Rolety zewnętrzne – rodzaje i sposoby montażu. Jak dobrze wybrać?

2018-05-24 15:47
Roleta na okna dachowe FAKRO
Autor: Fakro Roleta zewnętrzna zapewnia pełny komfort użytkowania poddasza ponieważ chroni przed nadmiarem ciepła oraz umożliwia zaciemnienie wnętrza. Dodatkowo roleta stanowi ochronę przed hałasem z zewnątrz oraz zapewnia poczucie prywatności na poddaszu

Wybór rodzaju rolety zewnętrznej oraz sposobu jej montażu zależy od tego, kiedy się na nią zdecydujemy – w trakcie budowy czy w już gotowym domu. Dowiedz się, co aktualnie oferują producenci rolet.

Rodzaj rolet zewnętrznych zależy od naszych wymagań

Kiedy potrzebujemy rolet zewnętrznych tylko po to, aby chronić się przed nadmiarem słońca, kupmy tani, standardowy model. Gdy zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa, poszukajmy droższych rolet dodatkowo wzmocnionych antywłamaniowo. Jeśli chcemy, aby rolety poprawiły też izolacyjność cieplną okien, szukajmy takich, które mają ciepły płaszcz. Rolety kupuje się najczęściej na zamówienie, łatwo więc dobrać ich rozmiar do wielkości okien. Warto jednak wiedzieć, że maksymalna powierzchnia rolety nie przekracza przeważnie 10 m2. Ponadstandardowe są dużo droższe. Cena jest tym wyższa, im powierzchnia płaszcza większa. Podnoszą ją również wszelkie dodatkowe elementy i funkcje, na przykład automatyka sterująca.

Roleta na okna dachowe FAKRO
Autor: Fakro Roleta dzięki temu, że zamontowana jest na zewnątrz, skutecznie chroni w słoneczne dni przed uciążliwym upałem. Lamele aluminiowe są połączone specjalnym gumowym łącznikiem zwiększającym odporność pancerza rolety na czynniki atmosferyczne

Gdzie można umieścić kasetę rolety

Gdy dopiero budujemy dom - Rozwiązaniem wartym rozważenia będzie tu kaseta nadprożowa. Mocuje się ją w miejscu nadproża. Będzie ona pełnić jego funkcję. Staje się wtedy integralną częścią muru i nie zachodzi na okno. Musi mieć dobrą izolacyjność cieplną, aby nie tworzyła w ścianie mostka termicznego – zwłaszcza gdy ściana ma być jednowarstwowa.

Gdy wymieniamy okna - Możemy wtedy zastosować roletę z kasetą podtynkową. Mocuje się ją pod nadprożem okiennym. Ściana musi być jednak na tyle gruba, żeby udało się zmieścić taką kasetę. Okno montuje się później, więc kaseta nie będzie go zasłaniała. Kaseta taka musi być ocieplona, aby nie tworzyła miejscowego mostka termicznego. Dostępne są też okna zintegrowane z roletą podtynkową.

Gdy mamy już dom i nie wymieniamy okien - Możemy wtedy zastosować roletę z kasetą naścienną. Nie zasłania okna i nie tworzy mostka termicznego. Niestety, osadza się na niej brud. Do dyspozycji mamy również kasetę nadokienną – mocowaną do ościeżnicy. Nie szpeci elewacji, nie brudzi się, ale za to ogranicza przeszkloną powierzchnię okna i zmniejsza odrobinę nasłonecznienie wnętrza. Pamiętajmy, że wysokość oraz szerokość skrzynki są uzależnione od długości rolety i grubości jej płaszcza.

Rolety zewnętrzne Anwis
Autor: ANWIS

Rolety podnoszone ręcznie czy automatycznie?

Najtańsze modele rolet mają płaszcz obsługiwany ręcznie. Rozwija się go i nawija przy użyciu korby – od wewnątrz domu. Nie jest to wygodne rozwiązanie. Alternatywę stanowi napęd elektryczny sterowany włącznikiem umieszczonym na ścianie lub pilotem. Napęd może czerpać energię z sieci lub być zasilany przez baterię słoneczną zamocowaną na kasecie rolety.

Często do rolet dołącza się też programowanie czasowe, uwzględniając je w systemie inteligentnego domu i na przykład łącząc z alarmem. Aby umieścić w skrzynce elektryczny mechanizm do obracaniu wału, należy doprowadzić w okolice nadproża kable energii elektrycznej. Plusem sterowania silnikiem jest również brak widocznych elementów do ręcznego podnoszenia (taśm itp.) we wnętrzu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie