Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów dwuspadowych

2017-06-13 12:00
Dach sprawdzony od pokoleń
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW Dobrą propozycją dla wszystkich miłośników dachów dwuspadowych w nowoczesnym wydaniu jest dom Murator C117h „Codzienny - wariant VIII”

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim krajobrazie. Dzisiaj wysoką pozycję dachu dwuspadowego umacnia potrzeba zagospodarowania poddasza – pod dwiema połaciami jest więcej miejsca niż pod czterema.

Dach dwuspadowy składa się z dwóch połaci w kształcie prostokątów stykających się w biegnącej równolegle do szerokości budynku kalenicy. W porównaniu z innymi formami dachów najlepiej spełnia funkcje ochronne – woda deszczowa nie napotyka przeszkód w postaci załamań połaci, ponadto nie ma on koszy, w których zalegałby śnieg. Powierzchnia połaci zależy od rozpiętości dachu – im jest ona większa, tym większa będzie powierzchnia pokrycia – oraz od kąta jego nachylenia – im dach bardziej stromy, tym połacie są większe.

Sprawdź też: dach czterospadowy >>>

Ściany boczne budynku, nazywane szczytowymi, w górnej części mają kształt trójkąta – kąt jego wierzchołka zależy od stopnia nachylenia połaci. Przy ścianach szczytowych poddasze osiąga pełnowartościową wysokość (powyżej 1,90 m). Ponadto można umieścić w nich pionowo okna – to najtańszy sposób doświetlenia poddasza bez ingerencji w połacie dachu.

Wideo: jaki wybrać dach?

Dach dwuspadowy: styl dachu i styl domu

Prostota i oszczędność formy dachu dwuspadowego sprawiają, że jest on lubianym elementem nowoczesnej, oszczędnej w środkach architektury. Tradycyjnej prostopadłościennej bryle przykrytej dwuspadowym dachem można nadać nowoczesny rys, wybierając dach pozbawiony okapów. Wówczas dom wraz z dachem dwuspadowym tworzą jedną, nierozerwalną, kubiczną bryłę. Modne są też wysokie piętrowe domy o bryle w kształcie wydłużonego prostopadłościanu przykryte łagodnie nachylonym dwuspadowym dachem z okapami znacznie wysuniętymi poza obrys szczytowych ścian budynku. W tym wypadku spadzisty dach nie kryje poddasza użytkowego, jego połacie nie są rozbite przez okna dachowe czy lukarny. Pozostaje czystą formą. Warunkiem powodzenia takiego rozwiązania jest przemyślana kompozycja elewacji domu. Taka forma dachu służy wyeksponowaniu elewacji – skromny dach dwuspadowy podkreśla prostotę i wysoką jakość materiałów użytych na elewacji oraz mistrzostwo jej wykonania. Nie bez znaczenia jest pokrycie dachu, najczęściej z płaskiej lub trapezowej blachy wysokiej jakości lub nowoczesnych gontów bitumicznych. Spokojna, statyczna powierzchnia pokrycia wtapia się w płaszczyznę dachu, wysuwając na pierwszy plan jego kształt. Wydłużone okapy w ścianie szczytowej eksponują spód połaci. Widoczna surowa konstrukcja stanowi zamierzony efekt, gdy dom jest inspirowany budownictwem industrialnym. Natomiast ozdobne wykończenie szczytu inspirowane formami regionalnymi może nadać mu tradycyjny rys.

Projekt domu z dachem dwuspadowym

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i kosztami budowy domu, zapewni najwięcej miejsca na poddaszu i zawsze będzie modny. Nie powinno to dziwić, wszak dach dwuspadowy znany jest od pokoleń. Oto jakimi cechami powinien się wyróżniać.

Sprawdź też: dach mansardowy >>>

Dach dwuspadowy jest dobrym narzędziem do kształtowania tradycyjnej bryły budynku. Zachowując wierność sprawdzonym proporcjom, można bezpiecznie nawiązać do znanej od dawna architektury.

Dwuspadowy dach jest również dobrym punktem wyjścia do nowoczesnych modyfikacji tej formy. Modne są piętrowe domy przykryte łagodnie nachylonym dwuspadowym dachem z okapami znacznie wysuniętymi poza obrys szczytowych ścian budynku. Na topie są też domy z dwuspadowymi dachami pozbawionymi okapów.

Dach dwuspadowy to dobry wstęp do nadania elementom elewacji domu symetrycznego porządku. Dwie połacie w kształcie zazwyczaj równych prostokątów stykających się w biegnącej równolegle do długości budynku kalenicy sprzyjają takim rozwiązaniom.

Dwuspadowy dach lubi równomiernie rozmieszczone lukarny i okna połaciowe, ściany z symetrycznie usytuowanymi otworami. Zasady symetrii nie musimy traktować rygorystycznie – czasami wystarczy zestawienie odpowiadających sobie elementów, na przykład szerokiej bramie garażowej z jednej strony elewacji może odpowiadać duże okno z drugiej.

Pokrycie dachowe dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy jest najłatwiejszy pod względem wyboru pokrycia – za sprawą regularnych i dużych powierzchni połaci nie ma dużych strat materiałowych. Pokrycie można więc dobrać do stylu domu – tradycyjny pokryjemy dachówką, gontem lub strzechą, nowoczesny na przykład blachą – oraz innych elementów elewacji: ścian, otworów, cokołów.

Dach dwuspadowy - kalenicą czy szczytem do drogi

Wygląd dachu dwuspadowego zmienia się w zależności od ustawienia budynku na działce. Dach będzie można podziwiać w całej okazałości, gdy budynek stanie kalenicą do drogi. Front z dużą połacią dachu zwykle jednak jest zbyt monotonny, dlatego najczęściej rozbija się jego płaszczyznę zadaszeniem centralnie usytuowanego ganku, ryzalitu czy facjaty. Gdy dom ustawiony będzie szczytem do ulicy, płaszczyzny połaci i pokrycie będą mniej widoczne. Na pierwszym planie znajdą się elementy szczytu – wiązanie, podbitki okapu, szczytowa ściana poddasza – które będą wymagały więcej uwagi i starannego wykończenia. Często w ścianie szczytowej umieszcza się balkon.

Dach dwuspadowy w kilku wariantach

Dach dwuspadowy
Autor: Piotr Mastalerz Zestawienie połaci o różnym spadku i niesymetrycznie usytuowanej kalenicy zazwyczaj szpeci dom. Poddasze wtedy zawsze jest wyższe z jednej strony, część pomieszczeń dzięki wyższej ściance kolankowej wprawdzie łatwiej jest zagospodarować, ale trudniej oświetlić.
Zdaniem specjalisty

Dach dwuspadowy: kąt nachylenia połaci

Kąt nachylenia połaci w dachu dwuspadowym zależy głównie od sposobu zagospodarowania poddasza – dach kryjący poddasze użytkowe jest bardziej stromy niż ten nad domem parterowym. We współcześnie budowanych domach z poddaszem użytkowym dachy majązwykle kąt nachylenia 35-45°, co pozwala zachować dawne proporcje między dachem a ścianą. W domach parterowych dachy zdecydowanie się obniżyły – dominują proporcje 1:1,1 lub 1:1,2. Nowy trend jest na tyle powszechny, że zmiana relacji między wielkością dachu a ścianą nikogo nie razi. Gdy dach jest zbyt niski, bardziej wyeksponowane są ściany. Ich monotonną, płaską powierzchnię warto rozbić elementami i detalami rozrzeźbiającymi bryłę domu: wykuszami, balkonami, lub podkreślić kolorowymi okiennicami. Jeśli ze względu na proporcje między dachem a ścianą dach wydaje się zbyt mały, można go optycznie powiększyć poprzez wysunięcie okapu.

Anna Kawęczyńska

Dach dwuspadowy: ścianka kolankowa na poddaszu

Na kształcie współczesnych dachów dwuspadowych zaważa funkcja użytkowa, którą coraz częściej pełni poddasze. Gdy wysokość ścianki kolankowej dochodzi do 1 m, znaczna część powierzchni poddasza będzie miała wysokość co najmniej 2,1 m. Jest wówczas szansa, że jego powierzchnia użytkowa będzie wynosiła przynajmniej 2/3 powierzchni parteru. Jednak wysoka ścianka kolankowa pociąga za sobą wyższy dach, co prowadzi do trudności w zachowaniu właściwych proporcji między ścianą a dachem. Nie muszą być one zaburzone, gdy ścianka kolankowa będzie odpowiednio zestawiona z dachem. Można ją ukryć, wysuwając połacie daleko poza krawędzie ścian – wtedy ściana optycznie się obniży i dom zachowa właściwe proporcje. Dodatkowym sposobem jest wykończenie innym materiałem ścian kondygnacji poddasza. Taki podział elewacji sprawi, że zbyt wysoko wyniesiony dach jest postrzegany jako element drugiej kondygnacji.

Światło dzienne – okna szczytowe i dachowe

Najprostszy sposób oświetlenia poddasza to okna w ścianie szczytowej. W małym domu, gdzie każde pomieszczenie ma „dostęp” do ściany szczytowej, okna elewacyjne mogą być jedynym źródłem światła. W większych budynkach okna w ścianach szczytowych trzeba uzupełnić tymi zamontowanymi w dachu: oknami połaciowymi, które wprawdzie przerywają ciągłość pokrycia, ale nie zmieniają kształtu dachu, lub lukarnami, które rozrzeźbiają i urozmaicają prosty kształt zadaszenia. Okno połaciowe daje więcej światła niż pionowe.

Podział przestrzeni pod dachem dwuspadowym

Kształt pomieszczeń zależy od sposobu podziału całej przestrzeni poddasza. Zazwyczaj jedna ściana – ta, do której schodzi połać dachu – jest niższa. Ściany przylegające do niej są wyższe, ale częściowo ścięte połacią. Ściany dzielące pomieszczenia w najwyższej części poddasza mają pełną wysokość.

Dach dwuspadowy: sposoby na szczyt
Autor: Piotr Mastalerz Dach dwuspadowy - najpopularniejsze są szczyty z okapem wykończonym podbitką. Bok wiatrownicy najczęściej wykańcza się obróbką blacharską. Na zdjęciu dom wybudowany według projektu gotowego Murator M75a - wariant I - Promień słońca >>>
Dach dwuspadowy
Autor: Andrzej Szandomirski Dach polski – półszczytowy. Odmiana dachu dwuspadowego z okapem w ścianie szczytowej. Widoczny nad okapem fragment ściany zwany jest półszczytem górnym. Dach charakterystyczny dla architektury Podhala, czasem można spotkać się z określeniem dach przyczółkowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE