyszczeń odpowiednie są oczyszczacze powietrza z wielostopniowymi filtrami mechanicznymi lub elektrostatycznymi. 


 • Filtr HEPA

Dobrej klasy oczyszczacz powietrza jest zwykle wyposażony w filtr HEPA (dokładny), najczęściej poprzedzony filtrem wstępnym. Filtr HEPA usuwa nawet najmniejsze i najbardziej groźne pyły. Wyposażenie oczyszczacza w filtr z węgla aktywnego sprawi, że będzie doskonale pochłaniał zapachy i gazy, tj. dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i wiele lotnych związków organicznych. Filtr z węglem aktywnym może być sprasowany z filtrem HEPA albo być osobnym elementem. 
Filtr HEPA powinien być klasy co najmniej H10 (im wyższe oznaczenie ma filtr, tym więcej zanieczyszczeń zatrzymuje). Filtry HEPA muszą być okresowo wymieniane.

Wybierając oczyszczacz z filtrem HEPA, warto sprawdzić, jaka jest żywotność i cena nowego filtra. Może się okazać, że jeśli dopłacimy do droższego oczyszczacza, różnica zwróci się w późniejszych kosztach eksploatacji. Niektórzy producenci deklarują nawet 10 lat żywotności filtra. Jego koszt to od kilkudziesięciu złotych w górę. Warto też zwracać uwagę na markę producenta - bierzmy pod uwagę, że w przyszłości będziemy chcieli dokupić filtry, więc lepiej żeby szybko nie zniknęły z rynku...

Jaki wybrać oczyszczacz powietrza: wydajność i głośność

Istotne parametry oczyszczacza, na które warto zwrócić uwagę, to także
 wydajność i głośność.

 • Oczyszczacz powietrza: wydajność

Ten parametr informuje, jaką objętość powietrza oczyszczacz może przefiltrować przez godzinę. Bywa podawany w metrach sześciennych na godzinę, ale często producenci informują też jaki metraż pomieszczenia jest w stanie obsłużyć urządzenie. Lepiej wybrać takie o większej wydajności, by nie pracowało na maksymalnych parametrach, bo wtedy zwykle najbardziej hałasuje.

Uwaga. Oczyszczacz może pracować na różnych biegach - szybszym, wolniejszym. Najlepiej wybrać taki model oczyszczacz powietrza, który zakładaną ilość powietrza oczyści na najniższym lub średnim biegu. Powód? Na najniższym biegu oczyszczacz jest praktycznie niesłyszalny (25-35 dB), na najwyższym szumi z głośnością nawet powyżej 50 dB, a taki hałas może już być dokuczliwy.

 • Oczyszczacz powietrza: głośność

Głośność to ważny parametr, gdy oczyszczacz powietrza ma pracować po kilka godzin dziennie i być ustawione na przykład w sypialni. Poziom hałasu, jaki emituje oczyszczacz, powinien być jak najmniejszy – przyzwoity to około 35 dB. Najcichsze urządzenia pracują na najniższym biegu z głośnością zaledwie 16 dB.

Dodatkowe funkcje oczyszczaczy

Oczyszczacze często umożliwiają także nawilżanie powietrza. W tym celu mają wbudowany nawilżacz ultradźwiękowy bądź ewaporacyjny. To przydatna funkcja, bo zimą jest ono zwykle zbyt suche, przez co źle się nim oddycha - powoduje wysuszenie błon śluzowych. Jest też druga ważna zaleta tego rozwiązania - utrzymywanie optymalnej wilgotności powietrza pomaga zmniejszyć ilość obecnych w nim drobnoustrojów, bakterii, wirusów i roztoczy.

Niekiedy uzupełnieniem funkcji mechanicznego oczyszczania powietrza przez filtry jest też jego jonizacja. Pomaga to szczególnie w pozbyciu się z powietrza alergenów, bakterii, wirusów i zarodników grzybów - skuteczność tej technologii sięga 99,9%.

Oczyszczacze powietrza: przegląd

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW
Autor: materiały prasowe Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G40EUW

Cechy:

 • Maksymalna wielkość pomieszczenia - 28 m2
 • Nawilżanie powietrza - tak
 • Wydajność - 240 m3/h
 • Maksymalny poziom hałasu - 52 dB
 • Filtracja powietrza - 4-stopniowa
 • Filtry - HEPA, węglowy, wstępny
 • Funkcje dodatkowe - blokada rodzicielska, czujnik nieprzyjemnych zapachów, czujnik światła, czujnik temperatury i wilgotności, programy specjalne, technologia Plasmacluster Ion HD, timer, tryb automatyczny, tryb nocny, wskaźnik zabrudzenia filtra, wydajność nawilżania 400 ml/h, wyświetlacz, zbiornik na wodę
 • Cena: 2190 zł
Oczyszczacz powietrza Philips AC2729/50 Combi 2w1
Autor: materiały prasowe Oczyszczacz powietrza Philips AC2729/50 Combi 2w1

Oczyszczacz powietrza Philips AC2729/50 Combi 2w1

Cechy:

 • Maksymalna wielkość pomieszczenia - 30 m2
 • Technologia oczyszczania - wielostopniowa
 • Nawilżanie powietrza - tak
 • Wydajność - 250 m3/h
 • Funkcje dodatkowe - funkcja WiFi, sterowanie za pomocą aplikacji Air Matters, technologia VitaShield IPS, tryb automatyczny, wydajność nawilżania 500 ml/godz., wyświetlacz
 • Cena: 1690 zł
Oczyszczacz powietrza Webber AP9700
Autor: materiały prasowe Oczyszczacz powietrza Webber AP9700

Oczyszczacz powietrza Webber AP9700

Cechy:

 • Maksymalna wielkość pomieszczenia - 54 m2
 • Technologia oczyszczania - Pure Vital Air
 • Nawilżanie powietrza - tak
 • Wydajność - 488 m3/h
 • Maksymalny poziom hałasu - 65 dB
 • Filtry - HEPA, katalityczny, węglowy, wstępny
 • Funkcje dodatkowe - blokada rodzicielska, lampa UV, sterowanie pilotem, technologia Pure Vital Air, timer, tryb automatyczny, tryb nocny, wskaźnik czystości powietrza, wskaźnik zabrudzenia filtra
 • Cena: 1469 zł
Oczyszczacz powietrza Rowenta PU6020
Autor: materiały prasowe Oczyszczacz powietrza Rowenta PU6020

Oczyszczacz powietrza Rowenta PU6020

Cechy:

 • Maksymalna wielkość pomieszczenia - 80 m2
 • Technologia oczyszczania - wielostopniowa
 • Wydajność - 325 m3/h
 • Maksymalny poziom hałasu - 52 dB
 • Filtracja powietrza - 4-stopniowa
 • Filtry - HEPA, węglowy, wstępny, NanoCaptur
 • Funkcje dodatkowe - czujnik gazu, podświetlenie panelu sterowania (lampka nocna), timer, tryb automatyczny, tryb nocny, wskaźnik czystości powietrza
 • Cena: 899 zł
Warto wiedzieć

Koszt wymiany filtrów w oczyszczaczu powietrza

Przy oczyszczaczach powietrza kluczową kwestią jest dbałości o czystość filtrów. Niektóre urządzenia z brudnymi filtrami nie dają się włączyć albo sygnalizują błąd na panelu sterowania. Dlatego wybierając urządzenie, warto dokładnie sprawdzić zalecenia producenta dotyczące częstotliwość ich wymieniania. Przykładowo urządzenie tańsze w zakupie może wymagać wymiany filtrów kilka razy w roku. Do tego mogą być dość drogie i kosztować kilkaset złotych. 


Filtry: zanieczyszczone powietrze w domu
Autor: Andrzej T. Papliński Co unosi się w powietrzu, najlepiej widać na zdjęciu: po lewej stronie filtr nowy, po prawej – używany, wymagający wymiany

Oczyszczacze powietrza: dodatkowe funkcje

Oczyszczacz powietrza zwykle ma dodatkowe funkcje. Oczyszczacz może być wyposażony we:

 • wskaźnik jakości powietrza,
 • zawartości pyłów (na przykład PM 2,5),
 • timer,
 • wskaźnik zużycia filtrów,
 • sterowanie pilotem.

Dobrze, żeby oczyszczacz powietrza miał kilka trybów pracy, a jeśli zamierzamy ustawić go w sypialni – tryb nocny (pracujący ciszej).
 Aby oczyszczanie było skuteczne, w każdym pomieszczeniu powinniśmy umieścić jeden oczyszczacz. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego urządzenie powinno się ustawić tam, gdzie przebywamy najdłużej. Zwykle jest to sypialnia albo pokój dzienny, ewentualnie można przenosić urządzenie i ustawić je w salonie w ciągu dnia, a w sypialni – nocą (wtedy warto zwrócić uwagę na wielkość i ciężar oczyszczacza)

Na pewno bardzo przydatny jest filtr węglowy. Jego zadanie to wyłapywanie zapachów i gazów, takich jak dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, czy niektóre lotne związki organiczne. Filtr z węgla aktywnego neutralizuje bakterie i drobnoustroje chorobotwórcze. Zapewnia też wysoką pochłanialność zapachów.

Bardzo często oczyszczacze mają dodatkowo nawilżacz powietrza. Suche powietrze w domu nie tylko sprawia, że odczuwamy dyskomfort, ale jest też zagrożeniem dla naszego zdrowia. Funkcja nawilżenia sprawi, że będzie nam się łatwiej oddychało, a nasza skóra i błona śluzowa będzie w dobrej kondycji. W nawilżonym powietrzu wdychamy też mniej kurzu - ma to niebagatelne znaczenie dla alergików.

Niektóre modele są też wyposażone w jonizator, który wytwarzając jony ujemne w powietrzu, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

W sprzedaży są też modele z lampami UV, które również pomagają w oczyszczaniu powietrza, eliminując z niego wirusy, bakterie i inne mikroorganizmy.

Oczyszczacz powietrza cena

Ceny oczyszczaczy powietrza wynoszą od 300 zł do ponad 3000 zł zależnie od rodzaju filtrów, wydajności, producenta i wyposażenia dodatkowego. Filtry do oczyszczacza kosztują od 80 do ponad 500 zł zależnie od rodzaju.

Warto wiedzieć

Oczyszczacz powietrza: sprawdź gwarancję

Gwarancja zwykle jest udzielana na dwa lata, choć można znaleźć oczyszczacze powietrza z dłuższą gwarancją. Warto wybrać urządzenie renomowanego producenta, znanej marki, która nie zniknie z rynku po roku lub 2 latach działalności. By oczyszczacz powietrza działał skutecznie, konieczna jest w nim wymiana filtrów przez wszystkie lata użytkowania. Dlatego warto dowiedzieć się, jaki serwis oferuje dany sprzedawca, jaka jest dostępność części zamiennych, a przede wszystkim filtrów!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE