Płyta falista z włóknocementu: idealne rozwiązanie na dach i elewację

2018-11-26 13:51
płyty faliste z włóknocementu
Autor: Creaton Wysoka fala, bogata kolorystyka i optymalny wymiar płyt falistych z włóknocementu gwarantują uzyskanie walorów estetycznych na wysokim poziomie. Płyty faliste można mocować na dachu i elewacji. Świetnie wyglądają na bardzo nowoczesnych w stylu obiektach.

Płyty faliste z włóknocementu to doskonałe, ekologiczne rozwiązanie przeznaczone do krycia dachów i elewacji we współczesnym budownictwie. Cieszą się popularnością zarówno w budownictwie mieszkaniowym, letniskowym, drewnianym, jak też gospodarczym i przemysłowym. Warto po nie sięgnąć wtedy, gdy szczególnie ważna jest estetyka oraz naturalne właściwości włóknocementu.

Płyta falista włóknocementowa: naturalne surowce i ekologiczna technologia

Płyty faliste włóknocementowe są wytwarzane z naturalnych surowców w oparciu o najnowocześniejsze procesy technologiczne. Do ich produkcji wykorzystuje się: cement, wodę, mączkę wapienną, włókna celulozowe i zbrojeniowe. Proces produkcji odbywa się w cyklu zamkniętym, dlatego do środowiska naturalnego nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Do produkcji płyt falistych z włóknocementu nie wykorzystuje się rakotwórczego azbestu. W efekcie powstaje niepalny i bezpieczny materiał, który nadaje się do stosowania w budynkach każdego rodzaju. Płyty z włóknocementu są odporne na szkodniki, pleśń i grzyby, a także związki kwasowo-azbestowe. Atutem płyt falistych z włóknocementu jest również niewielki ciężar – 1 m2 waży tylko 12-15 kg.

Płyty faliste z włóknocementu
Autor: Creaton Płyty faliste z włóknocementu pozwalają realizować supernowoczesne pokrycia dachowe i elewacje. Zastosowanie w obu miejscach tego samego materiału jest obecnie bardzo modne.

Płyty faliste włóknocementowe: zwiększona wytrzymałość

Dzięki zastosowaniu w procesie produkcji technologii prasowania mieszanki włóknocementu płyty wyróżniają się zwiększoną wytrzymałością. Dzięki wzmocnieniu włóknami zbrojeniowymi w połączeniu z celulozą, cementem, wodą i szeregiem minerałów płyty są zdecydowanie bardziej odporne na łamanie i pękanie pod wpływem obciążeń. Dodatkowo płyty zbrojone są paskami polipropylenowymi. W efekcie uzyskujemy mocne i wytrzymałe płyty dachowe, po których dekarze mogą bezpiecznie poruszać się podczas montażu płyt na połaci.

Dyfuzyjność i regulacja wilgotności

Forma płyt falistych wpływa znacząco na zwiększenie wentylacji pomieszczeń. Taki kształt profila sprzyja niskiej kondensacji pary wodnej, a także regulacji wilgotności – samoczynnej dyfuzji wilgoci, dzięki czemu nie jest wymagana wentylacja systemu. Wilgoć w formie pary wodnej jest absorbowana, dzięki czemu pod powierzchnią dachu nie powstają skropliny. Warto dodać, że płyty faliste włóknocementowe są grube (6 mm), więc dach nie nagrzewa się do wysokich temperatur.

Płyty faliste z włóknocementu: wymiary

Płyty faliste z włóknocementu są wielkie, co jest ich atutem, ponieważ pokrycie wykonuje się bardzo szybko. Powierzchnia płyt to 0,54, 0,72, 1,41, 1,44, 2,16, 2,74 i 2,88 m2. Oczywiście kryją one nieco mniejszą powierzchnię dachu, ponieważ układa sie je z zakładem. Na długość powinien on wynosić 11 cm, a na szerokość 15 cm. Całkowita szerokość płyt włóknocementowych (u różnych producentów) to 92, 109,7, 113 lub 115 cm, a długość 58,5, 62,5, 125, 187, 250 cm. Każda firma ma wymiary płyt tak dobrane, że można z nich tworzyć uzupełniające się moduły. Grubość płyt wynosi 6 mm.

Zobacz także:

Modny dach: estetyka na najwyższym poziomie

Płyty faliste z włóknocementu można kupić w naturalnym kolorze szarym lub pomalowane farbą akrylową. Płyty są pokrywane dwukrotnie farbą. Można je kupić w kolorze czarnym, brązowym, grafitowym, czerwonym, zielonym, wiśniowym, niebieskim, perłowym.

Zobacz także:

Pomalowanie płyt powoduje zmniejszenie porowatości powierzchni. Dzięki temu staje się ona gładka, woda szybciej po nich spływa, a deszcz spłukuje zanieczyszczenia. Farba zabezpiecza również przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz zwiększa odporność na promieniowanie UV. Tak wykończone płyty faliste są bardzo trwałe. Od spodu płyty są pokrywane antiblokiem i woskiem, żeby ograniczyć ich nasiąkliwość.

Płyty faliste z włóknocementu: na jakie dachy

Pokrycie z płyt falistych można układać już na dość płaskich dachach. Ich kąt nachylenia powonien być większy niż 12o. Można z nich także wykonywać okładziny na elewacjach. Pokrycie układa się na podkonstrukcji z elementów drewnianych lub stalowych. Każdy producent określa odpowiedni rozstał łat zależnie od kąta nachylenia dachu. 

Płyty faliste z włóknocementu
Autor: Creaton Pokrycie z płyt włóknocementowych ma wyrazistą falę, więc wygląda dynamicznie

Płyty faliste z włóknocementu: szybki montaż

Forma płyt została przygotowana tak, aby w maksymalnym stopniu ułatwić prace dekarskie. Płyty układa się na zakład od prawej lub od lewej krawędzi dachu. Zależnie od wybranego sposobu płyty muszą mieć obcięte odpowiednie narożniki, żeby w miejscach łączenia nie powstawały wybrzuszenia. W każdym systemie są płyty faliste z włóknocementu z fabrycznie obciętymi narożnikami i można je zamowić po dokładnym rozplanowaniu układu płyt na dachu. Płyty łączy się co kilka rzędów fal na ich szczytach. Dzięki obciętym narożnikom montaż płyt trwa zdecydowanie krócej. Płyty te mają przygotowane otwory montażowe, więc nie trzeba ich nawiercać na budowie. Bogata oferta akcesoriów i elementów montażowych pozwala wykonać pokrycie na dachu o dowolnym kształcie.

Rozwiązania systemowe

W ofercie producentów są wszelkie akcesoria i elementy montażowe niezbędne do stworzenia kompletnego systemu dachowego lub systemu elewacyjnego. Dzięki zastosowaniu oryginalnych rozwiązań, jak wiatrownice, gąsiory, kominki wentylacyjne i świetliki można szybko i wygodnie zbudować pokrycie. Ponieważ są to rozwiązania systemowe, wszystkie elementy zostały tak zaprojektowane, aby zmaksymalizować funkcjonalność pokrycia dachowego. Niektórzy producenci oferują nawet oryginalne wkręty umożliwiające sprawne mocowanie płyt falistych na podkonstrukcji drewnianej lub metalowej.

Płyty faliste z włóknocementu
Autor: Creaton Płyty faliste łączy się wkrętami farmerskimi przez nawiercone w nich otwory
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie