Blacha trapezowa na dach i elewację: wymiary, cena. Jakie dachy można nią kryć?
Dzięki wielkim rozmiarom blacha trapezowa jest świetnym materiałem do krycia dużych nieskomplikowanych połaci dachu, a także elewacji. Blachę trapezową stosuje się do krycia domów jednorodzinnych o prostej bryle, raczej w stylu nowoczesnym, industrialnym. Bardzo często jest też wykorzystywana do krycia budynków gospodarczych, wiat, garaży, czy budynków administacyjnych.
Budowa blachy trapezowej jest warstwowa i może różnić się zależnie od producenta. Rdzeń ze stali lub aluminium jest pokryty z obu stron warstwą pasywacyjną, która stanowi najważniejsze zabezpieczenie przed korozją. Na to nakłada się powłoki dekoracyjne. Ich jakość i trwałość można szacować na podstawie długości gwarancji oferowanej przez producenta blachy trapezowej. Należy sprawdzić, czy jest to gwarancja techniczna (na korozję), czy estetyczna (na wady powłoki).
Spis treści
- Jak wygląda i jakie ma wymiary blacha trapezowa
- Blacha trapezowa ze stali
- Blacha trapezowa z aluminium
- Układanie blachy trapezowej
- Blacha trapezowa cena
- Wideo: pokrycie dachowe z blachy na rąbek stojący: montaż
Jak wygląda i jakie ma wymiary blacha trapezowa
Arkusz blachy trapezowej ma podłużne przetłoczenia w kształcie trapezu. Wysokość powstałych w ten sposób równoległych rowków, którymi ścieka woda, wynosi 2-55 mm. Szerokość arkuszy blachy trapezowej wynosi 50-160 cm, a ich długość nawet 12 m w przypadku stali lub 7 m w przypadku aluminium. Najmniejsza długość arkusza to odpowiedznio 60 i 45 cm.
Należy pamiętać, że blachę trapezową kupuje się w arkuszach dociętych na określoną długość zgodnie z zamówieniem.
Blacha trapezowa ze stali
Jest produkowana z blachy stalowej, której rdzeń o grubości 0,5-1 mm jest pokryty ocynkiem (275 g/m2) lub alucynkiem (150 albo 180 g/m2). Te blachy trapezowe mają naturalny metalowy kolor. Mogą być dodatkowo powleczone kolorową powłoką ochronno-dekoracyjną z poliestru lub poliuretanu, polichlorku winylu lub polifluorku winylu. Oferta blachy trapezpowej stalowej jest bardzo duża, a wybór powłok wykończeniowych i kolorów – ogromny. Blacha trapezowa pokryta ocynkiem ma surowy wygląd i po latach zacznie rdzewieć.
Sprawdź też:
Blacha trapezowa pokryta alucynkiem ma dwa-trzy razy lepszą ochronę przed korozją. Dodatkowe powłoki z tworzyw sztucznych dają bardzo długą ochronę. Blacha trapezowa ze stali jest ponad dwa razy cięższa od aluminiowej – 1 m2 waży 5-12 kg (oba materiały na pokrycie są zaliczane do lekkich).
Sprawdź też:
Blacha trapezowa z aluminium
Drugim materiałem na blachę trapezową jest aluminium. W tym wypadku rdzeń ma zwykle grubość 0,6 mm i jest pokryty wartwą ochronno-dekoracyjną. Aluminium nie rdzewieje i ma dodatki powodujące brak utleniania. Powłoki ochronne występują w mniejszej liczbie dostępnych kolorów.
Układanie blachy trapezowej
Pokrycie z blachy trapezowej wykonuje się bardzo szybko. Blachę układa się z zakładem – jeden arkusz musi zachodzić kilka centymetrów na sąsiedni. Arkusze blachy trapezowej należy mocować wkrętami farmerskimi do rusztu wykonanego z łat i kontrłat.
Sprawdź też:
Blachę trapezową można układać na dachach, których zalecany kąt nachylenia wynosi nie mniej niż 15o. Jeśli pod pokryciem znajdzie się warstwa wodoszczelna, np. szytwne poszycie z papą, minimalny kąt wynosi nie mniej niż 4o.
Sprawdź też:
- pokrycia z blachy na rąbek stojący >>>
- płyta falista z włóknocementu - jakie ma zalety to pokrycie >>>
Blacha trapezowa cena
Jeśli chcemy sprawdzić cenę brutto materiału na pokrycie dachowe, należy brać pod uwagę cenę za 1 m2 efektywnego krycia. Jest ona zawsze trochę wyższa niż cena brutto za 1 m2 blachy (układanie na zakład). W przypadku blachy trapezowej ceny zależą od grubości rdzenia, wysokości przetłoczeń oraz zastosowanej warstwy ochronno-dekoracyjnej.
Sprawdź też:
Najtaniej kupimy blachę trapezową, która jest tylko ocynkowana – 1 m2 efektywnego krycia będzie kosztował mniej więcej 25 zł. Blachy trapezowe z powłoką alucynku są co najmniej 20% droższe. Za blachę trapezową powleczoną najtrwalszymi powłokami dekoracyjnymi, na które producent daje nawet 50 lat gwarancji, zapłacimy mniej więcej 50 zł za 1 m2 efektywnego krycia. Blacha trapezowa aluminiowa kosztuje mniej więcej tyle, ile wynosi średnia cena blach stalowych.
Zobacz też nasz film instruktażowy.