Blachodachówka: cena. Ile kosztują blachodachówki w arkuszach i panelach oraz wykonany z nich dach

2019-12-20 17:01 Anna Kazimierowicz
Blachodachówki - cena
Autor: Piotr Mastalerz Blachodachówki można układać na dość płaskich dachach, już od kąta nachylenia nie mniejszego niż 9-14o

Blachodachówki śmiało konkurują z tradycyjnymi dachówkami. To nowoczesny i estetyczny materiał na pokrycie niemal każdego dachu. Sprawdzamy ceny blachodachówki.

Blachodachówki to popularny materiał na pokrycie dachu. Są produkowane z ocynkowanej blachy stalowej lub aluminiowej powlekanej powłokami ochronno-dekoracyjnymi z tworzyw sztucznych, np. poliestru, puralu, plastizolu. Powłoka na blachodachówkach może być wykonana w wielu kolorach. Jej wykończenie może być matowe lub z połyskiem. Na rynku znajdziemy też blachodachówki z posypką mineralną, które mają przez to wygląd nieco ziarnisty.

Blachodachówki to bardzo ładny i trwały materiał dachowy naśladujący wyglądem dachówki oraz gonty drewniane. Podobnie jak pierwowzór mogą mieć różne wzory: faliste, bardziej kanciaste, z licznymi wyprofilowaniami lub płaskie. Są sprzedawane w postaci wielkowymiarowych arkuszy lub mniejszych paneli (modułów). Arkusze mają szerokość mniej więcej 1 m i długość nawet 8 m. Panele mogą mieć powierzchnię odpowiadającą kilku rzędom dachówek - od 1 do nawet 4-5, czyli stanowić 0,4-1 m2.

Blachodachówki - cena
Autor: Wiktor Greg Blachodachówki są sprzedawane wraz z potrzebnymi akcesoriami, więc nadają się do wykonania każdego elementu dachu

Blachodachówka: metr kwadratowy a metr efektywnego krycia

Kupując blachodachówkę, a zwłaszcza chcąc porównać koszt kilku produktów, należy zwrócić uwagę, ile kosztuje 1 m2 efektywnego krycia, a nie 1 m2 blachodachówek. To produkt, który układa się na dachu z zakładem, więc arkusz blachodachówek o powierzchni np. 1100 x 800 mm kryje fragment dachu o powierzchni 1070 x 760 mm.

Blachodachówki - cena
Autor: Andrzej T. Papliński Na proste dachy lepiej kupić blachodachówkę w arkuszach, bo szybko się go ułoży

Cena blachodachówki: tańsze arkusze czy panele

Tańsze są blachodachówki w arkuszach, bo sprzedaje się je w większych jednostkach. Powierzchnia arkusza blachodachówek to 5-9 m2. Ponadto ich produkcja jest łatwiejsza, nie trzeba wykonywać wielu krawędzi i elementów wykończeniowych, które znajdziemy w panelach. Blachodachówka modułowa jest znacznie mniejsza. Jeden panel może mieć powierzchnię 0,4-1 m2, więc cena jednostkowa jest wyższa. Panele z blachodachówki są nowocześnie wykańczane, a ponadto często przygotowywane tak, żeby ułatwić montaż i poprawić estetykę dachu, np. mają fabrycznie wykonane otwory montażowe, które są schowane w podcięciu, więc na dachu nie widać wkrętów mocujących. To wszystko musi kosztować. Dlatego cena blachodachówki w arkuszach wynosi od ok. 40 zł/m2, a za efektowne panele zapłacimy nawet 100-150 zł/m2.

Blachodachówki - cena
Autor: Tomasz Zaborowicz Na wielopołaciowe dachy i mniejsze daszki dobrze jest kupić blachodachówkę w panelach

Od czego zależy koszt dachu z blachodachówki

Każdy dach najlepiej jest wycenić indywidualnie, ponieważ pod uwagę należy wziąć bardzo wiele czynników. Pierwszym jest oczywiście cena blachodachówek. Ważny jest także kąt nachylenia dachu, liczba połaci i elementów wykończeniowych oraz akcesoriów, które trzeba na nim zamontować. Im bardziej skomplikowany jest dach, tym bardziej rozbudowana musi być jego konstrukcja, za która trzeba będzie więcej zapłacić. Dach musi być zaopatrzony w system odwodnieniowy, który może być wykonany z różnych materiałów.

Wycena dachu z blachodachówki

Niżej przedstawiamy kilka wycen dachu domów z katalogu projektów gotowych Muratora. Zostały one przygotowane na podstawie średnich cen rynkowych materiałów budowlanych w 2019 r.  podawanych w Sekocenbudzie. Dla blachodachówki przyjęto koszt 49,02 zł/m2. Wycena obejmuje kompletne materiały na dach: od więźby, materiałów pokryciowych, akcesoriów, po system rynnowy. Uwzględniono również średni koszt robocizny.

Murator M239 - Doborowy

Blachodachówki - cena
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M239 - Doborowy

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia zabudowy: 138,1 m2
Powierzchnia użytkowa: 146,9 m2

Powierzchnia dachu: 178,84 m2
Kąt nachylenia dachu: 15°

Koszt 1 m2 dachu z blachodachówki: 120 zł

Blachodachówki - cena
Autor: www.muratorprojekty.pl Koszt wykonania 1 m2 dachu wynosi 120 zł

Murator M175c - Południe na łące - wariant III

Blachodachówki - cena
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M175c - Południe na łące - wariant III

Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia zabudowy: 105,7 m2
Powierzchnia użytkowa: 67,6 m2

Powierzchnia dachu: 149,38 m2

Kąt nachylenia dachu: 30°

Koszt 1 m2 dachu z blachodachówki: 135 zł

Blachodachówki - cena
Autor: www.muratorprojekty.pl Koszt wykonania 1 m2 dachu wynosi 135 zł

Murator M70 - Zapach wiosny

Blachodachówki - cena
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator M70 - zapach wiosny

Autor: ach. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia zabudowy: 176,2 m2
Powierzchnia użytkowa: 97,0 m2

Powierzchnia dachu: 246,26 m2

Kąt nachylenia dachu: 25°

Koszt 1 m2 dachu z blachodachówki: 135 zł

Blachodachówki - cena
Autor: www.muratorprojekty.pl Koszt wykonania 1 m2 dachu wynosi 135 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE