Blacha trapezowa na dach i elewację: wymiary, cena. Jakie dachy można nią kryć?

2018-07-03 0:19

Dzięki wielkim rozmiarom blacha trapezowa jest świetnym materiałem do krycia dużych nieskomplikowanych połaci dachu, a także elewacji. Blachę trapezową stosuje się do krycia domów jednorodzinnych o prostej bryle, raczej w stylu nowoczesnym, industrialnym. Bardzo często jest też wykorzystywana do krycia budynków gospodarczych, wiat, garaży, czy budynków administacyjnych.

Blacha trapezowa na dach
Autor: Daniel Rumiancew Blacha trapezowa o najprostszym zabezpieczeniu antykorozyjnym jest tańsza od blachodachówki. Ta z powłokami dekoracyjnymi ma ceny zbliżone do blachodachówki w arkuszach.

Budowa blachy trapezowej jest warstwowa i może różnić się zależnie od producenta. Rdzeń ze stali lub aluminium jest pokryty z obu stron warstwą pasywacyjną, która stanowi najważniejsze zabezpieczenie przed korozją. Na to nakłada się powłoki dekoracyjne. Ich jakość i trwałość można szacować na podstawie długości gwarancji oferowanej przez producenta blachy trapezowej. Należy sprawdzić, czy jest to gwarancja techniczna (na korozję), czy estetyczna (na wady powłoki).

Blacha trapezowa na jaki dach
Autor: Andrzej Szandomirski Dość ascetyczna blacha trapezowa ładnie współgra z nowoczesnym domem o uproszczonej bryle.

Spis treści

  1. Jak wygląda i jakie ma wymiary blacha trapezowa
  2. Blacha trapezowa ze stali
  3. Blacha trapezowa z aluminium
  4. Układanie blachy trapezowej
  5. Blacha trapezowa cena
  6. Wideo: pokrycie dachowe z blachy na rąbek stojący: montaż

Jak wygląda i jakie ma wymiary blacha trapezowa

Arkusz blachy trapezowej ma podłużne przetłoczenia w kształcie trapezu. Wysokość powstałych w ten sposób równoległych rowków, którymi ścieka woda, wynosi 2-55 mm. Szerokość arkuszy blachy trapezowej wynosi 50-160 cm, a ich długość nawet 12 m w przypadku stali lub 7 m w przypadku aluminium. Najmniejsza długość arkusza to odpowiedznio 60 i 45 cm.

Należy pamiętać, że blachę trapezową kupuje się w arkuszach dociętych na określoną długość zgodnie z zamówieniem.

Blacha trapezowa ocynkowana
Autor: materiały prasowe Budmat Blacha stalowa jest pokrywana ocynkiem lub alucynkiem. To drugie zabezpieczenie jest znacznie lepsze i trwalsze niż ocynk.

Blacha trapezowa ze stali

Jest produkowana z blachy stalowej, której rdzeń o grubości 0,5-1 mm jest pokryty ocynkiem (275 g/m2) lub alucynkiem (150 albo 180 g/m2). Te blachy trapezowe mają naturalny metalowy kolor. Mogą być dodatkowo powleczone kolorową powłoką ochronno-dekoracyjną z poliestru lub poliuretanu, polichlorku winylu lub polifluorku winylu. Oferta blachy trapezpowej stalowej jest bardzo duża, a wybór powłok wykończeniowych i kolorów – ogromny. Blacha trapezowa pokryta ocynkiem ma surowy wygląd i po latach zacznie rdzewieć.

Sprawdź też:

Blacha trapezowa pokryta alucynkiem ma dwa-trzy razy lepszą ochronę przed korozją. Dodatkowe powłoki z tworzyw sztucznych dają bardzo długą ochronę. Blacha trapezowa ze stali jest ponad dwa razy cięższa od aluminiowej – 1 m2 waży 5-12 kg (oba materiały na pokrycie są zaliczane do lekkich).

Sprawdź też:

Blacha trapezowa na dom
Autor: Wiktor Greg Prostota blachy trapezowej może być potraktowana przez architekta jako jej atut.

Blacha trapezowa z aluminium

Drugim materiałem na blachę trapezową jest aluminium. W tym wypadku rdzeń ma zwykle grubość 0,6 mm i jest pokryty wartwą ochronno-dekoracyjną. Aluminium nie rdzewieje i ma dodatki powodujące brak utleniania. Powłoki ochronne występują w mniejszej liczbie dostępnych kolorów.

Blacha trapezowa na elewacje
Autor: materiały prasowe Euro-Profil Odstęp między przetłoczeniami i ich wysokość mogą być różne, przez co blacha trapezowa ma różne wzory. Na dachach, zwłaszcza domów jednorodzinnych lepiej wygląda blacha z bardziej płaskimi wyprofilowaniami. Ta z głęboką falą jest przeznaczona na elewacje.
Blacha trapezowa
Autor: materiały prasowe Blachy Pruszyński Bardzo dobre zabezpieczenie mają blachy trapezowe z dodatkowymi powłokami poliestrowymi lub poliuretanowymi, które zapewniają bardzo długą ochronę i ładny wygląd.

Układanie blachy trapezowej

Pokrycie z blachy trapezowej wykonuje się bardzo szybko. Blachę układa się z zakładem – jeden arkusz musi zachodzić kilka centymetrów na sąsiedni. Arkusze blachy trapezowej należy mocować wkrętami farmerskimi do rusztu wykonanego z łat i kontrłat.

Sprawdź też:

Blachę trapezową można układać na dachach, których zalecany kąt nachylenia wynosi nie mniej niż 15o. Jeśli pod pokryciem znajdzie się warstwa wodoszczelna, np. szytwne poszycie z papą, minimalny kąt wynosi nie mniej niż 4o.

Sprawdź też:

Arkusze blachy trapezowej
Autor: materiały prasowe Blachy Pruszyński Arkusze blachy trapezowej są bardzo długie, więc połać można pokryć bez wykonywania poprzecznych łączeń mniejszych odcinków.

Blacha trapezowa cena

Jeśli chcemy sprawdzić cenę brutto materiału na pokrycie dachowe, należy brać pod uwagę cenę za 1 m2 efektywnego krycia. Jest ona zawsze trochę wyższa niż cena brutto za 1 m2 blachy (układanie na zakład). W przypadku blachy trapezowej ceny zależą od grubości rdzenia, wysokości przetłoczeń oraz zastosowanej warstwy ochronno-dekoracyjnej.

Sprawdź też:

Najtaniej kupimy blachę trapezową, która jest tylko ocynkowana – 1 m2 efektywnego krycia będzie kosztował mniej więcej 25 zł. Blachy trapezowe z powłoką alucynku są co najmniej 20% droższe. Za blachę trapezową powleczoną najtrwalszymi powłokami dekoracyjnymi, na które producent daje nawet 50 lat gwarancji, zapłacimy mniej więcej 50 zł za 1 m2 efektywnego krycia. Blacha trapezowa aluminiowa kosztuje mniej więcej tyle, ile wynosi średnia cena blach stalowych.

Zobacz też nasz film instruktażowy.

Wideo: pokrycie dachowe z blachy na rąbek stojący: montaż

Pokrycie dachowe z blachy na rąbek stojący - montaż pokrycia
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie