Blachodachówka z posypką: lekkie panele stalowe pokryte warstwą kolorowego kruszywa

2019-11-25 11:45

Blachodachówki z posypką to materiał na pokrycie dachu nawiązujący do tradycyjnych materiałów dekarskich. Przypomina dachówki, gont drewniany albo bitumiczny. Jest często stosowany na dachach w górskich okolicach.

Blachodachówka z posypką
Autor: Gerard Blachodachówka z posypką mineralną na dachu góralskiego domu

Blachodachówka z posypką to alternatywa dla blachodachówek modułowych pokrytych powłokami z polimerów. W elementach tych jako warstwę dekoracyjną i zabezpieczającą stosuje się drobne kruszywo ceramiczne, kamienne albo ze skał wulkanicznych zespolone warstwą przezroczystej bezbarwnej żywicy akrylowej. W ten sposób powstał materiał na pokrycie dachu, który jest trwały, odporny na czynniki atmosferyczne, korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Producenci oferują blachodachówki z posypką w postaci niedużych paneli, z których można szybko wykonać pokrycie bez nadmiaru odpadów. Kolekcje uzupełniają konieczne akcesoria, np. gąsiory, denka, wiatrownice, kominki wentylacyjne, co pozwala wykonać z tego materiału spójny stylistycznie i kompletny dach.

Blachodachówka z posypką
Autor: Metrotile Blachodachówka z posypką może być wykorzystana do krycia domów w dowolnym stylu

Blachodachówka z posypką: budowa

Blachodachówki z posypką są produkowane z blachy stalowej o grubości 0,39-0,4 mm zabezpieczonej przed korozją warstwą aluminiowo-cynkową albo cynkowo-magnezową. Na takie podłoże jest nakładany podkład, a następnie cienka warstwa bardzo drobnego kruszywa ceramicznego albo mineralnego, które jest zatopione w żywicy akrylowej.

Proces produkcji wygląda następująco: blacha jest tłoczona, żeby nadać jej odpowiedni kształt, następnie pokrywana jest powłoką antykorozyjną i kruszywem nadającym jej odpowiednią fakturę i wykończenie, a potem wypiekana. Kruszywo może być barwione pigmentami, żeby uzyskać odpowiedni efekt dekoracyjny. Blachodachówki z posypką, mimo akrylu na wierzchu, mają wyraz nieco matowy i ziarnisty.

Blachodachówka z posypką
Autor: Tilcor Układ warstw blachodachówki z posypką

Blachodachówka z posypką: wymiary paneli

Blachodachówki z posypką są produkowane w postaci paneli odpowiadających wielkością kilku dachówkom ułożonym w jednym rzędzie. Wielkość paneli to 130-133 x 36-42 cm. Jeden element kryje 0,4-0,5 m2 dachu. Do wykonania 1 m2 dachu potrzeba nieco ponad 2 panele. Rozwiązanie modułowe jest bardzo wygodne dla dekarzy oraz sprzyja obniżeniu kosztów dachu. Dekarze nie muszą dźwigać wielkich arkuszy, co wymaga pracy zespołowej. Małe panele można lepiej wykorzystać na połaci i powstaje mniej odpadów podczas docinania elementów.

Gotowa blachodachówka z posypką jest nieco grubsza i cięższa od typowych blachodachówek. Jednak wciąż jest to jeden z najlżejszych materiałów pokryciowych, 6-7 razy lżejszy od dachówek ceramicznych. 1 m2 pokrycia z blachodachówki panelowej waży mniej więcej 7 kg, więc więźba dachowa nie musi być zbudowana z tak masywnych elementów jak pod dachówki ceramiczne lub dachówki cementowe. Warstwa posypki na blasze sprawia, że pokrycie nie jest głośne podczas gradobicia.

Blachodachówka z posypką
Autor: Tilcor Panele blachodachówki z posypką nadają się do wykonania dowolnych konstrukcji na dachu, np. pokrycia wolego oka

Blachodachówka z posypką: wzory i kolory

Blachodachówki z posypką wyglądem nawiązują do tradycyjnych dachówek o delikatnej lub bardziej dynamicznej fali. Znajdziemy dachówki nawiązujące do wzorów romańskich pochodzących z rejonu Morza Śródziemnego, które wyróżnia wysoka półokrągła fala. Liczne sa wzory o wielu wąskich falach skomponowanych obok siebie, często różniących się szerokością i wysokością. Takie pokrycie wygląda atrakcyjnie, dach nie jest płaski i bez wyrazu. Na rynku znajdziemy wiele kolekcji wyglądających jak gont drewniany czarny po latach albo jak gont bitumiczny.

Blachodachówki z posypką są produkowane w palecie kolorów kojarzących się z dachami, czyli przede wszystkim czerwieni, a także brązów, czerni, a nawet zieleni, granatu. Dzięki mieszaniu różnokolorowego kruszywa w posypce, blachodachówki mogą mieć wzory melanżowe. Są też kolekcje nawiązujące do gontów bitumicznych, w których tworzy się określone barwne wzory, typowe dla tego rodzaju pokrycia.

Przeczytaj też:

Blachodachówka z posypką
Autor: Grupa BMI Paleta kolorów blachodachówki z posypką obejmuje wiele odcieni czerwieni tradycyjnej dla pokryć dachowych

Blachodachówki z posypką na jakie dachy

Ponieważ panele mają podgięcia u góry i u dołu, a po boku zakład z kapilarą pokrycie zachowuje szczelność nawet przy dość płaskim dachu. Większość paneli można układać na dachach o kącie nachylenia nie mniejszym niż 12o. Im bardziej stromy dach, tym lepiej. Blachodachówki panelowe można układać nawet na płaszczyznach pionowych (kąt nachylenia 90o). Sposób montażu zapewnia im dużą odporność na wiatr, dlatego blachodachówki z posypką są często wykorzystywane do krycia dachów w okolicach podgórskich, np. na Podhalu, w Tatrach, gdzie dachy są wysokie i strome.

Blachodachówka z posypką
Autor: Tilcor Blachodachówka z posypką może byc wykorzystana do krycia elewacji

Blachodachówka z posypką: prosty montaż

Blachodachówki z posypką układa się na łaceniu. Rozstaw łat wynosi zwykle 37-40 cm, zależnie od wysokości modułów blachy. Poszczególne panele układa się z zakładem, który można robić zarówno po prawej, jak i po lewej stronie, w miejscach przetłoczenia, co jest wygodne i bezpieczne, bo można robić zakłady zależnie od kierunku, z którego wieje wiatr albo spływa woda z dachu. Każdy panel powinien być przybity 4 gwoździami w przednim podgięciu blachy. Na pokryciu nie widać główek gwoździ.

Blachodachówka z posypką
Autor: Gerard Panele blachodachówki z posypką są łatwe i szybkie w montażu
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie