Jasno od progu, czyli drzwi, które wpuszczają słońce. Naświetla w drzwiach zewnętrznych

2018-12-31 12:35

Naświetla w drzwiach zewnętrznych sprawiają, że sień lub przedsionek są widne. Pamiętaj jednak, że szyby w drzwiach wejściowych muszą przede wszystkim zapewniać dobrą izolacyjność cieplną.

Duże przeszklenia o dobrej izolacyjności
Autor: Piotr Mastalerz Od kiedy pakiety szybowe mają doskonałe parametry termoizolacyjne, w strefie wejściowej pojawiają się duże przeszklenia połączone z drzwiami

Jednym ze sposobów na zapewnienie naturalnego światła w przedsionku jest montaż drzwi z przeszkleniem. Ale znacznie lepszy efekt osiągniesz, wybierając zestaw drzwiowy z naświetlem górnym lub bocznym. Wejście do domu możesz także poszerzyć, żeby nabrało bardziej reprezentacyjnego charakteru. W takim wypadku pięknie będą się prezentować szerokie drzwi z naświetlami po obu stronach. W ofercie producentów drzwi znajdziemy różne nazwy na określenie elementów naświetlających montowanych razem z drzwiami. Niektórzy używają nazwy „doświetle” lub „dostawka przeszklona”, mając na myśli naświetle boczne, a naświetlem jest dla nich tylko element przeszklony zamontowany powyżej drzwi.

Naświetla w drzwiach wejściowych

Naświetle składa się z ramy i wypełnienia, którym w całości może być pakiet szybowy. Często wypełnienie jest zbudowane z fragmentów pełnych takich jak w płycie drzwi oraz przeszklonych. Naświetle boczne zwykle ma identyczną wysokość jak drzwi. Naświetle górne zamyka zestaw drzwiowy od góry i ma taką szerokość jak drzwi oraz ewentualnie zastosowane elementy boczne. Naświetla mogą być montowane z jednej strony drzwi, po obu stronach skrzydła i/lub nad nim. Możliwa jest dowolna kombinacja tych elementów, nie zawsze pojedynczych. Naświetle zwykle jest nieotwierane. Nieliczni producenci oferują uchylne naświetla górne (nawet sterowane elektrycznie). Możliwość otworzenia bocznego elementu przy drzwiach i poszerzenia otworu wejściowego jest bardzo korzystna podczas przeprowadzki i meblowania domu, dlatego czasem stosuje się naświetla boczne ze słupkiem ruchomym, żeby po otwarciu powstał duży otwór bez elementu pionowego.

Wymiary naświetli

Standardowa szerokość drzwi wejściowych to 90 cm w świetle, czyli 100-106 cm na zewnątrz ościeżnicy. Najczęściej stosowana wysokość to 208-210 cm. Coraz częściej pojawiają się drzwi o wysokości 220-225 cm, a w ofercie aluminiowych znajdziemy nawet takie, które mają 250 cm. Naświetla boczne mogą mieć szerokość od 20 do 90 cm, czyli nawet taką jak skrzydło (górne ze względów estetycznych są zwykle niższe). Przeciętnie wynosi ona mniej więcej 40 cm. To wymiar proporcjonalny do skrzydła o najpopularniejszej szerokości. W cennikach wielu producentów naświetle o szerokości 40 cm jest uznawane za standardowe i dzięki temu tańsze od tych ponadstandardowych. W technologii aluminiowej można wykonać naświetle boczne o szerokości nawet 160 cm. Wymiar można dopasować do życzeń klienta, stopniując szerokość i wysokość co 1 cm. Szerokość naświetla dobiera się do szerokości i wzoru drzwi.

Konstrukcja naświetli w drzwiach zewnętrznych

Naświetle można teoretycznie wykonać do każdych drzwi. Są firmy, które tak deklarują. Jednak w większości wypadków producenci mają w ofercie kilka modeli drzwi, do których jest opracowana technologia produkcji tych elementów. Najczęściej buduje się naświetla o osobnych ramach, które łączy się na bokach ze skrzydłem drzwi. Tak się zwykle buduje drzwi z naświetlami z PCW, ze stali i z drewna. Technologia produkcji drzwi aluminiowych pozwala na łączenie drzwi oraz naświetli w jednej ościeżnicy i wspólnych ramach. Całość jest montowana na budowie. W niektórych firmach można zamówić drzwi drewniane zamocowane w tej samej ramie co naświetla. Takie rozwiązanie ogranicza liczbę elementów, dzięki czemu konstrukcja wygląda lżej i unika się strat energii w miejscach połączeń.

Ograniczenia techniczne

Sposób budowy drzwi i maszyny używane przy produkcji są czasem przyczyną pewnych zastrzeżeń technologicznych, typu: do drzwi stalowych można zrobić tylko naświetla boczne, a do aluminiowych – tylko górne. Są także pewne ograniczenia konstrukcyjne, na przykład gdy drzwi i naświetle mają mieć wspólną ościeżnicę, po obu stronach drzwi można zamontować tylko po jednym naświetlu. Ale na przykład w konstrukcji łączonej, gdy drzwi i naświetla mają osobne ramy, teoretycznie można połączyć dowolną liczbę naświetli.

Naświetla boczne
Autor: Piotr Mastalerz Najczęściej stosuje się naświetla boczne – przeszklone całkowicie lub częściowo. Zwykle mają one taką samą wysokość jak drzwi

Szyby w drzwiach

W kolekcjach o dobrych parametrach termoizolacyjnych montuje się pakiety trzyszybowe wypełnione argonem, w zwykłych – dwuszybowe, czasem nawet wypełnione powietrzem. Żeby naświetle nie pogorszyło współczynnika całych drzwi, powinno mieć tak zwane ciepłe ramki dystansowe, listwy przyszybowe oraz uszczelki, które zmniejszają liniowy mostek termiczny po obwodzie. Najcieplejsze pakiety szybowe stosowane w naświetlach mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,5 W/(m2.K), jednak najczęściej szklenie ma współczynnik U mniej więcej 1. W reprezentacyjnych drzwiach w stylu tradycyjnym montuje się także naświetla ze szprosami klasycznymi – konstrukcyjnymi. Takie naświetle będzie mieć wysoki współczynnik przenikania ciepła. Jeśli zależy ci na rozwiązaniu lepszym pod tym względem, można wykorzystać szprosy wewnętrzne, na przykład z aluminium, lub naklejane na zewnętrzną płaszczyznę szyby.

Pozostałe podkategorie