Układanie blachodachówki i blachy trapezowej. Montaż pokrycia z blach profilowanych
Pokrycie dachowe z blachy profilowanej, czyli pokrycie z blachodachówki albo blachy trapezowej montuje się zwykle na ruszcie nośnym wykonanym z łat i kontrłat drewnianych. Można też zastosować specjalne łaty stalowe. Sprawdź, jak montować blachodachówki oraz jak uniknąć błędów przy układaniu pokrycia z blach profilowanych? Poznaj podstawowe zasady przykręcania blachy proflowanej do konstrukcji dachu.
Autor: Mariusz Bykowski
Pokrycie dachowe z blachy profilowanej, czyli pokrycie z blachodachówki albo blachy trapezowej montuje się łatwiej niż blachę płaską. Trzeba się jednak bardziej napracować nad przygotowaniem rusztu nośnego z łat i kontrłat oraz ułożeniem izolacji przeciwwilgociowej dachu.
- Zobacz koniecznie: Jak wykonać ruszt z łat i kontrłat pod blachodachówki i blachę trapezową >>
Blachodachówka w arkuszach: montaż pokrycia
Arkusze blachodachówki mocuje się do łat przybitych do kontrłat, zaczynając od dołu połaci. Rozstaw łat ustala producent pokrycia i trzeba się do tego stosować. Można wykorzystać tańsze, tradycyjne łaty drewniane, koniecznie zaimpregnowane środkiem chroniącym przed grzybami, lub specjalne łaty stalowe. Zaletą łat stalowych jest to, że nie trzeba ich niczym zabezpieczać (są ocynkowane) i da się je przykręcać od razu do krokwi. Zbędne będą kontrłaty.
Do mocowania arkuszy blachodachówki służą wkręty wzbogacone o specjalne kapturki uszczelniające z tworzywa EPDM. Aby przymocować arkusz blachy profilowanej do konstrukcji nośnej, wkręty długie (35 mm) umieszcza się w dole fali. Jeśli łączymy tylko krawędzie arkuszy, wkręty kótsze (20 mm) muszą się znaleźć w górnej części fali.
Arkusze blachodachówki montuje się na zakład, przykrywając rowki kapilarne uformowane w ich krawędziach.
Blachodachówka w panelach: montaż pokrycia
Blachodachówkę w panelach zaczyna się układać od góry połaci. Kolejne panele wsuwa się pod te już ułożone. Pionowe ścianki sąsiadujących paneli (górnego i dolnego) należy połączyć gwoździami dekarskimi, a na koniec na miejsce łączenia nałożyć uszczelniacz.
Razem z panelami kupuje się oksydowane gwoździe potrzebne do ich montażu. Po wbiciu ich łby pokrywa się kitem i zasypką. Dzięki temu nie widać ich na połaci dachu, a jednocześnie są chronione przed korozją.
Blacha trapezowa: montaż pokrycia
Arkusze blachy trapezowej mocuje się do łat wkrętami z plastikowymi uszczelkami, podobnie jak blachodachówkę. Blachę trapezową trzeba układać do góry tą stroną, która ma węższe rowki – dzięki temu woda będzie szybciej odprowadzana z powierzchni dachu. Kolejne arkusze układa się, robiąc zakład na szerokość co najmniej jednego tłoczenia.
Jeśli blacha trapezowa ma rowek kapilarny, należy go przykrywać sąsiednim arkuszem blachy.
Zasady przykręcania blachy proflowanej
- do montażu blachy profilowanej służą wkrety długie (35 mm) i wkręty krótkie (20 mm). Wkrętami długimi mocuje się blachę do konstrukcji dachu; mocuje się je w dole fali. Wkręty krótkie stosuje się do łączenia krawędzi (arkuszy) blachy i umieszcza się je w górze fali.
- podczas montażu blachy profilowanej wkręty umieszcza się wzdłuż kalenicy, wzdłuż bocznej krawędzi, na połaci, wzdłuż okapu (wkręty powinny być umieszczone w dole fali) oraz na łączeniu podłużnym i poprzecznym arkuszy blachy (wkręty w górze fali).
Błędy przy montażu blach profilowanych (blachodachówka, blacha trapezowa, blacha falista)
Do przykręcania blach profilowanych trzeba używać tak zwanych wkrętów farmerskich z gumowymi uszczelkami. Pozostałe są niedopuszczalne. Przez nieuszczelniony otwór mogłaby wciekać woda. Uszczelka prawidłowo zamocowanego wkrętu farmerskiego powinna nieco wystawać ponad jego łebek.
Niektórym pseudodekarzom zdarza się łączyć blachę z łatami przez górne części fali. Jest to błąd. Łączenia blachy z konstrukcją dachu powinno być umieszczane w dole fali. Góra fali jest zarezerwowana dla połączeń typu blacha-blacha.
Newralgicznym miejscem połaci jest też kosz dachowy. Ogromne znaczenie ma tu odstęp między krawędziami pokrycia zbiegających się połaci. Nie może być on zbyt mały. Kosz jest wtedy zbyt wąski i powstają trudności z odbieraniem wody spływającej z dachu. Przy koszu o szerokości około 30 cm odstęp nie może być mniejszy niż 20 cm.