Wybieramy okna panoramiczne: 5 pytań o duże przeszklenia

2019-01-22 9:43

Jak dobrze wybrać okna panoramiczne, co trzeba o nich wiedzieć? Duże przeszklenia są znakiem rozpoznawczym współczesnego domu. Podnoszą jego atrakcyjność i pozwalają przez cały rok cieszyć się ogrodem.

Duże przeszklenia aluminiowe
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Struktura Duże przeszklenia to synonim luksusu. Niekiedy zajmują nawet całą powierzchnię ścian, zapewniając doskonałe doświetlenie wnętrz oraz piękny widok

Okna panoramiczne: otwieralne czy stałe?

Nie wszystkie przeszklenia w strefie dziennej muszą być otwieralne. W przypadku bardzo dużych przeszkleń rezygnacja z tej funkcji pozwala znacząco obniżyć ich cenę i poprawia izolacyjność. Okno panoramiczne nieotwieralne może mieć cieńszą ramę, bo jest ona narażona na mniejsze obciążenia i nie ma okuć. Warto zastanowić się nad takim wyborem w pomieszczeniach na parterze, gdzie łatwo je umyć z zewnątrz. Nieotwieralne okno panoramiczne nie musi mieć podziałów, więc pozwoli uzyskać efekt niewidocznej przegrody. Warunkiem jest pakiet szybowy o dużej przezierności.

Często korzystne jest połączenie fragmentów okien otwieralnych z nieotwieralnymi (fiksami). Ale decydując się na takie połączenie, trzeba być świadomym, że będą one miały ramy różnej szerokości, a zamontowane w nich pakiety szybowe będą się znajdowały w różnych płaszczyznach. Można jednak uniknąć takiego efektu wizualnego i zamówić nieotwieralne elementy przypominające fragmenty z otwieralnymi skrzydłami – mają nieco mniejszą powierzchnię pakietu szybowego i poszerzone ramy, ale nie mają okuć.

Różnicę w szerokości ram można wykorzystać i stworzyć wyraźny wzór na elewacji. Otwieralne skrzydła okien panoramicznych w szerokich ramach mogą mieć nawet inny kolor.

dom w standardzie Multicomfort Saint-Gobain
Autor: Multicomfort Saint-Gobain/Eco Ready House W domu pasywnym duże okna pozwalają osiągnąć maksymalne zyski z energii słonecznej. Aby ograniczyć straty ciepła, często są to przeszklenia stałe

Nieotwieralne okno panoramiczne na piętrze

Nieotwieralne okno panoramiczne można też zamontować na piętrze. Jeśli nie ma do niego dostępu z zewnątrz, kłopotliwe będzie jego mycie. Warto wtedy wybrać pakiet szybowy z powłoką samoczyszczącą, bo wystarczy umyć je raz do roku. Osadzające się na oknie zanieczyszczenia ulegają rozpadowi w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego, a resztki nieczystości spłukuje deszcz (można także polać szybę wodą z węża ogrodowego). Woda szybko odparowuje z powierzchni szkła i nie pozostawia zacieków. Szyby samoczyszczące mają jednak nieco mniejszą przejrzystość niż standardowe – powłoka hydrofilowa może nadać im lekko niebieską bądź brązową barwę.

Zobacz także:

Które konstrukcje w dużych przeszkleniach mają niski próg?

Tradycyjny próg drzwi tarasowych ma około 7 cm wysokości i bywa niewygodną barierą w drodze na taras. Całkowicie pozbawione progu, tak zwane bezprogowe, mogą być drzwi podnoszono-przesuwne. Na powierzchni posadzki jest jedynie uszczelka, a próg jest ukryty w warstwach podłogi.

Pośrednim rozwiązaniem jest niski próg o wysokości mniej więcej 2 cm. Zamówić można go do pozostałych modeli drzwi: rozwieralnych, rozwieralno-uchylnych, harmonijkowych, przesuwnych i uchylno-przesuwnych. Z reguły jest on zrobiony z profili aluminiowych lub PCW, które mają tak wyprofilowany spadek, że płynnie łączą się z posadzką tarasu.

Decyzję o montażu drzwi niskoprogowych trzeba podjąć już na etapie projektu domu, aby prawidłowo rozwiązać ich osadzenie – zapewnić stabilność przeszklenia i ochronę przed przemarzaniem i podciekaniem wody.

Od niedawna można w tych systemach wykonać także drzwi bezprogowe. Elementem, który zastępuje próg, jest w nich uszczelka, która podnosi się lub opuszcza przy ruchu drzwi. Po zamknięciu skrzydła dopasowuje się do dolnego elementu progu, zapewniając szczelność drzwi, natomiast przy otwartym przejściu nie wystaje ponad powierzchnię posadzki.

Drzwi z niskim progiem i bezprogowe lepiej łączą dom z ogrodem i są mniej uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Ale zimą trzeba przy nich regularnie odśnieżać taras, żeby próg nie przemarzał.
 Niski próg o wysokości 2 cm zamiast standardowego podnosi koszt przeszklenia mniej więcej o 100 zł za każdy metr.

duże przeszklenie z niskim progiem
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Pl.architekci Po rozsunięciu przeszklenia z niskim progiem pomieszczenia płynnie łączą się z tarasem

W którym miejscu montować okna panoramiczne?

Duże okna panoramiczne znacznie trudniej jest zamontować w grubości ocieplenia, czyli wysunąć je przed lico muru. Jeśli pozostałe okna w domu są właśnie tak montowane – a w domach pasywnych i domach energooszczędnych jest to standardem – wymaga to opracowania detalu oparcia lub podwieszenia tej ciężkiej konstrukcji. O wiele wygodniej montuje się duże okna panoramiczne w ścianie, równo z licem muru. Otwór pod tak dużą konstrukcję musi być przygotowany bardzo starannie – dół nadproża i otworu muszą być idealnie równe. Szeroka ościeżnica jest wspólna dla wszystkich skrzydeł, więc podczas montażu korekta ustawienia przeszklenia jest niewielka.

Zobacz także:

Aby zmniejszyć mostki termiczne na styku ram okiennych z murem, wysuwa się je częściowo w stronę izolacji – na szerokość 4-6 cm. Montaż dużych i ciężkich konstrukcji okien panoramicznych poza licem muru na konsolach czy sztywnych ramiakach z materiału izolacyjnego może być bardzo drogi i nie zawsze jest możliwy. 


montaż dużego okna na wspornikach w warstwie ocieplenia
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec Wysunięcie okien w warstwę ocieplenia ogranicza ucieczkę ciepła na styku ramy z murem

Jak duże może być przeszklenie w dachu?

Najdłuższe okna połaciowe o pojedynczej konstrukcji mają wymiary 114 x 140 lub 94 x 160 cm, a okna dwuczęściowe z nieotwieralnym doświetlem – 94 x 206 cm. Najszersze okna mają 134 cm przy wysokości skrzydła 160 cm. Aby przeszklenie było większe, okna łączy się w zestawy zespolone wspólnym kołnierzem. Zespolenia można wstawić od kalenicy prawie do okapu, i to po obu stronach dachu dwuspadowego.

Tworząc zespolenia, można wykorzystać kilka okien podwójnych. Zwykłemu oknu połaciowemu towarzyszy tu mniejsze, dolne okno, przeważnie nieotwieralne. Okno można powiększyć od góry, dodając nadstawkę.

Zmiana typu i rozmiaru okien dachowych zaproponowanych w projekcie domu jest możliwa, choć nie zawsze łatwa. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli zamierzamy zwiększyć jedynie wysokość przeszklenia, to bez przeszkód możemy to zrobić. Gdy szerokość okien jest tak dobrana, że mieszczą się między krokwiami, nie trzeba ingerować w konstrukcję dachu i wykonywać kosztownych wymianów. Zastosowanie bardziej skomplikowanych zestawów okiennych może wymagać zmian w konstrukcji więźby dachowej. Gdy jest się na to gotowym, atrakcyjnym rozwiązaniem jest zainstalowanie dużych, jednoramowych okien dachowych i okien balkonowych.

Zwykłe okna mają najczęściej szyby ciepłe, szyby ze szkła laminowanego lub hartowanego. Jeżeli chcemy, by na dużych przeszkleniach nie było zacieków po każdym deszczu, warto wybrać okna z szybami zmywalnymi (samoczyszczącymi), z powłoką utrudniającą przywieranie kurzu i hydrofilową. Aby zmniejszyć nasłonecznienie poddasza, można się zdecydować na szyby absorbcyjne. Ograniczają przepływ promieni UV, ale nie są zupełnie transparentne. Szyby mają delikatny odcień błękitny, brązowy, grafitowy lub zielony. Zupełnie przezroczyste mogą być natomiast szyby z powłoką refleksyjną działające jak lustro, które odbija promienie.

Zespolenia z oknami dachowymi Velux
Autor: Velux Duże przeszklenie można też zrobić w połaci dachowej. W ten sposób na poddaszu będzie zdecydowanie więcej światła i panoramiczny widok. Uzyskuje się je, łącząc w zestawy wiele okien

Od czego zależy wielkość przeszklenia przy drzwiach zewnętrznych?

Dostęp światła dziennego do strefy wejścia znacznie podnosi komfort mieszkania. Jednym ze sposobów na zapewnienie naturalnego oświetlenia jest montaż drzwi z przeszkleniem. Boczne elementy doświetlające mają zwykle identyczną wysokość jak drzwi wejściowe. Aby zwiększyć powierzchnię szyby, naświetle można także umieścić nad drzwiami, a nawet nad drzwiami i zamontowanym obok nich przeziernym elementem bocznym. Naświetla w drzwiach są zwykle nieotwierane, choć są też uchylne naświetla górne (także sterowane elektrycznie). Naświetle boczne może mieć także ruchomy słupek, co pozwoli na jego otwarcie i poszerzenie drzwi wejściowych. Przypomina to drzwi dwuskrzydłowe, w których szklane skrzydło ma zwykle 50 cm.

Rozmiar przeszklenia dobiera się do wzoru i wymiarów drzwi. Czasem decyduje o tym ciężar szyby. W naświetlu zasadą jest, że im szersza jest szyba, tym jest grubsza, a więc cięższa. Grubość pakietów szybowych w naświetlach jest dobierana do szerokości profili, a te muszą być takie same jak drzwi.

W aluminiowych systemach fasadowych do takich samych profili wstawia się pakiety szybowe i mocuje skrzydło drzwiowe. Są to konstrukcje zamocowane w jednej ościeżnicy, ze wspólnymi ramami. W innych systemach naświetla są osobnymi elementami, które łączy się z ościeżnicą drzwi.

drzwi zewnętrzne z bocznym przeszkleniem
Autor: Piotr Mastalerz Naświetla boczne mają zazwyczaj taką samą wysokość i grubość jak drzwi zewnętrzne

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie